FB

January 25, 2023 | 8:06

Si ndikon dashuria e parë në trurin tuaj?

Dashuria e parë është shpesh një përzierje e fishekzjarreve dhe dhimbjes. Është emocionuese dhe e trishtueshme në të njëjtën kohë. Kjo sepse, pavarësisht se përvoja është kaq e veçantë, të dashuruarit e rinj janë krejtësisht të rinj në këto situata. Rrjedhimisht, shpesh ka zhgënjime, lot dhe natyrisht, mësime të vlefshme.

Dashuria e parë dhe zhvillimi i trurit

Sipas një studimi të kryer nga Universiteti i Kinës Jugperëndimore, neurobiologjia e dashurisë është jashtëzakonisht komplekse. Kjo është për shkak se aktivizohet në rrjetet e shpërblimit dhe dopaminës, amigdala, bërthama accumbens dhe korteksin paraballor.

Kjo stuhi neurokimike mund të jetë jashtëzakonisht intensive, e turbullt dhe kaotike. Në fakt, figura si antropologia, Helen Fisher, na kujtojnë se dashuria është si një varësi. Kjo na ndihmon të kuptojmë kuptimin e përvojës së parë të dashurisë tek një adoleshent, truri i të cilit është ende në zhvillim. Duket se dashuria e parë jo vetëm që shtyp një kujtim të përhershëm, por ndërton themelet se si individi do t’i kuptojë marrëdhëniet që nga ai moment.

Dashuria e parë vepron si një standard për të gjitha dashuritë tuaja të mëvonshme

Ekzistojnë tre mënyra në të cilat i përjetoni marrëdhëniet tuaja dhe lidheni me të tjerët. E para lidhet me familjen tuaj dhe modelet që keni parë në shtëpi. E dyta është lidhja dhe mënyra në të cilën kujdestarët tuaj u lidhën me ju. E treta është dashuria e parë. Këto përvoja vendosin themelet për të gjitha marrëdhëniet e mëvonshme.

Universiteti i Harvardit (SHBA) kreu një studim mbi zhvillimin kognitiv njerëzor. Ky hulumtim përcaktoi moshat në të cilat ne arrijmë pragjet tona maksimale të përpunimit të kujtesës, vëmendjes, reflektimit, etj.

Një nga pretendimet e tyre më të habitshme ishte se kujtesa emocionale arrin kulmin e saj më të lartë të funksionimit midis moshës 15 dhe 26 vjeç. Kjo do të nënkuptonte se gjithçka që përjetoni gjatë asaj periudhe lë një gjurmë të thellë tek ju, për mirë ose për keq.

Për shembull, disa cilësime, filma apo edhe disa njerëz ju bëjnë të kujtoni intensivisht ato përvoja të kaluara që janë të zhytura në emocione nostalgjike. Në fakt, dashuria juaj e parë vepron si një spirancë e kujtesës tuaj emocionale, të cilës është vërtet e lehtë t’i ktheheni kur nuk e prisni.

Duke u mbajtur pas kujtimeve të së djeshmes

Herë pas here të kujtosh dashurinë tënde të parë është pozitive. Kjo ju lejon të shihni veten në gjithë pafajësinë tuaj dhe të shikoni një version më të pafajshëm dhe më të ndritshëm të vetvetes. Gjithashtu ju ndihmon të bëheni të vetëdijshëm për gjithçka që keni mësuar.

Megjithatë, nuk duhet të kapeni tepër pas të kaluarës suaj. Ndoshta përvoja juaj e dashurisë së parë nuk ishte veçanërisht pozitive dhe as ato të mëposhtmet nuk ishin shumë të këndshme. Por nuk duhet të jesh rob i vuajtjes së djeshme. Jeta po ndodh tani dhe dashuria gjithmonë do t’ia vlejë përpjekjes. Pra, sigurohuni që të hapni veten ndaj mundësive të reja.

 

 

 

 

 

Burimi/ Exploringyourmind

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top