FB

May 9, 2022 | 8:00

Si ta kontrolloni zemërimin ndaj adoleshentit tuaj rebel?

Si fëmijë ju mund të mbani mend se jeni goditur me bastun ose që jeni goditur nga nëna juaj. Megjithatë, strategjitë e prindërimit për sjelljen e gabuar të para-adoleshentëve dhe adoleshentëve tani po evoluojnë. Prindërit nuk i komandojnë më fëmijët e tyre nga frika, por përdorin arsyetimin dhe diskutimet për të zgjidhur shumicën e çështjeve. Megjithatë, nuk është e pazakontë që prindërit të zemërohen verbërisht kur një fëmijë është veçanërisht i paarsyeshëm.

Si kur një adoleshent që po bën kërkesa të egra nga prindërit e tij si pushime ekzotike ose një dhuratë e shtrenjtë si një makinë luksoze. Megjithatë, është e rëndësishme që të mos e humbni qetësinë tuaj. Pra, ja se si mund ta kontrolloni zemërimin ndaj adoleshentit tuaj rebel.

Vendosni një distancë fizike mes jush

Ndonjëherë, zemërimi juaj mund të ndihet i pakontrolluar dhe mund të keni frikë se mos e tundni ose goditni fëmijën tuaj për ta disiplinuar atë. Në raste të tilla, thjesht largohuni në dhomën tjetër, në mënyrë që të mos jeni në distancë mjaft të afërt për t’i shkaktuar dëm të voglit tuaj. Vendosja e asaj distanca mes vetes dhe fëmijës suaj, i cili po shpërthen në zemërim ose po vepron, mund të bëjë një botë ndryshimi. Do të ndihmonte të spërkatni pak ujë të freskët në fytyrën tuaj, pasi nxehtësia e momentit do të kalonte. Më pas mund të uleni në divan dhe të rimendoni qëndrimin tuaj.

Marrja e disa frymëmarrjeve të thella mund t’ju ndihmojë të rifitoni kontrollin pa shkaktuar dëme të përhershme në marrëdhënien me fëmijën tuaj.

Këtu janë disa pohime që mund t’ju ndihmojnë të frenoni zemërimin tuaj:

  • “Kjo nuk është një krizë që kërkon që ju të panikoseni.”
  • “Fëmijët duan mbështetje dhe dashuri kur e meritojnë më së paku.”
  • “Ata po sillen në mënyrë rebele për faktin se kanë nevojë për ndihmën tuaj për të zgjidhur ndjenjat e tyre.”
  • “Thellë brenda, ata të duan ty.”

Mos u turpëroni që t’ia thoni këtë vetes, pasi kjo mund të përforcojë praninë e prindit të ftohtë dhe mendjemprehtë në të cilin zakonisht fokusoheni. Mos harroni se ju duhet të jeni një model i mirë për fëmijët tuaj. Pasi, sapo t’ju vërejnë se po trajtoni me përgjegjësi emocionet tuaja, ata do të imitojnë shembullin tuaj sa herë që zemërohen.

 

 

Burimi / https://www.pinkvilla.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top