FB

May 9, 2022 | 7:45

Trishtim pas lindjes, a është normale kjo gjë?

Sapo linda dhe ndihem e trishtuar. Çfarë po ndodh me mua? Lindja ka mbaruar, ne kemi djalin ose vajzën në krahë, gjithçka ka shkuar siç dëshironim dhe të gjithë rreth nesh janë të lumtur dhe shohin vetëm arsye për të festuar. Megjithatë, ne nuk jemi aq të qartë për këtë. Jemi të lodhur, të rraskapitur, ndihemi pak të trishtuar dhe askush nuk e kupton se çfarë po ndodh me ne. Por a është normale kjo?

Ajo që na ndodh ka shumë shpjegime.

Pas lindjes fillon një periudhë ndryshimi, të mësuarit. Një kohë e nevojshme për t’u njohur, përshtatur dhe mësuar se si të kujdesemi për fëmijën tonë. Është një kohë kur ndryshimet ndodhin në të gjitha kuptimet. Është një periudhë e pambrojtur, e paqëndrueshmërisë emocionale dhe brishtësisë fizike në të cilën shfaqen frika, pasiguri, dyshime në lidhje me kujdesin e fëmijës, aftësitë tona prindërore… Duhet të gjejmë kohë për t’u njohur dhe përshtatur me ndryshimin e familjes që sapo kemi përjetuar. Dhe duhet të kuptoni se një ndryshim në modelin tonë të familjes është mjaft stresues në çdo situatë, pasi mund të mos jetë mirëseardhja e fëmijës tonë që ka nevojë për ne për gjithçka!

Nga ana tjetër, deri më tani ne e kemi vënë re fëmijën brenda nesh, komunikojmë me të përmes lëvizjeve të tij, duke e përkëdhelur përmes lëkurës sonë, duke folur me të, duke i kënduar… Dhe ajo ndjenjë e të ndjerit fëmijën tonë brenda nesh është diçka e pakrahasueshme që tani që ai ka lindur na mungon aq shumë, aq shumë sa ndonjëherë ndjenja e humbjes është aq intensive sa mund të jetë e vështirë për ne të dallojmë fëmijën tonë që tani e mbajmë në krahë.

Ndonjëherë edhe pritjet tona janë shumë joreale dhe ne ëndërrojmë për një lindje perfekte dhe një fëmijë ideal, por lindja mund të mos ketë qenë aq perfekte dhe kjo na bënë të kuptojmë njëri-tjetrin me fëmijën, të përshtatemi me një qenie të re që gjithçka varet mbi ne, nevojat e të cilëve na kufizojnë jetën dhe shënojnë ditën tonë. Nuk mund të harrojmë që kemi kaluar një shtatzëni dhe lindje, jemi të lodhur dhe patjetër do të kemi anemi, ndaj është normale të mos kemi shumë vitalitet.

Këshilla ime

Kuptoni që sapo keni kaluar një shtatzëni dhe lindje, është e logjikshme që jeni të lodhur dhe në gjendje të keqe, pushoni sa mundeni dhe mos pretendoni të jeni “Super-mami”.

Kërkoni ndihmë tek njerëzit e tjerë për të gjitha detyrat që nuk janë thelbësore për ju, ushqyerja me gji e foshnjës është mjaft sfiduese.

Kontrolloni skedarin e vizitave. Ndoshta ju nuk do të jeni në gjendje t’i organizoni ato, por partneri juaj me siguri mundet. Të gjithë do të duan të njohin fëmijën dhe ndonjëherë, më shumë se një shoqëri e këndshme, ato bëhen shkak për lodhje dhe stres të shtuar.

Kujdesu për veten. Hani siç duhet dhe mos ndaloni së ngrëni.

Pini shumë lëngje, duhet të jeni të hidratuar mirë për të përballuar ushqyerjen me gji.

Kaloni kohë në ditë për kujdesin tuaj personal, nëse dukeni mirë do të vendosni një kokërr rërë në mënyrë që humori juaj të përmirësohet më shpejt.

Vishuni dhe dilni për një shëtitje jashtë sa më shpejt që të mundeni. Dielli na ndihmojnë të gjejmë veten më mirë.

Ndani detyrat dhe kujdesin e foshnjës me partnerin tuaj, është e rëndësishme që të dy të ndërgjegjësoheni për ndryshimin në mënyrën tuaj të jetesës që nënkupton ardhja e foshnjës dhe babai do të jetë aleati juaj i madh për rritjen.

Pak kohë të lirë me partnerin tuaj është e rëndësishme që të dy të pushoni nga ndjenja e të qenit “mami” ose “babi” me kohë të plotë. Mund të organizoni një “pasdite të lirë” në javë, ose vetëm gjysmë ore çdo ditë për të lexuar një libër ose për të shfletuar rrjetin…

Konsultohuni me maminë dhe mjekun tuaj për të vlerësuar gjendjen tuaj dhe nevojat për t’ju dhënë një suplement vitaminash.

Merrni pak kohë për t’u përshtatur me situatën e re, pasi është normale që ndonjëherë, të ndiheni të mbingarkuar nga rrethanat.

Regjistrohu në disa kurse pas lindjes. Në klubin tuaj shëndetësor, do të gjeni seminare masazhi për foshnjat, klasa shëruese pas lindjes ose grupe mbështetëse për ushqyerjen me gji. Në të gjitha do të gjeni nëna të tjera që do të kuptojnë shumë mirë gjendjen tuaj emocionale dhe problemet tuaja sepse diçka e ngjashme ndodh me to.

Përpiquni të shpërfillni skedarin Revieës që do t’ju japin të gjithë rreth jush, do të shihni se të gjithë duket se dinë çfarë të bëjnë në çdo moment, por janë vetëm përvojat dhe mendimet e tyre dhe ato nuk duhet të jenë të dobishme për ju, kur keni një problemi, më mirë konsultohuni me një specialist.

Mbani mend që gjendja e trishtimit është normale pas lindjes, por nuk duhet të zgjasë shumë, brenda pak ditësh do të filloni të vini re gradualisht se episodet e depresionit janë gjithnjë e më pak dhe filloni të keni më shumë momente qetësie. Nëse jo, konsultohuni me mjekun tuaj.

 

 

Burimi / https://madreshoy.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top