FB

February 14, 2024 | 6:19

Si ta menaxhoni stresin para dasmës?

 

Është normale dhe e zakonshme të ndjesh stres para dasmës. Detajet e planifikimit si menytë, faqosja e tavolinës, lista e të ftuarve, përzgjedhja e muzikës dhe aspekte të tjera gjenerojnë njëfarë tensioni. Dhe, me afrimin e ditës, është e natyrshme që nervat të shtohen dhe euforia fillestare të rrezikohet të avullojë. A nuk do të ishte më logjike që, në vend të rritjes së ankthit, eksitimi të arrinte kulmin me afrimin e festës?

Martesa juaj është një ngjarje mes jush dhe partnerit tuaj. Kjo do të thotë se ata janë të parët që kalojnë mirë dhe krijojnë kujtimet më të mira. Që të jetë kështu, është e rëndësishme të menaxhoni ankthin gjatë gjithë procesit, ndaj këtu ne ju ofrojmë një sërë këshillash të dobishme që do t’ju ndihmojnë ta arrini këtë.

stresmartesa

 

Dasma juaj po afron: si ta përballoni stresin përpara ditës së madhe

Para se të mbërrini në altar, keni shumë për të planifikuar. Përveç kësaj, ju jeni gati të vulosni një angazhim të madh me një person, ndaj është normale që dyshimet të shfaqen edhe si pasojë e ngutjes dhe ngutjes. Epo, gjëja e parë që duhet të dini është se stresi, siç tregohet në Advances in Latin American Psychology, ndërhyn në vendimmarrje dhe e bën të vështirë përpunimin e informacionit, kështu që do të jetë edhe më e vështirë për ju të zgjidhni problemet që lindin gjatë rrugës. Për këtë arsye, dhe duke menduar për mirëqenien tuaj, është thelbësore të merrni parasysh këto këshilla për të shijuar festën pa tensione të panevojshme.

 

1.Stërvituni në teknikat e frymëmarrjes

Ushtrimi më i thjeshtë për të ndërmjetësuar ankthin është frymëmarrja diafragmatike. Efektiviteti i tij është i provuar, por është e rëndësishme që të filloni ta praktikoni herët, pasi kërkon trajnim para se të jetë plotësisht efektiv. Nëse stresi juaj paramartesor përkeqësohet duke përdorur këtë teknikë ose ndjeni ndonjë shqetësim fizik, ndaloni praktikën. Idealisht, ju duhet të udhëhiqeni nga një profesionist i shëndetit mendor gjatë gjithë procesit.

 

2.Ndiqni kujdesin për veten tuaj

Fjetja e mjaftueshme, marrja e periodave për të pushuar mendjen , ngrënia e mirë dhe praktikimi i sportit tuaj të preferuar do t’ju ndihmojnë të rregulloni saktë emocionet tuaja . Edhe pse ka shumë gjëra për të bërë përpara festës, mos i lini pas dore këto aspekte të përditshmërisë suaj, pasi shëndeti juaj fizik dhe mendor mund të vuajë. Kërkimi i momenteve të shkëputjes është gjithashtu një mënyrë e mirë për të menaxhuar stresin . Një largim, një ditë jashtë ose ndonjë aktivitet i lirë kontribuon në këtë.

 

3.Kërkoni ndihmë me përgatitjet

Ju dhe partneri juaj nuk duhet të bëni gjithçka; Kjo qetëson stresin latent para dasmës. Nëse ka dikë të cilit i besoni, të cilit mund t’i kërkoni një nder, bëjeni. Shumë detyra dhe vendime të vogla mund të merren nga kushdo, ndaj mos mbani shumë peshë në shpinë dhe do të shihni sesi ankthi ulet vetë.

 

4.Praktikoni meditimin

Nëse nuk e keni filluar ende botën e meditimit , kjo është një kohë e mirë për të filluar. Ka shumë mënyra për të arritur atë gjendje qetësie dhe introspeksioni, kështu që zgjidhni atë që i përshtatet më mirë stilit tuaj emocional dhe të të menduarit për të lehtësuar nervat tuaja para dasmës. Një nga ato që është përdorur më shumë vitet e fundit është ndërgjegjësimi . Në fakt, studimet e rishikimit tregojnë rezultate pozitive në uljen e stresit te njerëzit e shëndetshëm, ndaj mos hezitoni ta provoni.

 

5.Menaxhoni pritshmëritë tuaja

Është normale të dëshirojmë dasmën më spektakolare dhe më të veçantë në botë. Megjithatë, do të shfaqen ngjarje të paparashikuara, pasi është një organizim kompleks dhe i gjatë. Mundohuni t’i relativizoni ato dhe përqendrohuni në zgjidhjet; Mund të mos keni një festë në film, por do të keni një nga kujtimet më të mira të jetës suaj.

 

6.Kini kujdes me nevojën për të kënaqur

Dëshira për t’i kënaqur të gjithë është gjithashtu një dëshirë e natyrshme dhe e lindur nga dashuria, por është diçka që duhet kontrolluar. Mos harroni se dasma është e juaja dhe se është e pamundur që 100% e të pranishmëve t’ju japin 10/10. Balanconi vendimmarrjen midis vetëkënaqësisë dhe dëshirave tuaja.

 

7.Shkruani gjithçka në pritje dhe renditni sipas përparësisë

Organizimi i një dasme përbëhet nga kaq shumë hapa, zgjedhje, telefonata dhe ngjarje, saqë është e lehtë për to të mposhtin kujtesën tuaj të punës dhe, përpara se të përfundoni, përfundoni në një gjendje stresi. Prandaj, dhe për të mos harruar asgjë, shkruani gjithçka që mbetet për të bërë dhe zgjidhni cilat detyra janë më urgjente. Kjo do t’ju ndihmojë të organizoni idetë tuaja dhe të pastroni mendjen për çështje të tjera.

stresmartesa1

Dyshimet para dasmës, si t’i zgjidhni ato për të mos rënë në stres?

Dasmat janë shumë të idealizuara, të lyera rozë nga miliona përmbajtje reklamuese. Edhe pse në vetvete është një moment shumë i veçantë, nuk duhet të ndrydhni dyshimet që lindin apo të neglizhoni lidhjen. Prandaj, hidhini një sy këtyre këshillave të tjera.

 

1.Vazhdoni aktivitetet e këndshme me partnerin tuaj

Ndonjëherë përgatitja e festës çon në mosmarrëveshje dhe momente të tensionuara. Kjo është arsyeja pse ndërveprimet e çiftit gjatë kësaj periudhe nuk mund të kufizohen vetëm në këtë aktivitet, pasi tensionet mund të çojnë në dyshime para martesës . Mos harroni të vazhdoni të kërkoni momente shkëputjeje dhe kënaqësie me partnerin tuaj.

 

2.Mos e neglizhoni komunikimin

Është normale të ndjesh dyshime përpara se të martohesh. Kjo nuk do të thotë që ju nuk dëshironi të jeni me atë person ose se po bëni një gabim. Gjëja më e mirë në këto raste është t’i diskutoni ato me partnerin tuaj në mënyrë të hapur (ose t’i pranoni me empati). Nëse kjo gjithashtu kontribuon në zgjidhjen e ndonjë problemi në pritje, edhe më mirë.

 

3.Mundohuni të mbani një qëndrim pozitiv

Edhe pse ngjarjet dhe vonesat e paparashikuara gjithmonë duken katastrofike, përpara martesës, e vërteta është se të gjitha përfundojnë duke u zgjidhur në një moment. Prandaj, është më mirë të shmangni mendimet katastrofike dhe të përqendroheni në zgjidhje.

 

4.Ndani shqetësimet tuaja me dikë afër jush që nuk është partneri juaj

Mund të jetë gjithashtu e dobishme të kesh një pamje të jashtme të marrëdhënies, siç është ajo e një miku më të mirë ose të një anëtari të ngushtë të familjes. Në këtë mënyrë ju i vizualizoni ato dyshime nga jashtë kutisë dhe merrni parasysh zgjidhje që nuk do t’i kishit konsideruar më parë.

 

5.Kini kujdes me marrjen e vendimeve në humor negativ!

Ndoshta ka momente aq të dëshpëruara sa të bëjnë të mendosh të anulosh angazhimin . Jeni të lirë ta bëni këtë nëse mendoni se është e nevojshme, por është një vendim që nuk duhet ta merrni me nxitim. Mendoni për këtë kur të keni qetësinë për të shqyrtuar emocionet dhe mendimet tuaja dhe për të zgjedhur rrugën tuaj.

 

Mbi të gjitha, kënaquni!

Dasma juaj është momenti juaj i madh. Është koha për të dekoruar veten dhe për të treguar bukurinë tuaj, për të ngrënë gjëra të shijshme, për të kërcyer, për të ndarë gëzimin tuaj dhe për të shijuar një muaj mjalti të merituar.

Ju nuk e dini se çfarë ju pret e ardhmja me personin që keni zgjedhur, por e tashmja është e ndritshme: do të martoheni. Pra, mbi të gjitha, jetoni çdo sekondë sikur të ishte i fundit dhe shijoni këtë fillim të përkushtimit ndaj partnerit.

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top