FB

June 25, 2022 | 10:30

Si të flini qetë gjatë netëve të nxehta, ja këshillat e ekspertëve

Ndërsa britanikët përballen me një valë ‘ekstreme’ të të nxehtit spanjoll dhe temperaturat pritet të rriten në 34 gradë Celsius, shumë do të shqetësohen për një gjumë të mirë gjatë natës…

Fatmirësisht, ka mënyra për ta ndihmuar veten të bjer në gjumë dhe ato nuk kërkojnë qëndrimin para kondicionerit

Qëndroni të hidratuar, por jo shumë

Dr. Lee theksoi rëndësinë e të qëndruarit të hidratuar – por shtoi se është e rëndësishme të dini se kur duhet të ndaloni pirjen e ujit. Ai tha: “Përpiquni të shmangni pirjen e tepërt dy orë para gjumit, sepse nëse keni shumë lëngje në fshikëzën tuaj, kjo mund të shkaktojë shqetësim shtesë të gjumit për shkak të vizitës në tualet gjatë natës.

Mos bëni ushtrime para gjumit

Edhe pse mund të duket si një ide e mirë të lodhësh veten përpara se të shkosh në shtrat duke bërë disa ushtrime, sipas Sammy-t është në të vërtetë kundërintuitive. Ajo tha: “Shmangni ushtrimet afër kohës së gjumit pasi kjo do të rrisë temperaturën tuaj. Idealisht ushtrohuni në mëngjes – përndryshe jepini trupit tuaj shumë kohë për t’u qetësuar.”

Pozicioni se si flini

Nëse jeni duke fjetur me një partner, atëherë jepni hapësirë njëri-tjetrit në mënyrë që të mos ndani nxehtësinë e trupit. Konsideroni krijimin e një pengese me një fletë në mënyrë që të qëndroni në anët tuaja. Përdorimi i jorganëve ose çarçafëve të veçantë për të mos bllokuar ajrin mund të ndihmojë gjithashtu.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.dailymail.co.uk

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top