FB

November 29, 2021 | 8:06

Si të humbni peshë në moshën 50-vjeçare

Ndjekja e një diete pas të 40-ave bëhet pak më e vështirë. Dhe vështirësia nuk ndryshon nëse keni fikur 50 qirinj. Sigurisht, duhet të hani siç duhet, të ulni yndyrën, të lëvizni dhe të adoptoni një mënyrë jetese të shëndetshme.

Me kalimin e moshës mund t’ju duhet të ndryshoni llojet e ushtrimeve që bëni, por kjo natyrisht duhet të çojë në një ulje të oreksit nëse jeni më pak aktiv. Duke u fokusuar në një dietë të ekuilibruar, ushqim të kujdesshëm dhe kontroll të porcioneve, me kalimin e moshës duhet të jeni në gjendje të rregulloni marrjen e kalorive për të përmbushur nevojat e trupit tuaj.

Kur bëhet fjalë për humbjen e peshës, qasja më e mirë është ta bëni atë ngadalë dhe në mënyrë të qëndrueshme, në vend që të ndiqni dietat e modës dhe të ulni kaloritë. Për të humbur peshë në mënyrë të sigurt dhe për ta mbajtur atë nën kontroll, përpiquni të zvogëloni marrjen e përditshme të kalorive me rreth 300-500 kalori. Kjo duhet të çojë në një humbje prej rreth një kile në javë.

Mbani mend se pasi të humbni peshë, do t’ju duhet ta ruani atë duke vazhduar të ndiqni një mënyrë jetese të shëndetshme. Metabolizmi juaj në fakt përshtatet me humbjen e peshës duke reduktuar nevojat për kalori, kështu që vazhdoni t’i kushtoni rëndësi ushqimeve të shëndetshme dhe të plota.

Nëse i keni provuar të gjitha hapat e mësipërm dhe nuk jeni në gjendje të humbni peshën e tepërt, është mirë të konsultoheni me një dietolog apo edhe me mjekun tuaj. Ju mund të diskutoni probleme të mundshme si gjendja e tiroides, rezistenca ndaj insulinës ose prediabeti.

 

 

Burimi / https://www.donnad.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top