Këshilla & Arsye

September 11, 2018 | 10:14

Si të kujdeseni për shëndetin gjatë ndryshimit të stinëve

Vendi ynë po kalon një mot vështirë të parashikueshëm, ndaj dhe është me rëndësi që të dini si të kujdeseni për shëndetin tuaj edhe në këtë kohë.

Pushoni

Nëse zgjimi në mëngjes më shumë ju lodh se ju freskon, atëherë ka mundësi që gjumi që bëni nuk është cilësor.

Synoni që t’i bëni 7-8 orë gjumë në këto kohë së paku, kështu forconi sistemin imunitar dhe largoni mbetjet e padëshiruara nga organizimi.

Konsumoni lëngje

Lëngjet e freskët dhe vitamina C janë një mënyrë e mirë për të filluar mëngjesin. Ju ndihmojnë për imunitetin dhe shëndet të mirë. Po ashtu, preferohet që të pini shumë ujë, në mënyrë që trupi juaj të mbrohet nga sëmundjet apo infeksionet.

Pastroni ajrin

Ndryshimet e stinëve mund të jenë faktorë për alergji, si alergjia nga poleni. Është shumë me rëndësi që ta freskoni ajrin në dhomën tuaj. Ajrosja është gjithnjë e rekomandueshme për largimin e pluhurit.

 

Burimi / Intv.al

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com