FB

May 10, 2022 | 11:00

Si të ndaloni të ngrënit e tepërt pas stërvitjes

Pas aktivitetit fizik, mund të kemi dëshirë të hamë gjithçka që kemi në frigorifer. Kjo është normale, pasi ne kemi shpenzuar shumë energji.

istock-916591116-2e16d0ba-fill-1440x605

Pasi të përfundojë aktiviteti i ditës, trupi duhet të rikuperohet. Kur ndodh katabolizmi – pjesa e prishjes së procesit metabolik – trupi bëhet më i pranueshëm ndaj ushqimit. Për të ndaluar ngrënien e tepërt pas stërvitjes, duhet të kemi parasysh disa faktorë. Megjithatë, ndryshe nga sa besojnë shumë, përgjigjja është të mos ndaloni kurrë së ngrëni. Përkundrazi, disa vakte në ditë mund të jenë zgjidhje për problemin. Sekreti është të zgjidhni ushqimet e duhura për çdo moment.

Këtu janë disa këshilla për të shmangur ngrënien e tepërt dhe për të bërë zgjedhjet më të shëndetshme.

Parandaloni të ngrënit e tepërt pas stërvitjes: Ushtroni para se të hani

Pothuajse të gjithë janë dakord se është më mirë të ushtroheni në mëngjes për ta nisur ditën plot energji. Megjithatë, shtrohet edhe pyetja nëse duhet të hamë mëngjes dhe çfarë të hamë në atë rast.

Respektoni të gjitha vaktet e ditës

Një drekë e mirë dhe një darkë e duhur na ndihmojnë të kontrollojmë më mirë oreksin pas stërvitjes. Ushqimet e pasura me proteina, si mishi pa yndyrë, peshku, bishtajore, produktet e qumështit ose arrat janë të rëndësishme për t’u ndjerë të ngopur dhe për t’u rikuperuar siç duhet.

Parandaloni të ngrënit e tepërt pas stërvitjes: Pini shumë ujë

Konsumimi i lëngjeve gjithashtu ndihmon në uljen e oreksit. Megjithatë, nuk duhet të pimë ujë vetëm për të shmangur konsumimin e ushqimit, por për të zëvendësuar lëngjet e humbura. Nëse ende ndihemi të uritur pas pirjes, atëherë është koha për të zgjedhur një rostiçeri të shëndetshme.

Mos hani nga zakoni apo mërzitja

Të ngrënit për hir të të ngrënit është mjaft i zakonshëm kur nuk ndjekim një plan të rregulluar të të ngrënit. Ndonjëherë, ankthi, stresi, madje edhe mërzia na bëjnë të dëshirojmë të kontrollojmë dollapin ose frigoriferin për të ngrënë diçka.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi steptohealth.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top