FB

February 26, 2024 | 7:20

Si të ndaloni të qenët negativ në marrëdhënien tuaj?

 

Negativiteti në marrëdhënie është si helm i ngadaltë, Me kalimin e kohës, ai mund të shkatërrojë një marrëdhënie për mirë. Pra, si të ndaloni të qenit negativ në një marrëdhënie? Ky artikull do të flasë për pasojat e negativitetit në marrëdhënie dhe si të ndaloni të qenit negativ në një.

ab

Bisedoni për një çështje me partnerin dhe ndiheni të sulmuar nga përgjigja e tij. Ju merrni mbrojtje dhe ktheni zjarrin – vetëm që ata të bëjnë të njëjtën gjë. Është një betejë që askush nuk mund ta fitojë.

Fatmirësisht, nuk duhet të jetë kështu!

Bërja e ndryshimeve të vogla në mentalitetin tuaj mund të bëjë mrekulli në marrëdhënien tuaj. Këtu, ne do të hedhim një vështrim se pse negativiteti mund të shkatërrojë një marrëdhënie dhe do të eksplorojmë hapa të vegjël të përditshëm që mund të ndërmerrni për t’ju ndihmuar ju dhe partneri juaj të kaloni në një hapësirë më pozitive.

 

Si i dëmton negativiteti marrëdhëniet?

Ndizni çdo sitcom televiziv dhe ka të ngjarë që të shihni historinë shekullore të burrit të paditur dhe gruas së frustruar. Është e lehtë të kuptosh pse negativiteti në marrëdhënie pranohet si një pjesë normale e jetës, por kjo nuk do të thotë se është e favorshme për lumturinë e marrëdhënieve afatgjatë.

Shumica e njerëzve besojnë se ata janë më të mirë (më inteligjentë, më të ndershëm ose më të suksesshëm) sesa janë në të vërtetë – një lloj të menduari i njohur si paragjykim i mbibesimit. Ky nuk është i vetmi paragjykim në lojë kur bëhet fjalë për të qenë hiper-kritik ndaj partnerit tuaj.

Shumë njerëz përjetojnë gjithashtu një paragjykim negativiteti, që do të thotë se ata i kushtojnë më shumë vëmendje informacionit negativ sesa informacionit pozitiv. Pra, nëse keni vënë re ndonjëherë se komentet negative nga partneri juaj duket se mbeten në mendjen tuaj më shumë sesa ato pozitive, nuk janë vetëm në kokën tuaj.

Negativiteti në një marrëdhënie rezulton në tërheqje të mëdha nga llogaria bankare e marrëdhënies suaj, dhe pa marrë parasysh sa komente pozitive bëni për të kundërshtuar negativitetin, është e vështirë të dilni nga e kuqja. Neuroshkenca na tregon se truri ynë priret të vendosë më shumë peshë në ngjarjet negative sesa në ngjarjet pozitive, me gjasë sepse njerëzit priren të kalojnë më shumë kohë duke parë stimujt negativë në krahasim me stimujt pozitivë.

 

Pra, si ta ktheni gjithë atë negativitet në ndjekje më pozitive?

Ekspertët në Institutin Gottman sugjerojnë raportin 5:1 për marrëdhëniet. Ata thonë se gjatë debateve, çiftet më të lumtur kanë pesë ndërveprime pozitive për çdo ndërveprim negativ. Kjo do të thotë që edhe kur çështjet serioze janë në tryezë, çiftet e lumtur vazhdojnë të bëjnë shaka, komplimente dhe mbështesin partnerët e tyre.

 

1.Dëgjo për të Kuptuar – Jo për të Përgjigjur.

Është e lehtë të kapeni në hartimin e përgjigjes suaj ndaj partnerit tuaj përpara se ai të përfundojë së foluri. Në vend që të krijoni një kundërshtim, dëgjoni partnerin tuaj (dhe bëni pyetje kur të mbarojnë së foluri) për t’u siguruar që e kuptoni plotësisht se nga vijnë ata përpara se të ndani mendimet tuaja.

 

2.Njihni ofertat për lidhje.

Njohja e ndërveprimeve të vogla të njohura si “oferta” për lidhje mund të ndihmojë në rritjen e pozitivitetit në marrëdhënien tuaj. Kur partneri juaj lëshon një psherëtimë të gjatë pas një telefonate, ju buzëqesh kur hyni në dhomë ose tregon diçka qesharake në gazetë, ata po bëjnë një ofertë për vëmendjen tuaj. Studimet nga Instituti Gottman tregojnë se njerëzit në marrëdhënie të lumtura dhe pozitive priren të kthehen drejt (angazhohen me) ofertat shumë më shpesh sesa ata injorojnë ose refuzojnë ofertat.

 

3.Kujdesuni për veten.

Është e vështirë të jesh pozitiv me partnerin kur nuk ndihesh mirë me veten. Të kujdesesh për veten nuk do të thotë vetëm ta trajtosh veten me ushqimet e tua të preferuara – do të thotë gjithashtu të bësh mjaftueshëm stërvitje, gjumë dhe ushqime të shëndetshme, të kalosh kohë me familjen dhe miqtë pozitivë dhe të shmangësh njerëzit dhe gjërat që të tërheqin poshtë.

 

4.Kundërveproni negativitetin me pozitivitetin.

Siç e përmendëm më herët, është e rëndësishme të ulni numrin e ndërveprimeve negative që keni me partnerin tuaj dhe të kundërshtoni ndërveprimet negative që keni me ato pozitive.

Ndërsa po punoni për të ulur negativitetin tuaj, kushtojini vëmendje të folurit dhe veprimeve tuaja, dhe punoni me komente shtesë pozitive kur vini re se keni qenë kritik ose pesimist.

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top