FB

December 22, 2021 | 10:17

Simptomat e diabetit, ja shenjat që nuk duhen nënvlerësuar

Diabeti i tipit 2 shkakton një rritje të sheqerit në gjak i cili nga ana tjetër mund të prekë sytë, lëkurën, këmbët dhe gojën.

Është një gjendje kronike në të cilën trupi nuk prodhon mjaftueshëm insulinë, ose nuk e përdor insulinën siç duhet. Insulina është një hormon që lejon sheqerin të hyjë në qelizat e trupit, ku më pas përdoret për energji. Kur trupi nuk prodhon mjaftueshëm prej tij ose nuk e përdor siç duhet, sheqeri grumbullohet në qarkullimin e gjakut. Dihet se kjo gjendje ndikon në të gjithë trupin, por gjithashtu mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve dentare dhe sëmundjeve të tjera që ndodhin në gojë.

Diabeti dhe problemet e gojës dhe dhëmbëve

Është vërejtur se shumica e pacientëve me diabet kanë manifestime orale, në veçanti:

  • Sëmundje periodontale
  • Djegie në gojë
  • Mosfunksionim i gjëndrave të pështymës
  • Kandidiaza

Ndryshimet bukale gjithashtu mund të vërehen lehtësisht te pacientët me diabet të tipit 2, veçanërisht në gjuhën e veshur me përhapje të mikroorganizmave në sipërfaqe. Kjo zakonisht shoqërohet edhe me simptoma të tjera, të tilla si gjuhë më e trashë ose e verdhë, apo edhe kaltëroshe dhe infeksion mykotik.

Arsyeja? Nivelet e larta të sheqerit në gjak, gojë dhe pështymë ofrojnë mjedisin perfekt për rritjen e baktereve dhe kërpudhave. Për më tepër, nivelet e larta të sheqerit në gjak mund të rrisin rrezikun e gingivitit, sëmundjes periodontale dhe inflamacionit oral.

Si rezultat, djegia e gojës ose gjuhës mund të jetë një shenjë e diabetit.

Ka disa kura që mund t’i përgatisni vetë për të lehtësuar këto sëmundje, të tilla si:

  • Pini shpesh ujë
  • Shmangni alkoolin, kafeinën dhe duhanin
  • Kufizoni marrjen e kripës dhe sheqerit
  • Përdorni një lagështues në dhomën e gjumit
  • Përtypni çamçakëz pa sheqer ose hani karamele të forta pa sheqer
  • Përdorni pastat e dhëmbëve dhe shpëlarësit.

 

 

Burimi / https://www.greenme.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top