Marrëdhënie

May 2, 2018 | 14:49

Teknika e re post-marrëdhënie…

Njerëzit mund të sillen në mënyra të çuditshme kur përballen me mundësinë për të formuar një lidhje romantike me dikë.

Fjala e fundit për të goditur skenën e takimit është ajo e ‘orbiting’, e cila u quajt nga një shkrimtar në Man Repeller.

Ajo përfshin qëndrimin në orbitën e mediave sociale të dikujt, duke bërë pëlqime dhe duke qenë aktiv në postimet e tyre, pa marrë iniciativën për një bisedë të vërtetë.

Instagram Story është një mjet veçanërisht i rrezikshëm i orbitës kronike, i cili mund të kontrollojë ngjarjet tuaja të përditshme, duke ditur se ju keni ‘parë’ shikimin e tyre.

Disa njerëz të poshtër do të ‘fantazojnë’ një partner vetëm që të kthehen në orbitën e tyre muaj më vonë nëpërmjet Facebook, Snapchat dhe Twitter.

Sipas Popsugar, është një mënyrë e rrezikshme për të mbajtur lidhur me atë që ish i dashuri ose e dashura juaj po bën pa dijeninë e tyre, por nëse ata e kuptojnë kjo mund të jetë katastrofike.

“Duhet të pyesni veten se çfarë doni të arrini”, tha publikimi.

“Nëse qëndroni të informuar për jetën e tyre dhe ndiheni më mirë që nuk i keni në jetën tuaj, kjo është një gjë – por mund t’ju mbaj larg të jetuarit të një jete më të mirë pa të”.

Ekspertja e takimit Persia Lawson nga BBC paralajmëron se ndërkohë që mund të jesh optimist që ish-i juaj po kërkon një mënyrë për t’u kthyer në jetën tënde duke parë foton tuaj të së hënës, ata duhet të vijnë me një etiketë paralajmëruese të bashkangjitur.

Vetëm mos jini në dispozicion të tij … Nëse po ju bën të ndiheni të ngulët dhe të çmendur, bllokojini ato. Ju po humbisni kohën tuaj dhe ka njerëz të tjerë që duan të kalojnë kohë me ju“, tha ajo.

Ky fenomen i veçantë është përshkruar gjithashtu si ‘i bezdisshëm’, edhe nga ekspertja australiane e seksit, Nikki Goldstein, për mënyrën se si mund të ndikojë në jetën tuaj online dhe offline.

‘Bezdisja shfaqet në dy mënyra të ndryshme – kur një ish po zgjerohet qëllimisht në jetën tuaj ose shikon mediat tuaja sociale’, tha ajo.

‘Dobësitë e teknologjisë janë që ju mund ta ndiqni dikë shumë lehtë. Dr. Goldstein tha se ka pasur një ndryshim mes thjesht duke dashur të arrijë deri në jetën e dikujt dhe të qenit i bezdisshëm, që është shënjestër.

‘Bezdisja është një fjalë mjaft negative. Nëse jeni kurioz për atë që po bëjnë unë nuk mendoj se kjo është një gjë e keqe, por kërcënuese është t’i tallësh dhe të komentosh fotot e tyre’

Kur vjen puna te ajo që konsiderohet e përhumbur në jetën reale, e gjitha varet nga ndërveprimi juaj me ish-in tuaj.

Nëse nuk ka gjak të keq dhe ju pëlqeheni  është gjë  mirë, por nëse ju e shihni vazhdimisht dhe ata qëllimisht ju injorojnë  ose sjellin një partner të ri, një lëvizje kjo për t’ju treguar se nuk vleni më, është një mënyrë e keqe për t’u kthyer tek dikush“, tha Dr. Goldstein.

Përgatiti: Brikela Daci | Burimi / dailymail.co.uk

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com