FB

March 28, 2022 | 11:15

Truket e thjeshta që ju ndihmojnë të visheni mirë dhe të shpenzoni pak, për të qenë gjithmonë elegante

Është një besim i zakonshëm që për t’u veshur mirë duhet të shpenzoni shumë dhe të keni shumë gjëra në gardërobën tuaj. Në realitet, fjala “stil” nuk rimon domosdoshmërisht me “para”. Sigurisht që paratë ndihmojnë, por shpesh mjaftojnë të bëni zgjedhje të arsyetuara dhe të keni pak shije. Sot duam të japim disa këshilla që do të na lejojnë të jemi shik në çdo rast duke kursyer para. Për fat të mirë, ka shumë gjëra që mund të bëjmë për të ulur kostot e veshjeve.

Artikuj që nuk mund të mungojnë

Ka artikuj për të cilët ia vlen të shpenzoni pak më shumë. Në këtë mënyrë ato do të zgjasin me kalimin e kohës dhe mund t’i kombinojmë me aksesorë të tjerë duke qenë gjithmonë në krye. Një xhaketë sportive elegante e punuar mirë, një këmishë e bardhë pambuku, një triko, xhinse të përshtatshme për formën tonë dhe një pallto e zezë janë të pashmangshme. Si aksesorë mund të fokusohemi tek një çantë e ditës me ngjyra neutrale që mund të kombinohet lehtësisht edhe për mbrëmje.

Le të fillojmë me dollapin tonë. Ne duhet t’i kushtojmë vëmendje asaj çfarë kemi nevojë, çfarë nuk mund të shpëtojmë dhe çfarë mund të rregullojmë. Ruajtja dhe riparimi i disa veshjeve më të vjetra, por të punuara mirë, mund të jetë mënyra e duhur. Në këtë pikë do të kemi një pasqyrë të përgjithshme shumë më të qartë dhe do të shohim se çfarë na mungon realisht dhe në të cilën do të duhet të investojmë.

Prisni momentin e duhur

Nëse nuk nxitojmë të blejmë një veshje, presim me padurim shitje të mëdha ose zbritje të jashtëzakonshme, si për shembull Black Friday. Duke bërë këtë, ne mund të blejmë veshje me cilësi shumë të lartë duke kursyer shumë dhe ndonjëherë edhe të përfitojmë nga kostot e transportit falas. Për më tepër, ne nuk duhet t’i nënvlerësojmë dyqanet online, sepse blerja në këtë mënyrë shpesh na lejon të kursejmë diçka.

Rishikimi i rrobave që kemi

Ne nuk duhet t’i shikojmë rrobat që kemi në dollap si diçka të vjetër dhe të vjetëruar. Me pak imagjinatë do të jemi në gjendje të rregullojmë disa veshje duke i shndërruar ato në diçka të re. Mund të modifikojmë një palë xhinse dhe t’i transformojmë në një veshje të re, si p.sh. pantallonat e shkurtra. Madje, ne mund të përdorim aksesorë për t’i bërë të veçanta disa veshje të vjetra. Kombinimi i një këmishe të vjetër me një rrip në bel mund të transformojë pamjen tonë pa kosto.

Zgjidhni atë që na përmirëson

Si të visheni mirë dhe të shpenzoni pak? Ne zgjedhim disa artikuj që na përmirësojnë. Në këtë mënyrë mund të kursejmë para duke shmangur që moda e momentit të na bindë të blejmë diçka që nuk do ta përdorim kurrë. Pra, le të zgjedhim ngjyrat që duam më shumë dhe që përshtaten më lehtë me veshjet e tjera. Prerja e një veshjeje është gjithashtu e rëndësishme: ne mund të zgjedhim xhinse dhe pulovra që mund të përmirësojnë figurën tonë.

 

 

Burimi / https://www.proiezionidiborsa.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top