Mirëqenie

October 16, 2020 | 8:32

Ushqimet që duhen konsumuar për të forcuar sistemin imunitar

Më shumë se 23 milion njerëz sëmuren çdo vit vetëm duke ngrënë ushqim të kontaminuar, sipas OBSH-së. Ndërkohë, sipas një studimi tjetër, ka aq shumë viruse sa ka yje në qiell.  Për të qëndruar larg tyre, zgjidhja më e mirë është të ndërtojmë imunitetin nga brenda. Për këtë, do t’ju vijnë në ndihmë këto ushqime:

Bajame

Bajamet përmbajnë lëndë ushqyese që mund të ndihmojnë në mbajtjen e trupit në formë. Sipas studiuesve, bajamet rrisin sistemin imunitar, veçanërisht kundër viruseve. Të pasura në vitaminë E dhe fibra, ato gjithashtu mund të “kontrollojnë” nivelin e sheqerit në gjak.

Farat e lulediellit

Farat e lulediellit gjithashtu mund të jenë shpëtimtari juaj kur bëhet fjalë për imunitetin. Ato zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të ndryshme kronike, e mbajnë zemrën të shëndetshme dhe parandalojnë sëmundjet. Ai gjithashtu është i vlefshëm për nënat shtatzëna, pasi ndihmon fetusin të zhvillohet shëndetshëm.

Papaja

E pasur me antioksidantë, papaja është një zgjedhje e shijshme dhe ka shumë përfitime. Disa nga këto përfshijnë luftimin e inflamacionit, zvogëlimin e rrezikut të kancerit dhe mbajtjen nën kontroll të tretjes.

Kivi

Me vitaminën C, vitaminën K dhe vitaminën E, kivi mund të ndihmojë njerëzit që vuajnë nga astma dhe mund të forcojnë sistemin imunitar. Ato mund të parandalojnë ftohjen e zakonshme dhe gripin. Për më tepër, kivit mund të ndihmojnë në tretjen e ushqimit dhe të shërbejnë si mbrojtje kundër humbjes së shikimit.

Xhenxhefili

Kjo erëz lehtësisht e disponueshme, bën mrekulli për trupin tuaj. Ul kolesterolin, lehtëson dhimbjen gjatë periodave dhe rrit aftësinë e trupit për të luftuar infeksionet në përgjithësi.

Manaferrat

Manaferrat janë plot me antioksidantë dhe shpesh përdoren për të trajtuar sëmundje të ndryshme. Këto manaferra të purpurta mund të luftojnë stresin dhe të përmirësojnë funksionimin e brendshëm të sistemit tuaj imunitar.

Midhjet

Midhjet kanë pak kalori, por plot vlera ushqyese. Ato janë një burim i shkëlqyeshëm i acideve yndyrore omega-3 dhe proteinave. Konsumimi i tyre bën që sistemi juaj imunitar të vazhdojë të funksionojë, falë zinkut të pranishëm në to. Gjithashtu, ato zvogëlojnë rrezikun e diabetit.

Spinaqi

Nuk është mister që spinaqi është i mirë për shëndetin, por me sa duket, është gjithashtu i shkëlqyeshëm për imunitetin. Spinaqi është një burim i shkëlqyeshëm i magnezit, i cili është i nevojshëm për të ruajtur funksionin nervor, një zemër të shëndetshme, presion të mirë të gjakut dhe muskuj të fortë.

Shalqiri

Shalqiri, jo vetëm që mund ta mbajë lëkurën dhe flokun të shëndetshëm, por gjithashtu mund të përmirësojë tretjen dhe të zvogëlojë inflamacionin.

Frutat e pasura me vitaminë C

Sipas një  raporti, vitamina C mund t’i japë sistemit imunitar një nxitje në 20 mënyra! Ajo i mban qelizat e bardha të gjakut të shëndetshme, mund të vrasë qelizat e padëshiruara ose të këqija dhe mund të rrisë prodhimin e antitrupave.

 

 

Burimi / Panorama Online

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top