FB

June 11, 2022 | 10:35

Ushqimet që duhet të hani nëse jeni të uritur gjatë natës

Është e çuditshme të gjesh veten zgjuar në orën 3 të mëngjesit, kur bota është errësirë, stomaku yt po ankohet dhe kuzhina po bën shenjë. Ju jeni të uritur për diçka. Nuk është mëngjes – nuk është ndonjë vakt – kështu që patatet e skuqura dhe salsa janë po aq opsion, sa bifteku i mbetur nga disa orë më parë. Çfarë mund të hani që nuk do të shkatërrojë absolutisht mundësinë tuaj për të fjetur për pjesën tjetër të natës.

Ushqimet më të mira të mesnatës

Gjoks gjeldeti

Gjeli i detit është i pasur me aminoacidin L-triptofan, i cili njihet për nxitjen e një ndjenje të përgjumur dhe relaksimi.

Perime

Perimet si karotat e vogla, domatet qershi dhe kastravecat e kombinuara me humusin tuaj të preferuar janë një rostiçeri ideale e shpejtë dhe e lehtë mesnate.

Frutat e thata

Studime të shumta mbi frutat e thata kanë treguar se ngrënia e tyre mund të çojë në gjumë më të mirë në përgjithësi.

Gjalpë kikiriku dhe banane

Zgjedhja e ushqimeve të balancuara si gjalpë kikiriku dhe banane mund të jetë thelbësore për gjumë me cilësi të lartë, pasi dietat me sheqer, veçanërisht para gjumit, lidhen me të kundërtën.

Drithëra dhe qumësht

Një gotë e ngrohtë me qumësht mund të jetë ideale për t’i dërguar të vegjlit në shtrat, por gjithashtu mund të jetë perfekte për të na kthyer në gjumë pas zgjimit.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.huffpost.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top