FB

June 11, 2022 | 10:30

5 truke të vogla për të përmirësuar gjumin tuaj kur jeni shtatzënë

Një nga ndryshimet e shumta që përjetojnë njerëzit që janë shtatzënë është një gjumë jo shumë i rehatshëm. Zhvendosja e hormoneve mund të ndikojë në modelet e gjumit dhe gjithashtu mund të çojë në probleme nga urthi deri tek urinimi i shpeshtë që mund t’i mbajë shtatzënat në të tre tremujorët.

Provoni një jastëk shtatzënie

Me të gjitha ndryshimet që ndodhin në trup gjatë shtatzënisë, jastëkët e lehonisë mund të jenë një kursim i vërtetë i gjumit. Ato ofrojnë mbështetje shtesë, më së shpeshti për stomakun, ijet, gjunjët dhe shpinën.

Hani vakte të vogla dhe të shpeshta gjatë gjithë ditës

Shumë gra shtatzëna kanë vështirësi të bien dhe të qëndrojnë në gjumë, sepse po përballen me urthin. Deri në 72% e shtatzënave përjetojnë dispepsi në tremujorin e tretë, por mund të godasë edhe më herët.

Sigurohuni që jeni të hidratuar – por jo menjëherë para gjumit

Qëndrimi i hidratuar është i rëndësishëm gjatë shtatzënisë për një sërë arsyesh. Uji ndihmon në qarkullimin e lëndëve ushqyese në të gjithë trupin dhe ndihmon në formimin e lëngut amniotik rreth foshnjës.

Ngrini kokën lart

Gratë shtatzënë kanë një rrezik më të lartë për apnea obstruktive të gjumit – çrregullimi më i zakonshëm i frymëmarrjes që lidhet me gjumin, i cili i bën njerëzit të ndalojnë vazhdimisht dhe të fillojnë të marrin frymë ndërsa flenë. Ndryshimet hormonale mund të shkaktojnë që membranat e mukozës të fryhen, duke çuar në kongjestion të hundës dhe në përgjithësi duke e bërë më të vështirë frymëmarrjen.

Ulni termostatin

Shumë njerëz ndihen më të nxehtë se zakonisht gjatë shtatzënisë, për shkak të gjithçkaje, nga ndryshimet hormonale te ndryshimet në vëllimin e gjakut.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.huffpost.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top