FB

May 12, 2022 | 8:00

Ushqimet që duhet të konsumoni kur jeni në dietë

Dieta nuk duhet të jetë sinonim i urisë, por një mënyrë ushqyerje më e shëndetshme dhe më korrekte. Ka ushqime që ofrojnë fibra dhe proteina, ndërkohë që janë të ulëta në kalori, një kombinim që e bën të lehtë humbjen e peshës pa u ndjerë të privuar. Cilat janë ato?

Perimet. Rritja e marrjes së perimeve është një vend i mrekullueshëm për të filluar kur përpiqeni të humbni peshë ose të bëheni më të shëndetshëm në përgjithësi. Zarzavatet me gjethe, si spinaqi, lakra jeshile dhe marule, ofrojnë fibra dhe ujë, që do të thotë se do t’ju mbajnë të hidratuar dhe do t’ju ndihmojnë të ngopeni me shumë pak kalori.

Kokoshka. Si mesvakt janë veçanërisht të rëndësishme kur përpiqeni të humbni peshë, pasi ato ndihmojnë në parandalimin e urisë së tepërt midis vakteve. Zgjedhja e kokoshkave si mesvakt ju lejon të hani një porcion të madh me kalori të ulëta, që do të thotë se do të ndiheni mirë dhe të kënaqur ndërsa punoni drejt objektivave tuaja për të humbur peshë.

Kos i plotë. Ndryshe nga çfarë mund të sugjerojnë dietat e modës, hulumtimi thotë se zgjedhja e bulmetit të plotë nuk kontribuon në obezitet. Madje ai mund të ndihmojë në parandalimin e tij. Varietetet e kosit me pak yndyrë mund të jenë me pak kalori, por me mungesën e yndyrës, ato janë edhe më pak të kënaqshme.

Farat Chia. Ato janë të vogla, por të fuqishme dhe mund të jenë një aleat kur vjen puna për të humbur peshë. Ato mburren me 10 gramë fibra dhe 5 gramë proteina për një shërbim me 2 lugë gjelle, duke i bërë ato të plota dhe ushqyese.

Vezë. Ndoshta ushqimi më i gjithanshëm i të gjitha kohërave, vezët shkojnë me çdo vakt.

Tërshëra. Një mëngjes i bollshëm është i nevojshëm për të pasur një ditë produktive dhe energjike. Hulumtimet tregojnë gjithashtu se njerëzit që hanë rregullisht mëngjes priren të jenë më të hollë dhe të ruajnë peshën. Tërshëra është e lartë në fibra, veçanërisht një lloj i quajtur fibra e tretshme, e cila nxit ndjenjën e ngopjes dhe ndihmon në uljen e kolesterolit.

Arra. Nëse nuk jeni alergjik, arrat dhe frutat e thata janë ushqimet perfekte për t’i pasur nëpër shtëpi. Ato janë të mbushura me yndyrna të shëndetshme, fibra dhe proteina që mund t’ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur ndërmjet vakteve. Ashtu si kokoshkat, ato janë një tjetër rostiçeri e shkëlqyeshme për t’u ngrënë në kohën para drekës.

 

 

Burimi / https://www.donnad.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top