Mirëqenie

August 17, 2020 | 9:48

Ushqimet që ju ndihmojnë të lehtësoni stresin

Kohët e fundit, shumë prej nesh po ndjehen të lodhur dhe të stresuar, por përfshirja e disa super ushqimeve në dietën tuaj të përditshme mund të bëjë ndryshimin.

Qetësoni veten me këto ushqime që ndihmojnë në uljen e stresit:

Mollët aktivizojnë hormonet e lumturisë

Mollët marrin shijen e tyre të ëmbël nga acidi malik, një përbërje që stimulon trurin tuaj të lëshojë hormonin qetësues dhe forcues të përqendrimit të dopaminës. Spanjollët thonë se do të rrisni lumturinë, përqendrimin dhe energjinë tuaj me 50% brenda pesë minutash.

Patatet e ëmbla qetësojnë tensionin e muskujve

Shtoni një filxhan me patate të ëmbla në dietën tuaj të përditshme dhe mund të ndjeheni 33% më qetë dhe më të lumtur brenda pesë ditëve. Këtë e thonë hetuesit australianë, të cilët thonë se patatja ka shumë lëndë ushqyese (të tilla si mangan, bakër dhe beta-karoten) që qetësojnë sistemin nervor qendror, duke i mbajtur muskujt të qetë dhe pa tension.

Mishi i viçit parandalon lëkundjet e humorit

Lajm i shkëlqyeshëm nga studiuesit e Universitetit të Connecticut: Mbajtja e niveleve të qëndrueshme të sheqerit në gjak ka fuqi që të zvogëlojë me 60% rrezikun e nervozizmit dhe tensionit, duke parandaluar uljen e sheqerit në gjak që shkakton ankth.

Çokollata e zezë kthen qetësinë

Ky ushqim i ëmbël përmban një përbërje të rrallë bimore fenetilamaminë që përthithet nga qelizat e trurit dhe i nxit ato të lëshojnë serotoninën, hormoni që përmirëson humorin.

 

Burimi / Telegrafi.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top