FB

July 27, 2022 | 9:25

Vala e të nxehtit tek fëmijët dhe foshnjat: Shenjat për t’u kujdesur

 

Vapa ka pushtuar mbarë botën tani, dhe me valën e të nxehtit që nuk tregon shenja ngadalësimi gjatë ditëve të ardhshme, shumë prej nesh do të mbeten me lodhje të nxehtësisë. Për fëmijët dhe foshnjat, temperaturat e larta jo vetëm që janë vërtet të pakëndshme, ato mund të jenë gjithashtu të dëmshme nëse ekspozohen shumë ndaj diellit.

Goditja e nxehtësisë është një gjendje e rëndë që duhet trajtuar si urgjencë dhe mund të ndodhë te këdo. Ka ngjashmëri në mënyrën se si goditja e nxehtësisë shfaqet tek të rriturit dhe fëmijët, por disa janë më të zakonshme tek këta të fundit.

Ja cilat janë shenjat për t’u kujdesur.

Ngërçe nga nxehtësia

Sipas Kidshealth, ngërçet e nxehtësisë janë ngërçe të shkurtra, të dhimbshme të muskujve në këmbë, krahë ose bark që mund të ndodhin gjatë ose pas ushtrimeve të forta në nxehtësi ekstreme. Djersitja gjatë aktivitetit fizik intensiv bën që trupi të humbasë kripërat dhe lëngjet. Ky nivel i ulët i kripërave ka të ngjarë të shkaktojë ngërçe të muskujve.

Lodhje nga nxehtësia

Shenjat e lodhjes nga nxehtësia përfshijnë:

 1. një dhimbje koke
 2. marramendje dhe konfuzion
 3. humbja e oreksit dhe ndjenja e sëmundjes
 4. djersitje e tepruar dhe lëkurë e zbehtë dhe e butë
 5. ngërçe në krahë, këmbë dhe stomak
 6. frymëmarrje të shpejtë ose puls
 7. një temperaturë të lartë prej 104 gradë Fahrenheit ose më lart
 8. duke qenë shumë i etur

Goditje nga nxehtësia

Forma më e rëndë e sëmundjes së nxehtësisë është goditja e nxehtësisë. Goditja nga nxehtësia është një urgjencë mjekësore kërcënuese për jetën. Në një goditje të nxehtësisë, trupi nuk mund ta rregullojë vetë temperaturën e tij. Temperatura e trupit mund të rritet në 105 gradë F ose edhe më e lartë, duke çuar në dëmtim të trurit apo edhe vdekje nëse nuk trajtohet shpejt. Nevojitet kujdes i shpejtë mjekësor për të vënë nën kontroll temperaturën e trupit. Fëmijët janë në rrezik për goditje të nxehtësisë nëse vishen tepër ose bëjnë aktivitet fizik intensiv në mot të nxehtë pa pirë mjaftueshëm lëngje.

Shenjat e goditjes nga nxehtësia tek fëmijët dhe foshnjat

Thirrni për ndihmë mjekësore urgjente nëse fëmija juaj ka qenë jashtë në temperatura ekstreme ose në një mjedis tjetër të nxehtë dhe shfaq një ose më shumë nga këto simptoma të goditjes nga nxehtësia:

 1. dhimbje koke të forta
 2. dobësi, marramendje
 3. konfuzion
 4. të përziera
 5. frymëmarrje e shpejtë dhe rrahje zemre
 6. humbja e vetëdijes
 7. konfiskim
 8. lëkurë e skuqur, e nxehtë dhe e thatë
 9. temperatura prej 104 gradë F ose më e lartë

Si të qetësoni dikë

Nëse dikush ka lodhje nga nxehtësia, ndiqni këto katër hapa:

 1. Lëvizini ato në një vend të freskët.
 2. Lërini të shtrihen dhe ngrini pak këmbët.
 3. Bëjini ata të pinë shumë ujë. Pijet sportive ose rihidratuese janë në rregull.
 4. Ftojeni lëkurën e tyre – spërkatini ose sfungjeroni me ujë të freskët dhe ftohini. Paketat e ftohta rreth sqetullave ose qafës janë gjithashtu të mira.
 5. Qëndroni me ta derisa të bëhen më mirë. Ata duhet të fillojnë të ftohen dhe të ndjehen më mirë brenda 30 minutave.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.huffpost.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]m.al

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top