Dëshmi

June 2, 2018 | 13:32

Vdes nga kanceri në moshën 13-vjeçare, dhuron organet për të shpëtuar 15 jetë

Charlotte Mitchell vdiq në moshën 13-vjeçare nga kanceri në tru, por 15 njerëz do të jenë në gjendje të jetojnë në falë tëorganeve të saj.

Sëmundja e konsumoi atë për vetëm gjashtë muaj. Charlotte vuante nga një formë agresive e gliobastomës, e cila i mori jetën. Sot nëna e saj po lufton me familjen, pasi sado e dhimbshme të jetë, çështja e donacioneve të organeve trajtohet edhe kur fëmijët janë ende të rinj. Kjo do të thotë, vetëdije më e madhe dhe një numër më i madh i jetëve të shpëtuara, duke pasur parasysh se ligji anglez kërkon që donatorët të deklarojnë zyrtarisht kur ata janë ende gjallë që ata kanë miratuar dhurimin.

“Është e rëndësishme që prindërit të shpjegojnë pse është e rëndësishme të bëhet kjo zgjedhje”. Charlotte e kuptoi këtë dhe tha: “Kjo do t’i japë dikujt mundësinë për të pasur një jetë”.

Charlotte ishte në gjendje të dhuronte nëntë organe, duke përfshirë zemrën, pankreasin, veshkat, kornean, lëkurën dhe eshtrat.

Znj. Mitchell shpjegoi më pas: “Padyshim që na jep lehtësim të dimë se kaq shumë njerëz mund të ndihmohen nga organet e saj, është e vetmja gjë që më bën të vazhdoj të jetoj”.

 

Burimi / today.it

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com