FB

April 2, 2021 | 8:40

Veza e pashkëve, përfitimet që çokollata i sjell shëndetit

Pashkët janë pranë dhe veza tradicionale me çokollatë nuk do të mungojë në tryezat italiane. E zezë, e bardhë ose me qumësht, të gjithë kanë vezën e tyre të preferuar të çokollatës. Një përkëdhelje shqisore që, nëse konsumohet me moderim, mund të ketë efekte të dobishme jo vetëm për zemrën dhe trurin, por edhe për pamjen dhe gjendjen shpirtërore.

Karakteristikat ushqyese

“Çokollata – shpjegon Dr. Chiara Manzi, eksperte nutricioniste – është një ushqim i pasur me polifenole, substanca mbrojtëse me veprim pozitiv në sistemin antioksidant të trupit tonë. Çokollata e zezë gjithashtu përmban minerale, të tilla si magnez, i cili është i mirë për humorin, fosfor dhe hekur, fibra, vitaminat B1 dhe B2”.

Një aleat për shëndetin e zemrës

Ngrënia e çokollatës së zezë ka efekte të shkëlqyera antioksiduese në sistemin kardiovaskular. “Shumë studime shkencore vërtetojnë se konsumimi i rregullt i 5 g çokollatë të zezë (e barabartë me një katror 2 ose 3 herë në javë) ul presionin e gjakut, ndihmon në zvogëlimin e depozitimit të kolesterolit në muret e enëve të gjakut dhe mbron kundër diabetit”.

Ndihmë për trurin

Ka edhe më shumë. Çokollata, veçanërisht ajo shumë e zezë, e pasur me antioksidantë, mund të ndihmojë shkathtësinë mendore duke rritur shpejtësinë dhe saktësinë e kryerjes së testeve që testojnë funksionet njohëse të dikujt. Kjo sugjerohet nga një studim në revistën Scientific Reports bazuar në analizën e efekteve të konsumit të një pije me bazë kakao, të pasuruar me flavonoide, antioksidantë natyralë të pranishëm edhe në çokollatën e zezë (ajo me shijen më të hidhur), por veçanërisht të bollshme në fruta dhe perime.

Studimi i kryer nga ekspertë nga Universiteti i Birmingham, tregon se pas konsumimit të pijeve kakao të pasuruar me flavonoid, pjesëmarrësit reagojnë më mirë në testet mendore që ju janë nënshtruar, veçanërisht nëse këto teste janë shumë të komplikuara dhe veçanërisht nëse studiuesit eksperimentalisht zvogëlojnë përqendrimin e oksigjenit në mjedisin ku kryhen testet njohëse. Sipas skanimeve MRI, flavonoidet funksionojnë duke përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe nivelet e oksigjenimit në tru.

Përmirësohet humori

“Konsumimi i çokollatës së zezë ka gjithashtu efekte pozitive në humor. Ngrënia e çokollatës prodhon të njëjtat ndjenja lumturie dhe përmbushjeje si kur dashurohemi”, shton nutricionistja. Dhe molekulat e saj të rëndësishme mund të ndihmojnë gjithashtu në largimin e depresionit, duke zvogëluar rrezikun deri në 70%. Kjo është ajo që del nga një studim i udhëhequr nga University College London.

Mik i linjës dhe bukurisë

Në mënyrë indirekte, polifenolët që përmbahen në kakao luftojnë radikalet e lira përgjegjëse për plakjen. “Në veçanti – thekson Chiara Manzi – flavonoidët rigjenerojnë metabolizmin e indeve duke kryer një veprim efektiv forcues. Prandaj, falë veprimit lëngëzues të kryer nga polifenolet në gjak, konsumi i moderuar i çokollatës përmirëson qarkullimin, në dobi të lëkurës dhe flokëve. Përveç kësaj, teobromina që përmbahet në kakao ndihmon në aktivizimin e funksionalitetit të veshkave, duke stimuluar diurezën, pra largimin e lëngjeve të tepërta”.

Cilin të zgjedhësh

Përfitimet e renditura më sipër merren nga çokollata e zezë me të paktën 70% kakao. Normalisht, sa më e lartë të jetë përqindja e kakaos, aq më e lartë është prania e flavonoideve. Mesatarisht, 100 gramë çokollatë e zezë përmban 50-60 mg, ndërsa në një sasi të ngjashme të çokollatës së qumështit gjejmë vetëm 10 mg. “Për më tepër – shpjegon nutricionistja – kazeina që përmbahet në çokollatën e qumështit neutralizon përfitimet e polifenoleve sepse substanca parandalon thithjen nga zorrët. Ky lloj, krahasuar me atë të errët, ka gjithashtu më shumë sheqerna dhe përmbajtje më të ulët të fibrave”.

Doza e rekomanduar

Kujdes! Zgjedhja e çokollatës së zezë nuk do të thotë të merrni sasi të mëdha. “Në jetën e përditshme – këshillon Dr. Manzi – doza ideale është 5-10 gram në ditë, e barabartë me një katror. Gjatë periudhës së Pashkëve mund të bëjmë një përjashtim nga rregulli, por vetëm për një kohë të kufizuar dhe pa e ekzagjeruar”, përfundon ajo.

 

 

Burimi / https://dilei.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top