Dëshmi

April 13, 2022 | 9:00

Zelensky zbulon dy fjalët që i tha gruas së tij në momentin kur Rusia pushtoi Ukrainën

Gruaja e Volodymyr Zelensky ka zbuluar dy fjalët që ai tha teksa u zgjuan nga forcat ruse që pushtuan Ukrainën. Olena Zelenska e përshkroi tingullin si një “kërcim” ndërsa rrethimi filloi në orët e para të së enjtes, 24 shkurt. Kryeministri ukrainas i tha thjesht: ‘Filloi’. “Kjo është gjithçka që ai tha”, tha 44-vjeçarja në një intervistë për Vogue Ukraine.

“Nuk e kuptova menjëherë se ishte një shpërthim. Nuk e kuptova se çfarë mund të ishte. Burri im nuk ishte në shtrat. Presidenti Zelensky ishte tashmë i veshur me një kostum, ‘si zakonisht’, tha Zonja e Parë për revistën. Por do të ishte hera e fundit që ajo e shihte burrin e saj, me të cilin u martua në vitin 2003, me një këmishë të bardhë dhe xhaketë. Që atëherë e tutje, ishte mban një veshje ushtarake”, tha ajo.

Zelensky i tha gruas së tij që të mblidhte gjërat thelbësore dhe dokumentet ‘për çdo rast’ dhe më pas u largua nga shtëpia.

“Nuk do të thoja se kishte panik. Ndoshta konfuzion”, kujtoi ajo. Zelenska, një skenariste, përshkroi se një ditë para rrethimit kishte qenë “ditë normale pune”, por ato kishin qenë “të tensionuara”. Kishte folur shumë për një pushtim të mundshëm, por deri në momentin e fundit ishte ‘e pamundur të besohej se kjo do të ndodhte’, tha ajo.

Çifti tashmë kishte ‘diskutuar gjithçka’ me vajzën Oleksandra, 17 vjeç dhe djalin Kyrylo, 9 vjeç.

“Nuk ka nevojë t’u shpjegojmë asgjë fëmijëve”, tha Zelenska për revistën. “Ata shohin gjithçka, si çdo fëmijë në Ukrainë. Sigurisht, kjo nuk është diçka që fëmijët duhet ta shohin, por fëmijët janë shumë të ndershëm dhe të sinqertë. Ju nuk mund të fshihni asgjë prej tyre. Prandaj, strategjia më e mirë është e vërteta’.

Ajo e quajti Vladimir Putinin një “tiran” ndërsa u zotua se ukrainasit do të vazhdojnë të qëndrojnë së bashku për t’i rezistuar agresionit dhe për të luftuar për lirinë e tyre. “Ne të gjithë jemi ukrainas fillimisht dhe më pas gjithçka tjetër”, tha Zelenska.

“(Putini) donte të na përçante, të na copëtonte, të provokonte konfrontim të brendshëm, por është e pamundur të bëhet kjo me ukrainasit. Kur njëri prej nesh torturohet, përdhunohet ose vritet, ne mendojmë se të gjithë jemi duke u torturuar, përdhunuar ose vrarë. Ajo shtoi: “E kam parë që kjo ka zgjuar ndjenjat më të thella patriotike te fëmijët tanë.

“Jo vetëm fëmijët e mi, por të gjithë fëmijët e Ukrainës. Ata do të rriten për të qenë patriotë dhe mbrojtës të atdheut të tyre”. Zelenska përshkroi se si ajo “i braktisi emocionet e saj” dhe qau rreth një javë pas fillimit të pushtimit, kur kuptoi se mund të mos i shihte më njerëzit e dashur. Ajo tregoi se si ajo tani jeton “në të njëjtën mënyrë” si ukrainasit. Të gjithë kemi një dëshirë të madhe: të shohim paqen.

Dhe unë, si çdo nënë dhe grua, shqetësohem vazhdimisht për burrin tim dhe bëj gjithçka për t’i mbajtur fëmijët e mi të sigurt.

 

 

Burimi / https://metro.co.uk/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top