FB

May 11, 2022 | 9:25

5 këshilla për të përmirësuar mënyrën e të ngrënit këtë pranverë

Me motin më të ngrohtë vjen një dëshirë në dukje universale për të zbukuruar pothuajse çdo aspekt të jetës tuaj. Kjo në përgjithësi i referohet rregullimit të një shtëpie ose rinovimit të një gardërobë, por ideja për të filluar nga e para me zakonet tuaja mund të shtrihet edhe në ushqim.

how-to-help-fix-the-food-system-if-you-dont-have-access-to-a-farmers-market

Përditësoni listën tuaj të ushqimeve me produktet e pranverës

Blerjet ushqimore sipas stinës nuk janë vetëm të shkëlqyera për të përgatitur ushqime të shijshme, por gjithashtu mund të rrisin vlerën ushqyese të pjatave tuaja. “Prodhimet sezonale mund të jenë të pasura me lëndë ushqyese dhe shije pasi ato korrren gjatë kohës së pikut të tyre,” shpjegon Chaudhry.

Provoni një suplement perimesh

Edhe kur shtoni më shumë perime pranverore në dietën tuaj, nuk është kurrë e dëmshme të futni fshehurazi edhe më shumë lëndë ushqyese nëpërmjet një suplementi vegjetal.

Përmirësoni lojën tuaj të hidratimit

E keni dëgjuar herë pas here: Qëndrimi i hidratuar është thelbësor, veçanërisht kur moti fillon të nxehet. “Pirja e ujit ka shumë përfitime si rregullimi i temperaturës së trupit dhe ndihma e trupit tonë për të hequr qafe mbeturinat.

Konsideroni shtimin e proteinave bimore

Ju nuk keni nevojë të ndiqni një dietë vegjetariane ose vegane për të shijuar opsionet e proteinave me bazë bimore, dhe shtimi i më shumë pjatave me fasule, thjerrëza, tofu dhe tempeh në javën tuaj mund të diversifikojë dietën tuaj dhe madje të ofrojë një sërë lëndësh ushqyese unike.

Shtojini pjatës suaj më shumë drithëra

Kthimi i vëmendjes tuaj te elementët bazë në qilarin tuaj është një tjetër hap i shkëlqyer në listën e detyrave tuaja për pastrimin e pranverës. “Pajisja e qilarit me drithëra integrale të gjithanshme si tërshëra, quinoa dhe orizi kafe në mikrovalë mund të jetë i dobishëm për disa receta javore,” thotë Chaudhry.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.mindbodygreen.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top