FB

August 6, 2022 | 8:00

5 mënyra për të nisur ditën në mëngjes, pa u ndjerë pëgjumësh…

Është ora 6:30 e mëngjesit dhe alarmi juaj sapo ka rënë. Kthehesh në shtrat, e fik dhe i thua vetes se do të ngrihesh për pesë minuta. Papritur bie alarmi i urgjencës dhe është ora 7 e mëngjesit. Ju jeni me vonesë…

Pse mëngjeset janë të vështira?

Mëngjeset shpesh mund të jenë një luftë për shumë njerëz, sepse truri ynë ende nuk është zgjuar siç duhet dhe kështu nuk po funksionon siç duhet”, thotë për Metro.co.uk Abbas Kanani, një farmacist dhe këshilltar shëndetësor për Chemist Click.  “Mëngjeset mund të jenë gjithashtu një luftë për ata që ndoshta nuk kanë motivim në jetë ose nuk po e shijojnë punën e tyre. Shpesh mund të jetë e vështirë për njerëzit të zgjohen nëse nuk duan të shkojnë në punë ose të bëjnë rutinën e tyre të përditshme.’

Përgatituni një natë më parë

“Fillojeni mëngjesin një ditë më parë”, thotë Jill Cotton, një eksperte e tendencave të karrierës në Glassdoor. Përpara se të filloni, pastroni mendjen tuaj duke shkruar të gjitha gjërat që duhet të arrini ditën tjetër dhe keni një listë të veçantë të detyrave që duhet të përfundojnë atë javë/muaj përpara.

Bëni një orar të gjumit

“Ne varemi nga një rutinë e rregullt për të mbajtur trupin tonë në rrugën e duhur, veçanërisht me ciklin tonë të gjumit”, shpjegon Phil. Dhe, për shkak se trupi juaj përshtatet natyrshëm me modelin tuaj të përditshëm, nëse zgjidhni të njëjtën orar të rregullt të gjumit dhe zgjimit, truri juaj do të kushtëzohet të ndihet më i zgjuar në kohën që pret të ndizet.

Bëni një gjumë të mirë të natës

Nuk ka asgjë më të keqe se të zgjoheni në mëngjes vetëm për të zbuluar se i keni dhënë vetes një kërcitje në qafë ose një dhimbje shpatullash gjatë ditës. “Kjo zakonisht shkruhet si “ka fjetur qesharake”, thotë Phil, “por në shumicën e rasteve, faji qëndron tek një dyshek i lodhur që nuk i jep trupit tuaj mbështetjen që i nevojitet gjatë natës.

Jepini vetes kohë

“Fillimi i parë në mëngjes mund të ndihmojë për të lehtësuar çdo ankth para punës, kështu që ngrihuni pak më herët dhe bëni një rutinë të shëndetshme mëngjesi”, sugjeron Abbas. “Kjo mund të përfshijë meditim, disa ushtrime, duke shijuar një pije të nxehtë gjatë dëgjimit të radios ose duke lexuar një libër.

Filloni ditën me diçka që ju pëlqen

Mblidhni pak emocione dhe energji rinore duke e nisur ditën tuaj me diçka që ju pëlqen, sugjeron Phil. Ai vazhdon: “Duke e bërë veten të lumtur, edhe në ditët kur nuk keni dëshirë të shkoni në punë, do të merrni një rritje të mirë të endorfinës, kështu që do të mësoni të filloni të prisni me padurim të zgjoheni.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi metro.co.uk

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top