FB

February 19, 2021 | 8:05

5 përfitime mahnitëse të puthjes

Në një moment të veçantë si ai aktual, marrëdhëniet tona shoqërore janë ndikuar ndjeshëm nga pandemia, distancimi është fjala kryesore dhe është një fjalë që na ftoh dhe na mban gjithnjë e më të largët. Ndonjëherë kemi frikë edhe të shkëmbejmë puthje dashurie dhe ajo që ishte gjesti më romantik në botë papritur sot bëhet një gjest që për arsye të dukshme duhet ta shmangim.

Disa studime tregojnë se puthja ka shumë efekte të dobishme në shëndet, shmangni puthjen nëse rrezikoheni nga covid-19, por mos harroni se shkëmbimi i gjesteve të dashurisë konsolidon dashurinë dhe gjithashtu shëndetin.

A e dini se puthja është e mirë për shëndetin tuaj? Këtu janë 5 arsyet kryesore pse është e mirë për ju:

  1. Tonifikon lëkurën tuaj:

Kur puthemi, vendosim në punë 112 muskuj postural dhe 34 muskuj të fytyrës, një fakt që dëshmon se ky gjest është i shkëlqyeshëm për tonifikimin e muskujve dhe formësimin e fytyrës. Nëse puthjet tuaja janë shumë pasionante do të stërvitni edhe nofullën dhe qafën.

  1. Ul stresin:

A keni menduar ndonjëherë pse puthemi me sy mbyllur? Ky qëndrim përkthehet në dëshirën për të gdhendur një moment në të cilin harrojmë gjithçka që ndodh rreth nesh dhe heqja dorë nga puthja duke mbajtur sytë mbyllur na ndihmon të përqendrohemi në momentin aktual. Kur puthemi nuk mendojmë për asgjë, mendja qetësohet, mendimet nuk luhaten… puthja është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ulur presionin e gjakut pasi zgjeron enët e gjakut dhe në të njëjtën kohë ushqen lirimin e oksitocinës në trup duke dhënë një ndjenjë të mirëqenies, qetësisë dhe paqes së menjëhershme.

  1. Lufton prishjen e dhëmbëve:

Ju mund të mos e keni njohur këtë përfitim. Po, puthja përmirëson shëndetin tuaj të dhëmbëve. Shkëmbimi i pështymës që ndodh gjatë puthjes ndihmon në pastrimin e pllakave. Nëse ju dhe partneri juaj kujdeseni për higjienën tuaj orale, ju mund të putheni pa u shqetësuar, por duhet të jeni të kujdesshëm, pasi puthja mund të transmetojë edhe baktere që shkaktojnë prishjen e dhëmbëve.

  1. Përmirësoni gjendjen tuaj shpirtërore:

Puthja përmirëson gjendjen shpirtërore dhe ju bën të shpërtheni nga lumturia. Buzët tuaja janë pjesa më e ndjeshme e trupit tuaj dhe janë të lidhura me shumë neurone shqisore, kur puthni dikë, truri lëshon kimikate si oksitocina, dopamina dhe serotonina, të cilat janë baza e lumturisë tuaj.

  1. Ju bën të humbni peshë:

Puthja ju bën të digjni kalori. Ndërsa zemra juaj rreh shpejt, trupi çliron adrenalinën dhe neurotransmetuesit e tjerë. Adrenalina fillon të ndihet në gjak dhe stimulon metabolizmin tuaj, duke ju ndihmuar të digjni disa kalori. Sipas një studimi të Dr. Alexander DeËees, një puthje mund të djegë 2 deri në 3 kalori në minutë, nuk është keq kur mendon se një vrapim prej 10 km ju bën të digjni mesatarisht 720 kalori.

 

 

Burimi / https://www.chedonna.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top