FB

June 7, 2022 | 7:45

5 zakone të zakonshme të mëngjesit që në fakt ju prishin gjumin

Fjetja e mjaftueshme e gjumit është kritike për mirëqenien fizike dhe emocionale, por shumë njerëz dështojnë. Sigurisht, shumë faktorë ndikojnë në aftësinë e një personi për të marrë pushim të mjaftueshëm, nga oraret e punës dhe të familjes deri te higjiena e gjumit.

Me këtë në mendje, këtu janë pesë gabime të zakonshme që shumë njerëz bëjnë në mëngjes që ndikojnë në aftësinë e tyre për të rënë në gjumë – dhe për të qëndruar në gjumë – më vonë:

Jeni duke pirë shumë kafeinë

E dukshme? Sigurisht. Por pirja e tepërt e kafeinës në mëngjes mund të largojë të gjithë rutinën tuaj të gjumit.

Ju zgjoheni në orare krejtësisht të ndryshme çdo ditë

Shumë ekspertë të gjumit sugjerojnë që njerëzit të vendosin një kohë standarde zgjimi dhe t’i përmbahen asaj në mënyrën më të mirë të aftësisë së tyre, madje edhe gjatë fundjavave.

Nuk po e ekspozoni veten ndaj dritës natyrale

Gjumi rregullohet nga ritmet tona cirkadiane (të cilat gjithashtu ndikojnë në gjithçka, nga rregullimi i hormoneve deri te temperatura e trupit). Dhe cikli i diellit ka një ndikim të madh në ato ritme çdo ditë.

Nuk po bëni një listë detyrash

Krijimi i një liste detyrash është një nga gjërat më të fuqishme që mund të bëni për të qëndruar në rrugën e duhur gjatë gjithë ditës.

Jeni të ngjitur pas telefonit tuaj

Kontrollimi i telefonit tuaj menjëherë pas zgjimit do të thotë që po lejoni dikë tjetër të diktojë atë që keni në mendje gjëja e parë. Dhe kjo mund të vendosë tonin për pjesën tjetër të ditës – deri në kohën e gjumit.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.huffpost.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top