FB

February 11, 2021 | 8:45

6 gjëra të çuditshme që ndodhin kur gjeni personin e duhur

Të gjesh dashurinë e jetës nuk është e lehtë dhe kur e gjejmë, gjithmonë pyesim nëse është vërtet e duhura. Kur jemi në një marrëdhënie me dikë që vërtet përputhet me ne, ndodhin disa gjëra. Kështu që këtu janë 6 gjëra të çuditshme që ndodhin kur gjeni personin e duhur.

Para së gjithash mbani mend se nuk është vetëm një person i vetëm që mund t’ju bëjë të lumtur! Na vjen keq që shkatërrova mitin, por jo, nuk kemi një shoqe shpirtërore. Me më shumë se 7 miliardë banorë në tokë, mund të thuash gjithashtu se do të ishte pak shqetësuese nëse do të kishim vetëm një person që me të vërtetë na korrespondonte.

  1. Ju debatoni

Po po, e lexove mirë! Është shumë e shëndetshme të diskutosh brenda një çifti. E kundërta nuk është aspak një shenjë e mirë! Nëse debatoni, do të thotë që të dy jeni në gjendje të thoni atë që mendoni. Kjo do të thotë, të jesh vetvetja. Kjo gjithashtu do të thotë që ju jeni në gjendje t’i tregoni vetes dhe të flisni për atë që nuk shkon me marrëdhënien. Edhe nëse është duke bërtitur ose duke qarë dhe nuk është sinqerisht i këndshëm në atë kohë…Një debat i mirë vë shumë gjëra përsëri në vend!

  1. Ndiheni të qëndrueshëm emocionalisht

Nëse më parë, me ish-at tuaj, keni pasur tendencë t’i bëni vetes pyetje ekzistenciale të stilit: a është vërtet e duhura? Nuk më pëlqen kur ai e bën këtë, është normale? Dhe çfarë do të bëj me jetën time? Në të vërtetë nuk ndihem e plotësuar në marrëdhënien time. Sot, ju ndjeheni të qetë, gjithçka ndodh natyrshëm dhe për më mirë. Nuk ka asnjë dramë, nuk ka orë të kaluara duke shpresuar për një mesazh, as ngritje emocionale, as takime të anuluara! Ju të dy jeni të qartë.

  1. Ju jeni më të fortë së bashku, për të kapërcyer pengesat

Me ish-at tuaj, ju as nuk deshët t’u tregonit atyre për problemet tuaja, sepse e dinit që atyre nuk u interesonin. Kur gjërat nuk po shkonin mirë, ju u treguat miqve tuaj për këtë, ose u strehuat vetëm nën batanijen tuaj ose para një seriali të mirë. Tani që keni gjetur personin e duhur, ndiheni më të fortë se kushdo. Të aftë për të ngjitur male, duke kaluar stuhi, asgjë nuk të frikëson pasi je pranë tij. Sepse e dini që të dy do të jeni gjithmonë aty për të mbrojtur dhe mbështetur.

  1. Zemra juaj ju rreh kur e shihni

Padyshim, kjo është një shenjë që venitet me kalimin e kohës. Por kur dashuroheni, jo më pak se 12 zona të trurit punojnë së bashku për të prodhuar hormone si dopamina, oksitocina, adrenalina ose vazopresina që ju bëjnë euforike. Kështu që, kur të keni gjetur personin e duhur, zemra juaj do t’ju tregojë sepse do të fillojë të rrahë shumë fort, pa ju kërkuar asgjë.

  1. Ju pëlqen të rrini vetëm

Dhe po, mbase edhe mund të duket e çuditshme për ju por kur kemi gjetur personin e duhur, nuk ndihemi të detyruar të jemi përgjithmonë të lidhur me ta! Kur jeni mirë me dikë, shpesh doni të jeni me të. Por gjithashtu na pëlqen të jemi vetëm, të kënaqemi. Ne e dimë mirë se personi nuk do të na harrojë. Dhe pastaj ne largohemi për të humbur dhe për ta gjetur më mirë veten!

  1. Ju pyesni çdo ditë se si shkoi dita

Nëse keni gjetur personin e duhur do të thotë që të dy ndiheni shumë të investuar në marrëdhënie. Dhe, nëse jeni investuar, kjo do të thotë që dita e partnerit tuaj është e rëndësishme për ju. Çdo ditë, kur ai (ajo) të vijë në shtëpi, ti e pyet për ditën e tij dhe ai (ajo) bën të njëjtën gjë me ty. Mund të duket e çuditshme dhe veçanërisht e parëndësishme, megjithatë, është një provë e vërtetë e dashurisë për t’u shqetësuar për ditët që partneri juaj ka kaluar!

 

 

Burimi / https://livetheglory.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top