FB

September 8, 2021 | 8:20

8 shenjat më të zakonshme të kancerit të qafës së mitrës

Kanceri i qafës së mitrës është një nga kanceret më të zakonshëm tek gratë. Në Shtetet e Bashkuara, shkalla e vdekshmërisë nga kjo sëmundje është minimale: arsyeja janë kontrollet e vazhdueshme rutinë. Në shumicën e rasteve, kjo sëmundje diagnostikohet në fazën e saj të hershme.

Papillomavirusi njerëzor është shkaku kryesor i kancerit të qafës së mitrës. Në ditët e sotme, janë bërë shumë përpjekje për të zbuluar në kohë këtë virus fatkeq. Por kjo nuk do të thotë që ju nuk duhet të dëgjoni shenjat e trupit tuaj. Në këtë artikull, ne kemi mbledhur 8 nga simptomat më të zakonshme të kancerit.

  1. Gjakderdhje

Gjakderdhja është simptoma më e zakonshme e kësaj gjendje. Sa i përket gjakderdhjes së ngjashme gjatë marrëdhënieve seksuale, mund të jetë për shkak të lëndimeve të ndryshme ose lubrifikimit të dobët. Për t’u siguruar që kjo nuk është një shenjë e një sëmundjeje fatkeqe, është mirë që të konsultoheni me një specialist.

  1. Rrjedhje të pazakonta

Nëse keni rrjedhje të pazakonta, mund të nënkuptojë një tumor të mundshëm. Përveç kësaj, era e pakëndshme rrit rrezikun e mundshëm të kësaj sëmundjeje.

  1. Dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale

Nëse më parë nuk keni pasur probleme të tilla gjatë marrëdhënieve seksuale, atëherë ky fakt duhet të shërbejë si paralajmërim.

  1. Dhimbje në legen

Dhimbja e pashpjegueshme në pjesën e poshtme të barkut është një nga shenjat paralajmëruese. Sigurisht, një dhimbje e tillë mund të tregojë një sëmundje tjetër, por në kombinim mund të jetë një simptomë e kancerit të qafës së mitrës.

  1. Ndryshime të pazakonta në urinim

Problemet me urinimin mund të tregojnë një sëmundje fillestare. Disa gra thanë se kanë edhe probleme me kapsllëkun.

  1. Humbje e pashpjegueshme peshe

Problemet me oreksin janë një tjetër shenjë treguese e kësaj gjendje.

  1. Ënjtje e këmbës

Nëse keni ënjtje të shpeshtë të njërës këmbë, kjo mund të jetë një shenjë paralajmëruese se kanceri ka filluar të trash gjakun.

  1. Lodhje

Përsëri, lodhja mund të jetë një shenjë e një sërë problemesh shëndetësore. Por në përgjithësi, kjo është një nga simptomat e tumorit.

 

 

Burimi / https://italiafeed.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top