Dëshmi

September 8, 2021 | 8:22

Një shembull frymëzimi si Ministrja Suedeze e Punës, Ylva Johansson!

Një qytetare suedeze, duke pritur trenin për t’u kthyer në shtëpi pasi mbaroi punën. Bleu një sanduiç për një vakt pas pune. Buzëqeshja e saj para kameras tregon thjeshtësinë e saj kur pranoi që dikush ta fotografonte.

1

Emri i saj është Ylva Johansson, Ministre e Punës në Suedi. Pa makinë luksoze, pa shoqërues, pa protokoll, pa kërkesa, në rutinën e kthimit pas pune me mjetin e zgjedhur të transportit, të trenit, për t’u kthyer në shtëpi.

Johansson është një nga ministrat më të suksesshëm socialë të të gjitha kohërave. Gjatë qëndrimit të saj, ajo arriti të zvogëlojë në mënyrë drastike papunësinë në vend.

***

Ylva Johansson

Ylva Julia Margareta Johansson (lindur më 13 shkurt 1964) është politikane suedeze e cila ka shërbyer si Komisionere Evropiane për Punët e Brendshme që nga viti 2019. Ajo më parë ka shërbyer në qeverinë e Suedisë si Ministre për Shkollat nga viti 1994 deri në 1998, si Ministre për Mirëqenien dhe Shëndetësinë e të Moshuarve nga 2004 në 2006, dhe si Ministre për Punësimin nga 2014 në 2019. Ajo ka qenë anëtare e Riksdag Suedez që nga viti 2006.

 

Johansson është përshkruar si “krahu i majtë i Social Demokratëve”. Në një debat të shtatorit 2020 të BE-së mbi paktin e ri të migrimit, ajo tha “ne kemi shumë migrim në Bashkimin Evropian dhe kemi nevojë për këtë” për shkak të plakjes së Evropës, ndërsa vuri në dukje se “ata që nuk kanë të drejtë të qëndrojnë, duhet të largohen; jo të gjithë ata që kanë të drejtë të aplikojnë për azil kanë të drejtë të qëndrojnë në Bashkimin Evropian”.

Johansson ka dy fëmijë me ish-burrin e saj Bo Hammar dhe një djalë me Erik Åsbrink. Ajo është anëtare nderi e klubit suedez të futbollit Hammarby IF.

 

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top