FB

January 29, 2022 | 8:10

A është i shëndetshëm ushqimi i papërpunuar?

A mund të jetë një alternativë e mirë kuzhina e papërpunuar e bazuar në menutë e papjekura? Kujdes mos e teproni!

Rrënjët e ushqimit të papërpunuar në mënyrë të pashmangshme datojnë që para zbulimit të zjarrit, kur njeriu e konsumonte ushqimin të papërpunuar. Në fakt, me zbulimin e zjarrit, gjithçka ndryshoi. Ushqimi nuk është më vetëm diçka për t’u ngrënë, por një material për të eksperimentuar me artin e kuzhinës. Në të gjitha epokat e historisë, ka pasur burra që kanë shpallur efektin e dobishëm të dietës pa gatim.

Ushqimi i papërpunuar ndahet midis atyre që mbështesin stilin vegan, vegjetarian apo edhe të gjithanshëm. Ushqimi i papërpunuar vegjetarian përdor qumësht, vezë dhe mjaltë, ndërsa ai vegan shton mish dhe peshk të papërpunuar. Në vend të gatimit, ushqimet në feta, përzihen, centrifugohen, marinohen ose dehidratohen.

A është e shëndetshme ngrënia e ushqimeve të papërpunuar?

Ushqimet e gatuara ofrojnë përfitime të shumta, duke filluar nga shija e tyre e mirë dhe lehtësia e përtypjes. Ato ju lejojnë të asimiloni më mirë disa lëndë ushqyese, të tilla si beta-karotina dhe mund të nxisin tretshmërinë. Megjithatë, duhet që gatimi të jetë në mënyrën e duhur, përndryshe rrezikoni të keni ushqime pa lëndë ushqyese apo edhe kancerogjene nëse e ngrohni ushqimin tashmë të gatuar ose e teproni me pjekjen në skarë. Ushqimet e gatuara në temperatura të larta dhe me nxehtësi të thatë formojnë më pas komponime të dëmshme për trupin, siç janë produktet e glikacionit të avancuar. Rritja e ushqimeve të papërpunuara mund të ndihmojë në uljen e këtyre komponimeve.

Enzimat janë baza e parimeve të gatimit të ushqimit të papërpunuar. Këto substanca funksionojnë mirë midis 40 dhe 45°C (disa edhe në temperatura më të larta); me më shumë se kaq ato shkatërrohen. Ato janë thelbësore për ruajtjen e funksioneve korrekte të trupit, për tretjen e ushqimit dhe për procesin e rindërtimit të indeve. Ushqimi i papërpunuar garanton një furnizim me vitamina dhe minerale të pandryshuara nga proceset e gatimit, stimulon tretjen, jep një ndjenjë të madhe ngopjeje, detoksifikon, ju ndihmon të arrini peshën e duhur të trupit dhe hidraton.

Përtypja e perimeve të papërpunuara përmirëson mishrat e dhëmbëve dhe ndihmon në parandalimin e rënies së dhëmbëve; ju lejon gjithashtu të merrni më shumë fibra. Nëse ushqimet e papërpunuara i paraprijnë vaktit, këto fibra ndihmojnë në kontrollin e indeksit glicemik të gatimeve që do të pasojnë dhe mbajnë kolesterolin të ulët.

Dieta ideale? Ajo përfshin ushqim të papërpunuar… dhe të gatuar!

Të papërpunuara dhe të gatuara ato janë të integruara në mënyrë të përkryer në një dietë të ekuilibruar. Idealja është të kufizoni ushqimet e papërpunuara në 40-50% të dietës, kryesisht duke adoptuar gatim të lehtë dhe pa yndyrë për pjesën e gatuar të dietës.

Në çdo rast, është e nevojshme të rritet me kujdes porcioni i papërpunuar i përditshëm: gradualisht zorrët duhet të mësohen me këtë rritje të marrjes së fibrave, të cilat, duke qenë prebiotike, mund të shkaktojnë ënjtje dhe parehati. Perimet dhe frutat janë protagonistët kryesorë. Ushqime të tjera që nuk duhen anashkaluar janë farat vajore, një burim makro dhe mikroelementesh, drithërat dhe bishtajore. Drithërat mund të hahen pjesërisht të papërpunuara dhe pjesërisht të gatuara; bishtajoret mund të jenë helmuese kur janë të papërpunuara dhe për këtë arsye është thelbësore t’i gatuani ato, por është e mundur të hani disa bizele, fasule dhe qiqra të papërpunuara.

Të rëndësishme janë edhe filizat, të cilat janë suplemente të vërteta natyrale. Krahasuar me farën e origjinës rritet ndjeshëm përmbajtja e vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve, të cilët asimilohen më mirë.

 

 

Burimi / https://www.bioimis.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top