FB

July 30, 2022 | 9:55

Ana e errët e mëmësisë…

Është e zakonshme që mëmësia të lidhet me një burim emocionesh pozitive, si dhe shtatzënia dhe lindja me përvoja harmonike. Në botën reale, megjithatë, gjërat ndërlikohen dhe ka edhe një anë të errët të amësisë. Kinemaja në shumë raste projekton një vizion të thjeshtuar të mëmësisë, duke ushqyer kështu mitet e saj. Megjithatë, në ekranin e madh gjejmë edhe vepra cilësore që pasqyrojnë aspekte të tjera të marrëdhënies nënë-fëmijë.

00

Të besosh se gjithçka është rozë dhe kaq larg realitetit, në të cilin mëmësia shënohet edhe nga hijet e pafuqisë, zhgënjimit, frikës, dyshimeve dhe madje edhe dhimbjes. A janë nënat gjithmonë pa të meta në momentin e lindjes? A është ushqyerja me gji gjithmonë një takim pa pengesa? A përjetohet gjithmonë shtatzënia me gëzim të thellë? A është e qëndrueshme lidhja nënë-fëmijë? Ato që kanë përjetuar përvojën e mëmësisë e dinë se përgjigjet janë komplekse.

Të jemi të sinqertë: mëmësia ka shumë fytyra, mund të jetë e bukur dhe argëtuese, por edhe thellësisht e dhimbshme. Mund të jetë po aq e bukur sa një ylber pas një stuhie verore, por edhe shumë e pakëndshme. Buzëqeshja e foshnjës na jep gëzim, por e qara e saj na mban zgjuar natën dhe, në përgjithësi, shoqëria e saj konsumon një pjesë të mirë të energjisë sonë. Në rreshtat e mëposhtëm paraqesim një listë të filmave që kanë vendosur të tregojnë edhe anët negative të mëmësisë, pra nga një këndvështrim më realist.

romaa

Roma – Filmi më i mirë i huaj i vitit 2019 (sipas Golden Globes), me regji të Alfonso Cuarón, tregon historinë e një familjeje të pasur në Meksikë në vitet 1970. Cleo është kujdestarja e shtëpisë dhe dadoja e fëmijës, të cilën ajo e do dhe nga e cila është e dashuruar. Mund të themi se luan një rol themelor në rritjen e katër fëmijëve, pasi kujdeset për t’i ushqyer, për t’i çuar në shkollë, për t’i shtrirë në shtrat dhe për t’i zgjuar, ndërsa nëna biologjike është zhytur në një martesë jashtëzakonisht të tensionuar. Protagonistja duhet të përballet me mëmësinë e saj dhe pushtohet nga pasiguria, refuzimi, faji dhe frika.

bad-momss

Nënat e këqija – “Bad Moms” (2016) ka të bëjë me një nënë që duhet të mbajë gjithçka nën kontroll dhe sistematikisht të vendosë nevojat e fëmijëve të saj përpara të sajave. Një film për të qeshur dhe reflektuar mbi presionet dhe kërkesat joreale që shoqëria u bën nënave. Mila Kunis luan Amy, një grua dhe nënë që kujdeset për të gjithë përveç vetes. Ajo mund të konsiderohet si një xhonglere e jashtëzakonshme, duke qenë se jeta e saj është e shënuar nga detyra dhe përgjegjësi të pafundme që duhet t’i kryejë në mënyrë perfekte dhe me taka të larta.

kevinn

Le të flasim për Kevin – Një dramë psikologjike thellësisht e papërpunuar dhe e pakëndshme me Tilde Swinton dhe Ezra Miller. Mëmësia paraqitet si problematike dhe e dhimbshme, përtej kufijve të të shëndetshmit. “Let’s Talk About Kevin” (2011) është përshtatja e romanit të Lionel Shriver me të njëjtin emër që trajton lidhjen jofunksionale midis një nëne që nuk e do fëmijën e saj dhe një djali që duket se ka zhvilluar një sjellje manipuluese dhe sociopatike, personalitet që në fëmijëri, ndoshta duke ndjerë mungesën e lidhjes. Kevini kryen mizori që duket se janë të destinuara ta kthejnë jetën e nënës së tij në ferr.

juno

Juno – Komploti i këtij filmi sillet rreth Junos, një adoleshente e re që mbetet shtatzënë pasi ka lidhje me një mik. Ai përballet me vendime që janë përtej nivelit të pjekurisë për shkak të moshës së tij të re. Ajo do ta gjejë veten të shqyrtojë alternativa të vështira, të tilla si ndërprerja vullnetare e shtatzënisë ose dhënia e foshnjës për birësim. Ky film i vitit 2007 me regji nga Jason Reitman prek çështje të tilla të diskutueshme si dëshira për mëmësi, instinkti i pretenduar i nënës dhe liria e zgjedhjes. Pa dyshim, një nga filmat e parë që paraqet aspektet negative të amësisë.

the-lost

Vajza e errët (2022) – “The lost daughter” vendos të shpërndajë vizionin romantik të mëmësisë dhe të zbulojë histori më të vrazhda, por jo më pak të mundshme apo të pamundura për këtë arsye. Leda (Olivia Coleman) është një grua 48-vjeçare që udhëton e vetme, megjithëse kujtimet e së kaluarës e ndjekin dhe intensifikohen kur ajo krijon një lidhje me një nënë të re, me të cilën ndan një banjë në një plazh parajsë. Tek protagonistja mbretëron ndjenja e fajit për mospërvetësimin e rolit të nënës siç e pret shoqëria: e dashur, e pakushtëzuar dhe e gatshme për të dhënë gjithçka.

0010 Zonja Bird – Me skenar dhe regji nga Greta Gerwig, ky film “Lady Bird” shpreh sinqerisht lidhjen midis një adoleshenteje në tranzicion të plotë drejt jetës së rritur dhe nënës së saj, duke zbuluar se sa komplekse mund të jetë të kesh një fëmijë adoleshent. Protagonistja po falsifikon dhe pohon identitetin e saj, gjë që duket se shkon kundër valës së bindjeve dhe stilit të jetesës së nënës së saj. Ajo dëshiron me të vërtetë dhe ka nevojë të dallohet prej saj duke i qëndruar akoma afër.

Leonera – Një prodhim argjentinas i bashkëshkruar dhe drejtuar nga Pablo Trapero dhe interpretuar nga Martina Gusmán që trajton temën e mëmësisë në burg. Ky film, plot dhunë, pafuqi dhe ankth, tregon jetën e Julias, një gruaje që zbulon se është shtatzënë gjatë ekzaminimit mjekësor që i bëhet pak para se të hyjë në burg. I vogli i saj lindi dhe jetoi vitet e para të jetës në burg. Në marrëdhënien e protagonistes me nënën e saj, megjithatë, nisin të lindin konflikte, pasi të dyja nuk bien dakord për atë që është më e mira për vogëlushen.

 

Përgatiti Orjona Tresa | Burimi La mente e Meravigliosa

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top