FB

May 10, 2022 | 8:00

Dëshironi t’i thoni lamtumirë stresit? Është koha për të filluar ‘Terapinë e kopshtit’

Pas dimrit dhe përfundimit të kufizimeve, për të lënë pas ankthin dhe depresionin asgjë nuk është më mirë se bota bimore, të kujdesesh për bimët dhe të mbjellësh lule e perime. Për të mësuar më shumë rreth përfitimeve të Terapisë së Kopshtit dhe për të hyrë në punë menjëherë për ta shijuar plotësisht atë, le të zbulojmë së bashku pesë arsye të mira për të filluar të familjarizoheni me artin romantik të gishtit të madh të gjelbër, i cili ka aftësinë të ngrejë shpirtrat dhe të na bëjë të lumtur.

Për rikthimin në formë: pas Pashkëve, ka ardhur koha për të hequr qafe kilogramët e tepërt. Për të lëvizur pa probleme dhe për të humbur peshë pa e kuptuar, nuk keni domosdoshmërisht nevojë për një kopsht: pragu i dritares, megjithëse i vogël, është i përsosur për të filluar me rritjen e barishteve dhe luleve. Midis rozmarinës, borziloku, sherebela, trumza janë aromatike, zbukuruese dhe aleatë të ushqimit të mirë, ju vetëm zgjidhni. Dhe nëse gjithçka është shumë e gjelbër, ne mund të japim atë prekjen e ngjyrës së nevojshme për të ringjallur shijen dhe pamjen: një bimë spec djegës është e përkryer për të ringjallur dritaren dhe për të përmirësuar mirëqenien tonë, falë vetive të saj anti-inflamatore. Jo vetëm e bukur për t’u parë, ajo është shumë e dobishme për stimulimin e metabolizmit dhe uljen e ndjenjës së urisë, një aleat i çmuar për figurën dhe për të shfaqur një trup (pothuajse) të përsosur.

Për të përmirësuar vetëvlerësimin: sipas ekspertëve, kujdesi për kopshtin e perimeve, kopshtin dhe madje edhe një ballkon i vogël stimulon aftësinë për t’u kujdesur për diçka që rritet dhe jep kënaqësinë e mrekullueshme të shikimit të një luleje të lulëzuar ose të shijimit të një fruti ose një perime e rritur me duart e tua. Nuk ka asgjë më të kënaqshme sesa trajtimi dhe admirimi i produktit të përpjekjes dhe angazhimit tonë: një ilaç i jashtëzakonshëm për të rifituar një humor të mirë, për t’u ndjerë i lumtur dhe për të rritur vetëvlerësimin.

Për të rizbuluar shijen e autenticitetit: mbjellja e luleve që zbukurojnë ballkonin apo tarracën është një ilaç i shkëlqyer për të çlodhur mendjen dhe për të shijuar pak kohë jashtë. Megjithatë, ne mund të përfitojmë edhe nga koha në dispozicion për të krijuar një kopsht të vogël në shtëpi: nga luleshtrydhet te domatet, nga patëllxhanët te marulet, qepa dhe pse jo edhe hudhra, e cila jep një lulëzim blu-vjollcë. Një kopsht perimesh në vazo është gjithmonë një ide e mirë: përveçse na largon nga shqetësimet e përditshme, ai mund të pasurojë me shije tryezën tonë.

Për të rifituar përqendrimin: jo vetëm jashtë, Terapia e Kopshtit mund të aplikohet edhe në mjedisin e shtëpisë, veçanërisht pasi duke punuar nga shtëpia, edhe pjesa e brendshme e shtëpisë mund të ofrojë ide dhe mundësi për të dhënë relaksim dhe rekreacion. Prandaj, bimët e bukura zbukuruese jeshile, edhe pse të vogla në përmasa, janë perfekte për t’u vendosur aty-këtu, duke zgjedhur me kujdes në bazë të ekspozimit ndaj dritës dhe temperaturës. Nuk është e vështirë dhe mjafton edhe një buxhet i vogël: një bimë pranë dritares, apo një vazo e bukur plot lule në mes të tavolinës së ngrënies janë perfekte për ta bërë ambientin të gëzuar. A është hapësira e kufizuar? Nëse nuk duam të heqim dorë nga gjelbërimi, mund të zgjedhim një bonsai: kujdesi për këto pemë të vogla pasi është një ilaç i përsosur për të rifituar përqendrimin, për t’u ndjerë të dobishëm dhe për të rikuperuar paqen dhe qetësinë.

Për një shoqëri të re: a keni dëgjuar ndonjëherë për kopshte të përbashkëta? Është një realitet i pranishëm në shumë zona urbane, një mënyrë e thjeshtë për të qenë jashtë, për t’i bërë të tjerët të marrin pjesë në përvojën tuaj, të bëni aktivitet fizik, të mbani sistemin kardiovaskular aktiv dhe të digjni kaloritë e tepërta. Por përveç përfitimeve fizike janë edhe ato që lidhen me sferën emocionale: kultivimi i tokës në shoqërinë e njerëzve të rinj ju lejon të rrisni sferën tuaj sociale, duke ngritur humorin tuaj. Për më tepër, mos harroni kurrë se edhe bimët ndikohen nga disponimi ynë: qetësia jonë kontribuon në marrjen e korrjeve të shkëlqyera. Të jesh me të tjerët është mënyra më e mirë për të mbajtur larg trishtimin dhe mendimet e këqija, një ilaç i lashtë për një mirëqenie të përtërirë.

 

 

Burimi / https://www.tgcom24.mediaset.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top