FB

February 15, 2021 | 8:10

Drejt sallës së operimit pa frikë, mënyra unike se si fëmijët në Francë tejkalojnë ankthin (video)

 

Nëse ka një gjë që prindërit nuk do të dëshironin kurrë ta shihnin, është fëmija i tyre në spital. Dhe akoma më shumë, të kenë frikë nëse i vogli duhet të operohet. Kemi frikë për të rriturit, lëre më për të vegjlit tanë, veçanërisht kur bëhet fjalë për ndërhyrje komplekse dhe delikate. Spitali i Valencienne, në Francë, ka gjetur një metodë shumë interesante për t’i bërë fëmijët të përballen me momentin e operacionit me më pak frikë: ata ngasin makina të vogla drejt sallës së operimit!

2

Fëmijët në Francë shkojnë drejt operimit me makinën e tyre

Në videon e publikuar nga France 3, pacientët e vegjël Marius, Alyssa dhe Milo janë të gatshëm të zgjedhin modelin e makinës së tyre: në këtë mënyrë ata shkojnë në sallën e operacionit jo me barelë, por me këmbët e tyre dhe mendojnë më pak për atë që i pret. Në fakt, e vetmja gjë që i shqetëson është zgjedhja e automjetit që do të drejtojnë: Merimanga pink apo Jeep?

Një nga pacientët e vegjël Milo, i cili është 7 vjeç, është hera e parë që operohet: “Nuk ke frikë?” e pyet e pyet para se ta përshëndesë – “Jo, jam shumë i madh për të pasur frikë!”.

 

Makinat lodër ofrohen nga stafi i spitalit dhe ekipi i futbollit Valencienne

Qëllimi është pikërisht të zvogëlojë stresin e lidhur me sëmundjen dhe operacionin në mënyrën më natyrale të mundshme: “Është një mënyrë e gjallë për t’i bërë ata të mendojnë për gjëra të tjera. Ata shkojnë në teatrin operativ pa stres, më të relaksuar. Kjo përfundimisht u lejon të shmangni ilaçet për t’i relaksuar ata përpara sallës së operacionit”, thotë një mjek.

Një fëmijë tjetër, Layala – me pallton e saj blu dhe kufjet në kokë – është 4 vjeçe dhe nuk heziton asnjë sekondë për të zgjedhur makinën e saj, Porsche e vogël rozë. Vogëlushja teston borinë, radion, vë rripin e sigurimit, e gatshme për të shkuar drejt sallës së operimit dhe e ka harruar plotësisht se është në spital.

Nëse këto vetura mund të duken si vegla, ato me të vërtetë kanë një rëndësi terapeutike: këtë e thotë Dr. Nabil Elbeki, shef i departamentit të kirurgjisë: “Qëllimi ynë është të shmangim marrjen e anksiolitikëve për të zvogëluar stresin e operacionit dhe për këtë arsye një rikuperim më të shpejtë”. Korridori prej 50 metrash mbaron pikërisht përpara bllokut operativ, koha për të harruar frikën dhe ankthet dhe për të qetësuar nënën Melinda: “Normalisht ajo do të kishte frikë dhe e relaksuar do të kishte edhe më shumë, por falë makinës nuk ka më frikë”.

1

Spitali shpreson të ketë makina të tjera në dispozicion si për kirurgjinë tradicionale ashtu edhe për pediatrinë.

Një ide për t’u inspiruar, aq sa një sipërmarrës në Orléans dhuroi 11 makina në spitalin e qytetit. Do të ishte mirë nëse kjo do të ndodhte edhe në vendin tonë, mbase falë bujarisë së dikujt.

Përgatiti Orjona Tresa / Burimi universomamma.it

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top