FB

February 22, 2021 | 8:26

Ekspertët theksojnë rëndësinë e marrjes ditore të vitaminës D dhe sa mikrogramë në ditë

 

Mos marrja e mjaftueshme e vitaminës D mund të dobësojë kockat tuaja dhe t’ju plogështojë. Tani ekspertët mendojnë se mund të ndihmojë edhe sistemin tonë imunitar të luftojë koronavirusin.

1

Ndërsa temperaturat bien, njerëzit që jetojnë me dhimbje të kyçeve dhe kockave, të tilla si artriti, mund të ndiejnë më shumë shqetësime sesa në verë. Por në realitet, a mund të vijnë këto probleme nga mungesa e  vitaminës së diellit?

“Vitamina D ndihmon në rregullimin e sasisë së kalciumit dhe fosforit në trupat tanë dhe është thelbësore për funksionimin e kockave dhe muskujve”, thotë Dr. Marilyn Glenville, nutricioniste dhe autore e Osteoporozës: Si ta Parandaloni, Trajtoni dhe Ruani atë. “Mund të ketë gjithashtu efekte anti-inflamatore. Si rezultat, besohet se vitamina D luan një rol në lehtësimin e dhimbjeve të kyçeve, veçanërisht kur inflamacioni është shkaku. Mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin e osteoporozës, e cila dobëson kockat”.

Një studim, i botuar në 2017, tregoi se të rriturit mbi 50 vjeç që kishin një mungesë të moderuar të vitaminës D kishin më shumë të ngjarë të zhvillonin dhimbje në gju gjatë pesë viteve dhe dhimbje në ije gjatë dy viteve.

 

Si ndikon mungesa e vitaminës D në trup?

Një studim klinike në British Medical Journal zbuloi se më shumë se 50 përqind e të rriturve në Britani kanë nivele shumë të ulëta të vitaminës D që janë me 16 përqind të mungesës në dimër. Simptoma të tjera përfshijnë çështje të frymëmarrjes, mpirje, depresion dhe humor të ulët, veçanërisht çrregullimin afektiv sezonal (SAD). Më e rëndësishmja, mungesa e vitaminës D mund të çojë në dhimbje të muskujve, humbje të kockave dhe dhimbje në kocka, veçanërisht në pjesën e poshtme të shpinës.

Një studim që u mor me dhimbjen e skeletit tregoi se ata me një mungesë të vitaminës D, veçanërisht gratë, kishin më shumë të ngjarë të vuanin nga dhimbje në këmbë, brinjë dhe nyje.

 

Çështjet e kockave dhe të përbashkëtat

Duke pasur parasysh rëndësinë e vitaminës D për shëndetin e kockave, nuk është aspak e habitshme të dëgjosh se ajo gjithashtu ka një ndikim në gjendje të tilla si artriti reumatoid dhe osteoporoza. Hulumtimi mbi pacientët me gjendje autoimune të artritit reumatoid tregoi se shumica e pjesëmarrësve kishin nivele të ulëta të vitaminës. Sidoqoftë, është e paqartë pse ndodh kjo. Disa profesionistë mjekësorë besojnë se nivelet e ulëta të vitaminës D janë një ndërlikim i vetë artritit reumatoid, ndërsa studime të tjera sugjerojnë se nivelet e varfëra të vitaminës në të vërtetë shkaktohen nga ilaçet kortikosteroide të marra nga vuajtësit e sëmundjes.

Sipas Fondacionit Arthritis të SHBA, njerëzit që marrin steroid oral kanë dy herë më shumë gjasa të kenë një mungesë të vitaminës D sesa ata që nuk e marrin. “Jo vetëm që mungesa e vitaminës D është shumë e përhapur në pacientët me artrit reumatoid, por lidhet gjithashtu me dhimbje kronike dhe një shëndet më të ulët mendor dhe fizik”, thotë Dr. Glenville.

“Një studim tjetër zbuloi se një marrje më e lartë e vitaminës D dhe acideve yndyrore omega-3 mund të arrijë rezultate më të mira trajtimi te pacientët me artrit reumatoid të hershëm. “Mungesa e vitaminës D bën që kockat e një personi të zbuten dhe të dobësohen”, shton ajo.

“Kjo quhet osteomalacia tek të rriturit dhe rakitizmi tek fëmijët.” Këto çrregullime mund të shkaktojnë përkuljen e skeletit dhe te pacientët e moshuar mund të çojnë në fraktura.

Tek fëmijët, rakitizmi mund të shkaktojë rritje të vonuar dhe në raste të rënda, deformime të skeletit. Në mënyrë alarmante, nivelet e shtrimit në spital për rakitizmin janë në nivelin më të lartë në gjysmë shekulli.

3

A mund ta përmbysim këtë realitet?

Në vitin 2016, Shëndetit Publik Anglez rekomandoi që të gjithë në Mbretërinë e Bashkuar duhet të marrin shtesë të vitaminës D gjatë vjeshtës dhe dimrit. Ai gjithashtu tha që ata që kanë më shumë rrezik të mungesës, për shembull fëmijët, njerëzit e moshuar dhe ata me grupe etnike me ngjyrë, aziatike dhe pakicë, duhet ta marrin gjatë gjithë vitit.

“Ne mund të marrim vetëm rreth 10 përqind të vitaminës D nga dieta jonë”, shpjegon Dr. Glenville.

Të gjithë duhet të marrin 10 mikrogramë të vitaminës D në ditë, por ndryshe nga vendet e tjera si Finlanda dhe Suedia, Britania e Madhe nuk i fortifikon ushqimet e zakonshme si buka dhe qumështi me vitaminën. Sidoqoftë, mund të rrisni marrjen tuaj duke ngrënë shumë peshk me vaj, mish të kuq, mëlçi, të verdha të vezëve dhe drithëra të pasuruar në mëngjes. Për më tepër, është thelbësore që të dilni jashtë sa më shpesh që të jetë e mundur në muajt e ngrohtë.

Për ata me lëkurë të bardhë kjo do të barazohet me 10 deri në 15 minuta të ekspozimit ditor në diell gjatë pranverës dhe verës, ndërsa atyre me lëkurë më të errët do t’u duhen 25 deri në 40 minuta në ditë.

“Shumica e njerëzve me një mungesë të vitaminës D nuk janë në dijeni se e kanë atë, kështu që unë do të rekomandoja që kushdo që ka dhimbje të përbashkët të kontrollojë nivelet e tij”, thotë Dr. Glenville.

“Kur zgjidhni një suplement sigurohuni që të jetë në formën D3 dhe idealisht një lëng pasi ndihmon përthithjen. Sidoqoftë, shumë vitaminë D mund të shkaktojë toksicitet, prandaj është më mirë t’i përmbahesh rekomandimit ditor të 10 mikrogramë në ditë dhe merreni rregullisht sesa suplemente me dozë të lartë në mënyrë më sporadike. ”

 

Çfarë mund të bëj për lodhjen?

“Studimet kanë treguar efektin pozitiv të aktivitetit fizik në nivelet e energjisë, duke e bërë atë një nga mënyrat më të mira për t’u marrë me lodhjen”, thotë nutricionistja e regjistruar Elizabeth Stewart.

“Pavarësisht nëse janë 10 minuta joga në dhomën tuaj të gjumit ose një shëtitje rreth bllokut, lëvizja është gjithashtu shumë e rëndësishme për shëndetin mendor, si dhe fizik, veçanërisht gjatë izolimit”.

2

Dieta mund të ndihmojë gjithashtu nivelet e energjisë.

 

“Është e rëndësishme të merrni mjaft ushqime të freskëta dhe të plota, të pasura me vitamina dhe minerale, si dhe proteina, karbohidrate dhe yndyrna të shëndetshme. Ushqime të pasura me karbohidrate si patate, bukë integrale dhe oriz dhe proteina mund të mbajnë nivelet e energjisë dhe t’ju ndihmojnë të ndiheni më të ngopur për më gjatë. Dhe hani ushqime që promovojnë shëndet të shëndetshëm të zorrëve, të tilla si çikore, për të shmangur sindromat e zorrëve, të tilla si IBS, të cilat mund të ndikojnë në nivelet e energjisë.

“Ushqimet e pasura me hekur janë gjithashtu të dobishme për të luftuar lodhjen. Zarzavatet me gjethe, drithërat e fortifikuara, fasulet dhe mishi i kuq janë burime të mira hekuri. ”

 

Përgatiti Orjona Tresa / Burimi mirror.co.uk

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top