FB

August 5, 2022 | 9:35

Fitnesi i vallëzimit: 6 përfitime për shëndetin tonë fizik

Ka kohë që nuk ushtrohemi dhe duam t’i afrohemi sërish sportit? Një ide e mirë është të provoni fitnesin e kërcimit (i njohur edhe si Fit Dance) i cili ofron disa përfitime përveç faktit që mund të jetë ideal edhe për ata që i afrohen aktivitetit fizik për herë të parë.

I përshtatshëm për të gjitha moshat, mjafton të praktikosh pak me hapat por jo vetëm. Aktiviteti kombinon ritme të shpejta dhe të ngadalta që tonifikojnë dhe trupin. Llojet e vallëzimit dhe lëvizjeve janë të ndryshme të cilat janë të frymëzuara nga latinishtja, nga Karaibe por edhe nga Amerika Veriore.

Këtu janë 6 përfitime për të cilat duhet të përpiqemi të marrim një mësim provë.

Tonifikon dhe lëviz të gjithë trupin

Ai djeg kalori (350 deri në 500 kalori për një orë aktivitet) dhe çliron energji

Ndihmon për të humbur peshë pasi përfshin një shpenzim të madh energjie

Redukton stresin dhe largon nga mendimet negative

Ajo vë në lëvizje anën tonë më krijuese pasi ka një program koreografik

Nuk bëhet kurrë i mërzitshëm pasi përdor forma të ndryshme kërcimi (merengue, salsa, cumbia, bachata, por edhe samba, cha-cha-cha, jive, swing)

Është një mënyrë për t’u socializuar edhe në ajër të hapur

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.donnad.it

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top