FB

May 13, 2022 | 11:04

Gjërat për të cilat duhet të flisni me partnerin tuaj përpara se të fejoheni

Çiftet që po mendojnë për martesën (zakonisht të njëanshme në secilin rast) dalin me njerëz të tjerë për të vendosur nëse duan të martohen me partnerin e tyre apo jo.

1920-1080_1608670854

Ja 5 gjërat që partnerët duhet të flasin më njëri –tjetrin para se të fejohen:

Financat

Kjo duket e qartë, por paratë janë një çështje e madhe për shumë çifte dhe – siç do të thonë shpesh këshilltarët e martesës – është një nga temat më të diskutuara.

Fëmijët

Kjo është një tjetër që duket si e kotë, por shumë çifte e kanë fillimisht bisedën dhe nuk e rimarrin atë deri më vonë. Aty ku njëri mund të jetë kundër të pasurit fëmijë, tjetri mund të përpiqet që mendimi i tij të ndryshojë.

Miq/familje

Miqtë dhe familja janë pjesë e jona, kështu që kjo duket si një gjë e diskutueshme për t’u diskutuar, por Spiers thotë se është e rëndësishme që të dyja palët të shprehin se si ndihen për marrëdhëniet e tjetrit.

Shëndeti

Kur je i ri dhe i shkujdesur, shëndeti nuk është në krye të mendjes tënde, por është padyshim gjëja më e rëndësishme për të cilën duhet të jesh i vetëdijshëm.

Seksi dhe intimiteti

Një tjetër pa mend, por stilet tona seksuale janë shumë të rëndësishme për t’u vendosur. Dr Roantree thotë: “Për disa njerëz, frekuenca e intimitetit seksual është shumë e rëndësishme, për të tjerët është më pak. Nëse njëri partner është në forma më eksperimentale dhe më pak tradicionale të seksit, qofshin ato ngërçe, fetishe ose poliamori, mund të jetë një ide e mirë të flasim për këtë paraprakisht dhe si të menaxhojmë dallimet.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.huffingtonpost.co.uk

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top