Dëshmi

March 1, 2021 | 8:15

Jill Biden fajëson veten për divorcin nga burri i parë, nga lufta për t’u pajtuar dhe ‘takimi i verbër’ me Joe

 

U ndjeva si një dështim’: Jill Biden thotë se fajësoi veten për divorcin e saj dhe iu desh ‘një kohë e gjatë për t’u shëruar’ – por ende pretendon se ajo u takua me Joe ‘papritur’ PAS ndarjes (ndërsa burri i saj i parë thotë se ajo e tradhtoi).

69-vjeçarja foli me Kelly Clarkson në lidhje me martesën e saj të parë gjatë intervistës së saj të parë solo si Zonja e Parë.

2

  • Ajo detajoi luftën e saj për t’u pajtuar me prishjen e martesës së saj me burrin e parë Bill Stevenson, me të cilin u martua në vitin 1970 dhe u divorcua në vitin 1975.
  • Biden tha se ajo ‘humbi vetëvlerësimin’ pas ndarjes, sepse besonte se kishte ‘diçka nuk shkonte me të’ dhe ajo duhej të ishte në gjendje ta ‘bënte atë të funksiononte’.
  • Ajo tha se ‘u takua papritur me Joe’ pas përfundimit të martesës së saj – pavarësisht se ish-burri i saj tha për DailyMail.com në gusht se ata kishin një lidhje.
  • Jill bëri shaka kur u martua me Joe, 78 vjeç, sepse ajo ‘ra në dashuri’ me djemtë e tij, Hunter dhe Beau, nëna e të cilëve ishte gruaja e parë e ndjerë e Presidentit, Neilia.
  • Ajo diskutoi për vdekjen e Beau nga kanceri në vitin 2015, duke pranuar se e humbi besimin pasi ai u nda nga jera, sepse ‘u lut dhe mendoi që Zoti do ta linte të jetonte’.

6

Zonja e Parë Jill Biden thotë se u ndje si një ‘dështim’ pas divorcit me burrin e saj të parë, duke pranuar se mendonte se kishte diçka ‘që nuk shkonte me të’ sepse nuk ishte në gjendje ta bënte marrëdhënien të funksiononte. 69-vjeçarja u ul me popstaren dhe drejtuesen Kelly Clarkson për intervistën e saj të parë në TV si Zonjë e Parë, gjatë së cilës ajo adresoi prishjen e martesës së saj me Bill Stevenson, e cila përfundoi në 1975 pas vetëm pesë vjetësh. Por ndërsa profesoresha pranoi se ia vuri fajin vetes për ndarjen, ajo tha se nuk u takua me burrin e dytë Joe, 78 vjeç, deri pas ndarjes – pavarësisht se ish-burri i saj i tha DailyMail.com se çifti kishte një lidhje, e cila në fund të fundit shkatërroi martesën e tij.

E ulur në Sallën Lindore të Shtëpisë së Bardhë, Jill i tha Kelly se i duhej ‘shumë kohë’ për t’u shëruar pas divorcit, para se të takohej ‘papritur’ me Joe në një kohë kur ajo nuk besonte se do të martohej përsëri. “M’u desh një kohë e gjatë, m’u desh të paktën një vit për t’u ngritur përsëri në këmbë,” tha ajo. ‘Unë nuk njihja askënd që ishte divorcuar, ndjeva se ishte një dështim nga ana ime dhe humba vetëvlerësimin tim sepse vazhdoja të mendoja, “Çfarë nuk shkon me mua, pse nuk mund ta bëja këtë punë?”‘

Ajo i mbajti të paqarta detajet e takimit të saj të parë me Joe – duke thënë vetëm se, ata ishin takuar një herë para se të shkonin zyrtarisht në një “takim të verbër”, por duke bërë të qartë se marrëdhënia e tyre filloi pas divorcit të saj.

0“Dhe pastaj … thjesht papritur, u takova me Joe dhe e kisha takuar një herë më parë, por ishte një lloj takimi i verbër kur ai më thirri,” tha ajo.

Sidoqoftë, llogaria e saj se si, dhe më e rëndësishmja kur, marrëdhënia e saj me Joe filloi drejtpërdrejt me kontradiktat e ish-burrit të saj, i cili i tha DailyMail.com ekskluzivisht në gusht të vitit 2020 se ai beson se çifti u përfshi romantikisht muaj para se ai dhe Jill të divorcoheshin.

Bill tha se ai dhe Jill u takuan për herë të parë me Joe kur këshilltari i atëhershëm i New Castle County ishte duke bërë fushatë për një vend në Senat – një fushatë të cilës Bill i dhuroi 10,900 dollarë. Në atë kohë, Joe ishte martuar me gruan e tij të parë Neilia, e cila vdiq në një aksident me makinë jo shumë kohë më vonë. Bill fillimisht dyshoi se Joe dhe Jill kishin lidhje që nga gushti i vitit 1974, muaj para divorcit të tij, duke thënë: ‘I kërkova Jillit të largohej nga shtëpia, gjë që ajo e bëri. Babai i saj po më lutej ta merrja përsëri kur zbuloi se çfarë po ndodhte. Ai më kërkoi t’i jepja asaj një shans të dytë, por nuk u interesova.

‘E konsideroja Joe një mik. Nuk habitem që ai ra në dashuri me Jill. Të gjithë ata që takojnë Jill dashurohen me të menjëherë. Është e vështirë për të mos bërë.’ Kur fliste me Kelly, Jill nuk dha asnjë sugjerim që lidhja e saj me Joe filloi para fundit të martesës së saj, duke thënë se ajo ‘nuk do ta kishte takuar Joe’ nëse nuk do të kishte kaluar një divorc. “Shoh pas dhe mendoj, nëse nuk do të isha divorcuar, nuk do ta kisha takuar Joe, nuk do të kisha familjen e bukur që kam tani,” i tha ajo Kelly-it, – e cila po kalon një divorc nga ish-partneri Brandon Blackstock. ‘Kështu që vërtet mendoj se gjërat ndodhin për më të mirën. Dhe mendoj se me kalimin e kohës, nuk e di sa kohë ka kaluar për ju, por me kalimin e kohës do të shëroheni.’

Kjo linjë pothuajse saktësisht papagalloi atë që Bill i tha DailyMail.com gushtin e kaluar, kur tha: ‘Nuk jam i hidhur sepse, nëse nuk do të ishte divorci im, unë kurrë nuk do ta kisha takuar gruan time Linda dhe ajo është gjëja më e mirë në tim jetën”, tha ai.

Jill dhe Joe shpesh kanë deklaruar publikisht se filluan të dilnin më shumë se 40 vjet më parë pasi u dashuruan në një takim të verbër. Kur iu afrua të mërkurën, Bill tha se nuk dëshironte të komentonte pretendimet e fundit të ish-it të tij në lidhje me fundin e martesës së tyre. Ai ka një libër që do të dalë në treg këtë pranverë, për të cilin ka premtuar se do të shkojë në detaje më të mëdha rreth ndarjes. Duke folur nga shtëpia e tij në Wilmington Delaware vitin e kaluar, 72-vjeçari tha për DailyMail.com: ‘Nuk dua të lëndoj askënd. Por faktet janë fakte dhe çfarë ndodhi, ndodhi’.

Por në mënyrën se si Bidens tregojnë historinë e tyre të dashurisë, Joe pa një foto të Jill në mars t vitit 1975 – pasi martesa e saj ishte thyer.

3Ajo ishte në një reklamë për parqet lokale që ai pa ndërsa po kalonte nëpër aeroportin Wilmington me vëllain e tij Frank. Ai i tha Frankut se ishte lloji i vajzës me të cilën do të donte të dilte dhe Frank tha: ‘Pse jo atëherë? E njoh atë, dhe i dhashë numrin e saj, sipas autobiografisë së Jill, viti 2019 ‘Where The Light Enters’. Duke folur për vendimin e saj për t’u martuar me Joe – i cili e propozoi atë pesë herë para se ajo të thoshte po – Jill bëri shaka, se pranoi vetëm sepse ‘ra në dashuri’ me dy djemtë e tij me gruan e ndjerë Neilia, Hunter dhe Beau.

“Unë i dua shumë ata djem dhe i them Joes, kjo ishte arsyeja që u martova me të, sepse u dashurova me djemtë”, i tha ajo Kelly-it.

Zonja e Parë gjithashtu u hap në lidhje me luftën e saj shpirtërore pas vdekjes së Beau nga kanceri në vitin 2015, duke shpjeguar se ajo humbi besimin në Zot pasi ai vdiq në moshën 46-vjeçare, sepse ajo ishte ‘lutur e lutur’ për shërimin e tij, dhe me të vërtetë ndjeu se ai do të kursehej. “U luta aq fort çdo ditë saqë mendova se ai do të jetonte, ndjeva se ishte një person kaq i veçantë sa Perëndia do ta linte të jetonte”, tha ajo. Thjesht u luta dhe u luta dhe thjesht nuk duhej të ishte. Kur humbëm Beau, ishte e vështirë për mua ta mbaja besimin sepse kisha besuar aq fort në lutje dhe se ai do ta bënte atë.’

4Jill shpjegoi se vetëm një vit më parë ajo filloi të rizbulonte besimin e saj, duke treguar se e bëri atë vetëm me ndihmën e një kolegu tjetër që kërkoi të ishte ‘partneri i saj i lutjes’.

“M’u desh shumë kohë,” shpjegoi ajo. ‘Ishim në një kishë vetëm një vit më parë dhe Beau ishte larguar gati gjashtë vjet, dhe një grua erdhi tek unë dhe më tha, “Jill, dua të jem partnerja jote e lutjes.” Dhe unë thashë: “Partnere e lutjes?” Nuk kisha dëgjuar as për një partner lutjeje.’

‘It took me a long time,’ she explained. ‘We were in a church just a year ago and Beau’s been gone almost six years, and a woman came up to me in the church and she said, “Jill, I want to be your prayer partner.” And I said, “Prayer partner?” I hadn’t even heard of a prayer partner.’

Gruaja – të cilën Jill nuk e përmendi me emër – filloi të telefononte, të dërgonte email dhe t’i shkruante Jill-it disa herë në javë, me Zonjën e Parë, duke kredituar seancat e lutjes për ta ndihmuar atë që ‘të gjente përsëri besimin e saj’. ‘Ishte sikur Zoti të më thoshte, “Në rregull Jill, ke pasur kohë të kthehesh”. Ndjeva se ishte një dhuratë që ajo më bëri’, kujton Jill.

Pavarësisht se jeta në Shtëpinë e Bardhë ishte shumë e zënë për Joe dhe Jill, ajo zbuloi se çifti ende po bën çmos për të ruajtur traditat familjare – si darkat e së Dielës, të cilat kanë qenë prej kohësh pjesë kryesore e planit të Biden. Në mënyrë të ngjashme, Jill dhe Joe ende përpiqen të hanë darkë së bashku çdo natë – gjatë kësaj kohe ata fikin telefonët e tyre dhe thjesht kalojnë kohën ‘duke biseduar’.

“Ai është i zënë, unë jam e zënë, por ne darkojmë së bashku”, tha ajo. ‘[Nuk ka] telefona, telefonat duhet të jenë të fikur. ‘Dhe ne hamë darkë në këtë shtëpi të bukur, ku ka një oxhak në dhomën e ngrënies, e ndezim zjarrin dhe rrimë dhe flasim për një kohë. Dhe pastaj ai duhet të kthehet në punë natën vonë, dhe unë vlerësoj letrat.’

01Jill dha një pasqyrë të qëllimeve që ajo shpreson të përmbushë gjatë kohës si Zonja e Parë – duke vënë në dukje ndihmën që SHBA të kalojë pandeminë, është përparësia e saj kryesore, veçanërisht kur bëhet fjalë për shëndetin mendor dhe sigurinë e fëmijëve.

“Ka qenë kaq e vështirë, dhe e shoh këtë në klasën time, natyrisht në Zoom, ka qenë vërtet e vështirë për mësuesit, prindërit dhe fëmijët”, tha ajo.

‘Mendoj se të gjithë jemi duke luftuar dhe se kur të kthehemi në klasë, shëndeti mendor do të jetë një problem i madh. Duhet të ndihmojmë në shërimin e këtyre fëmijëve. Fëmijët janë përballur me pasigurinë ushqimore, dhunën në familje, abuzimin, kaq shumë gjëra që ata do t’i sjellin përsëri me vete në klasë.

‘Mësuesit do të kenë nevojë për ndihmë. Kjo është një nga gjërat që unë dua në lidhje me Joe. Gjatë darkave kur shihemi i them, “Joe, kemi nevojë për këtë. Keni për të bërë këtë. Ju vareni nga mësuesit dhe ata nga ju.”‘

Në mënyrë të ngjashme, Zonja e Parë shprehu shqetësimin në lidhje me presionin që u është bërë nënave gjatë pandemisë, duke thënë se COVID ‘ka përkeqësuar vërtet gjithçka që nënave u duhet të trajtojnë’.

Ajo ishte plot lavdërime për trajtimin e pandemisë nga burri i saj deri më tani – dhe beson se presidenca e Joe tashmë ka ofruar lehtësim për shumë amerikanë, duke zbuluar se ‘kaq shumë njerëz’ i kanë thënë asaj se ata ndihen si “ata mund të marrin frymë” dhe se është ‘dritë në fund të tunelit’.

5

Përgatiti Orjona Tresa / Burimi dailymail.co.uk

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top