FB

February 19, 2021 | 8:45

Keni probleme me rënien në gjumë? 10 gjërat që trupi juaj mund t’ju tregojë

E shihni shpesh veten duke u përpëlitur para gjumit? Nuk ka mungesë të arsyeve që njerëzit mund të përpiqen të bien në gjumë – edhe kur janë të rraskapitur. Më poshtë grumbulluam 10 arsye të mundshme pse nuk mund të bini në gjumë, plus çfarë të bëni për secilën:

  1. Ju jeni të stresuar.

Asgjë nuk pengon një gjumë të mirë më shumë sesa stresi. Kjo mund të bëjë që mendja juaj të garojë, trupi juaj të tensionohet dhe rrahjet e zemrës suaj të ngrihen – dhe asnjë nga këto reagime nuk është i favorshëm për të pushuar. Nëse e dini që keni pasur një ditë stresuese, përpiquni t’i jepni vetes shumë kohë për t’u qetësuar dhe merrni në konsideratë bërjen e yogës ose meditimit para se të bini në shtrat.

  1. Ju jeni të uritur.

Në kundërshtim me besimin e njohur, ushqimi para gjumit në të vërtetë mund të ndihmojnë në mbështetjen e një gjumi të mirë. Kur trupat tanë mbarojnë rezervat gjatë natës, ai mund të lëshojë kortizol, gjë që e bën të vështirë të bjerë në gjumë. Për një meze të lehtë për të mbështetur gjumin, zgjidhni ushqime të pasura me magnez, si qiqrat, arrat dhe farat, ose pak çokollatë të zezë.

  1. Dhoma juaj e gjumit është shumë e nxehtë.

Kërkimet tregojnë se kur dhoma e gjumit është shumë e nxehtë, ata janë më të prirur për një gjumë jo të përshtatshëm. Ndërsa psikiatrja holistike dhe ekspertja e gjumit, Ellen Vora, shpjegoi se “në kushtet e jashtme në të cilat jemi, temperatura bie gjatë natës. Kjo rënie është pjesë e shumë faktorëve kontekstualë që na bëjnë të ndjehemi të përgjumur”.

  1. Dhoma juaj e gjumit është shumë e zhurmshme.

Pavarësisht nëse partneri juaj është duke gërhitur, macja juaj po shkakton një mashtrim, ose shtëpia juaj është e vjetër dhe kërcet, nuk duhet shumë për t’ju shqetësuar kur jeni duke luftuar për të fjetur. Nëse kjo tingëllon e njohur, vlen të merren parasysh disa tapa veshi të rehatshme për të hequr zhurmën. Ose, nëse zhurma e bardhë është zgjidhja juaj, kjo gjithashtu mund të ndihmojë në mbytjen e disa zhurmave që ju mbajnë zgjuar.

  1. Përdorimi i teknologjisë.

Drita blu ngatërrohet me ritmin natyror cirkadian të trupit, si dhe rrit vëmendjen në vend të përgjumjes, prandaj përdorimi i telefonit para gjumit nuk është një ide e mirë, edhe nëse përdorni syzet që bllokojnë dritën blu. Zgjidhja më e mirë për ju do të ishte lënia e telefonit mënjanë gjysmë ore para se të flini dhe të zgjidhni diçka më relaksuese në vend të kësaj.

  1. Ju po mendoni shumë për kohën e gjumit.

A e keni kapur ndonjëherë veten duke thënë se do “provoni” të flini pak? Sipas specialistit të gjumit, Rafael Pelayo, “Njerëzit që kanë rregullisht probleme me gjumin flasin në një mënyrë të caktuar që askush tjetër nuk flet. Shprehja që do të dëgjoni shpesh të thonë njerëzit është se ata përpiqen të flenë.” Nëse jeni ju, ai sugjeron të riformuloni mënyrën e shikimit të gjumit.

  1. Trupi juaj nuk është i lodhur.

Ata thonë, “Një qen i lodhur është një qen i lumtur” dhe e njëjta gjë mund të thuhet për njerëzit. Ka diçka super shpërblyese për shtrirjen në fund të një dite të rëndë fizikisht, për të mos përmendur ushtrimet që përmirësojë cilësinë e gjumit. Nga ana tjetër, nëse nuk po lëvizni mjaftueshëm, energjia e mbetur nga dita mund t’ju mbajë zgjuar.

  1. Keni pirë shumë ujë para gjumit.

Hidratimi është thelbësor, por sa herë që jeni rehatuar, kuptoni se duhet të shkoni në tualet? Dëshironi apo jo, nëse nuk ngriheni menjëherë, do të duhet ta bëni në mes të natës. Në këtë mënyrë urologia Vannita Simma-Chiang, ju rekomandon të pini gllënjkën e fundit të ditës tre deri në katër orë para gjumit. Nëse pini ujë para se të flini, mos harroni të shkoni të tualet para se të shtriheni.

  1. Ju nuk po i jepni vetes kohë të mjaftueshme për t’u dobësuar.

Besoni apo jo, disa njerëzve u duhen deri në dy orë për t’i zënë gjumi. Po, dy orë të tëra. Dhe sigurisht, ajo që bëni gjatë asaj kohe ka gjithashtu rëndësi. Gjeni se sa kohë ju duhet të flini dhe përdorni atë kohë për t’u çlodhur. Në kohën që koka juaj prek jastëkun, trupi dhe mendja juaj do të jenë gati të dremitin.

  1. Orari juaj i gjumit është jokonsistent.

Dhe së fundmi, ndërsa është e rëndësishme të flini mjaftueshëm çdo natë, është po aq e rëndësishme të keni një orar të qëndrueshëm gjumi. Ritmi juaj cirkadik kontrollon ciklin tuaj të gjumit dhe zgjimit, dhe nëse nuk është në gjendje të vështirë nga një orar jo konsistent i gjumit, trupi juaj thjesht nuk do të dijë kur të hyjë në modalitetin e pushimit. Përpiquni të caktoni një orë gjumi (dhe zgjimi) çdo ditë, madje edhe gjatë fundjavave.

 

Burimi / https://www.mindbodygreen.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top