FB

September 8, 2021 | 8:40

Lëngu popullor që mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Me siguri keni dëgjuar për këtë lëng të fuqishëm në TV, ose keni parë shishe të tij në kutinë më të ftohtë të seksionit të prodhimit. Është i njohur për efektet e fuqishme shëndetësore dhe tashmë një studim i ri sapo ka përforcuar një nga përfitimet e tij më vendimtare për trupin tuaj.

Farat e shegës (të quajtura edhe “arils”) dhe lëngu që vjen prej tyre janë shumë më tepër sesa thjesht të shijshme. Është zbuluar se fruti i shegës sjell një sërë përfitimesh, të tilla si pengimi i shtimit në peshë dhe ruajtja e lëkurës rinore.

Tani, një studim i ri nga studiuesit e biologjisë në Meksikë ka gjetur se lëngu i shegës mund të përmirësojë nivelet tuaja të disa prej shënuesve më shqetësues për sëmundjet e zemrës. Ekipi hulumtues administroi lëng shege tek minjtë që ishin vendosur në një dietë me kalori të lartë për të nxitur obezitetin. Pastaj ata matën shënuesit fiziologjikë që shpesh tregojnë trashje dhe gjendje të lidhura me zemrën, përfshirë inflamacionin, presionin e gjakut dhe nivelet e kolesterolit.

Si rezultat, ekipi hulumtues raporton se lëngu i shegës uli me 39% përqendrimin e lipoproteinës me densitet të ulët (e njohur edhe si LDL, kolesterol “i keq”); dhe me 27% lipoproteinat me densitet të lartë, “kolesteroli i mirë”. Shkencëtarët thonë se vetëm këta faktorë ulën rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare me 12%-18%. Për më tepër, lëngu i shegës ul presionin e gjakut me 24% dhe gjithashtu ul nivelin e inflamacionit në enët e gjakut.

Shkencëtarët sugjerojnë që nevojiten më shumë kërkime para se të mund të themi përfundimisht se lëngu i shegës zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës edhe te njerëzit. Sidoqoftë, kjo pjesë e provave është inkurajuese, dhe ndoshta një arsye mjaft e mirë për të përfshirë më shumë fruta në dietën tuaj!

 

 

Burimi / https://www.eatthis.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top