FB

May 10, 2022 | 10:22

Lidhja midis emocioneve negative dhe shëndetit të zorrëve në trupin tonë

A keni vënë re se simptoma si dhimbja e stomakut, dhimbja e kokës, barku ose dhimbja e muskujve mund të ndodhin në ditët kur ndiheni më të trullosur? Ashtu si kur zgjoheni me një dhimbje koke të lehtë, shqetësimi fizik mund t’ju krijojë një ditë padurimi, nervozizmi dhe truri i përgjithshëm.

the-gut-brain-connection-1

Lidhja midis zorrëve dhe shëndetit mendor

Këtu është një logjikë e vogël për ju. Ne jemi të përbërë kryesisht nga organizma njëqelizorë. Qelizat tona janë më të mëdha se 10 me një nga këta organizma, kryesisht bakteret që banojnë në zorrën tonë. E quajtur mikrobioma, bakteret e zorrëve tona transmetohen nga placenta dhe lëngu amniotik në barkun e nënës sonë. Nëse nëna juaj përjetoi stres të rëndë gjatë shtatzënisë, ju mund të shfaqni një ulje të Bifidobacterium lidhur me prirjen ndaj inflamacionit. Hulumtimet me subjekte të rritur treguan se ata me një shumëllojshmëri të pasur të baktereve të zorrëve kishin shëndet më të mirë të sistemit imunitar. Ata me një mikrobiome më pak të larmishme ishin të prirur ndaj baktereve pro-inflamatore. Inflamacioni në zorrë mund t’ju vërë në rrezik për sëmundje të zorrës së irrituar dhe çrregullime të tjera.

Si bakteret e zorrëve mund të mbështesin shëndetin mendor – dhe anasjelltas

Bakteret e zorrëve prodhojnë rreth 95% të furnizimit të trupit me serotonin. Serotonina është një neurotransmetues ose lajmëtar kimik i lëshuar nga një qelizë nervore. Serotonina është thelbësore në trajtimin e depresionit dhe ankthit. Ai gjithashtu luan një rol në funksionimin normal të shumicës së funksioneve të trurit tonë, duke përfshirë rregullimin e humorit, oreksin, funksionimin seksual, kujtesën dhe gjumin. Mungesa e serotoninës çon në rritjen e nervozizmit, ankthit, depresionit dhe zemërimit. Në disa studime premtuese me minj, studiuesit zbuluan se minjtë e shqetësuar që u jepej ujë i mbushur me probiotikë (baktere të dobishme) kishin më pak gjasa të hiqnin dorë gjatë një sfide fizike dhe prodhonin më pak hormon stresi, kortikosteron (duke treguar një reduktim të simptomave të depresionit dhe ankthit). Një studim me subjekte njerëzore tregoi një rënie të ndjeshme të ankthit dhe depresionit pas vetëm një kursi 30-ditor të probiotikëve. Ju mund ta mendoni marrëdhënien midis trurit dhe zorrëve si një bisedë ose një duet muzikor.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.mindbodygreen.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top