Dëshmi

July 28, 2022 | 9:15

Portreti i trimërisë: Zonja e Parë e Ukrainës, Olena Zelenska

Këtu nuk ka asnjë skenar për zonjat e para në kohë lufte, dhe kështu Olena Zelenska po shkruan të sajin. Gruaja e presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy, një shkrimtare e gjatë e komedisë, gjithmonë preferonte të qëndronte prapa skenave, ndërsa bashkëshorti i saj, një komedian i kthyer në politikan, presidenca e të cilit mund të përcaktojë ende fatin e botës së lirë, shkëlqeu në qendër të vëmendjes. Por që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, Zelenska papritmas e gjeti veten në qendër të skenës së një tragjedie. Kur e takova në një pasdite të fundit me shi në Kiev, ku kafenetë ishin të zëna edhe mes sirenave të shpeshta të sulmit ajror, fytyra e saj e shndritshme dhe sytë e gjelbër-kafe dukej se kapnin gamën e emocioneve që rrjedhin nëpër Ukrainë sot: trishtim i thellë, ndezje errësire, kujtime të një të kaluare më të sigurt, më të lumtur dhe një bërthamë prej çeliku të krenarisë kombëtare.

“Këta kanë qenë muajt më të tmerrshëm të jetës sime dhe të çdo ukrainasi,” tha ajo, duke folur gjuhën e vendit të saj përmes një përkthyesi. “Sinqerisht, nuk mendoj se askush është i vetëdijshëm se si ia kemi dalë emocionalisht.” Ajo që e frymëzon atë, më tha ajo, janë bashkëkombësit e saj ukrainas. “Ne presim fitoren. Nuk kemi dyshim se do të fitojmë. Dhe kjo është ajo që na mban përpara.”

E takova Zelenskën – mbiemrat janë të gjinisë në gjuhët sllave – thellë brenda kompleksit të zyrës presidenciale, një vend i ruajtur shumë për të arritur me orë të tëra. Me hapësirën ajrore të Ukrainës të mbyllur për fluturimet civile, mora një tren gjatë natës nga Polonia, përmes peizazheve që kanë parë disa nga tmerret më të këqija të shekullit të 20-të. Pasi hyra në kompleks, kalova disa pika kontrolli sigurie dhe një labirint korridorësh të errësuar të mbushur me thasë rëre dhe ushtarë. Jeta në kohë lufte. Që nga fillimi, kjo luftë është zhvilluar si në terren ashtu edhe në hapësirën e informacionit, ku Zelenskyy – i zgjuar, telegjenik, me këmbë në tokë me bluzat e tij të famshme me ullinj – ka shkëlqyer. Tani, në një fazë të re vendimtare, me Ukrainën që po lufton për mbështetje ndërkombëtare dhe ndihmë të re ushtarake, roli i zonjës së parë nuk është më i vogël apo dekorativ. Pasi kaloi muajt e parë të luftës duke u fshehur, Zelenska, e cila, ashtu si bashkëshorti i saj, është 44 vjeç, është shfaqur në opinion për t’u bërë një fytyrë e kombit të saj – fytyra e një gruaje, fytyra e një nëne, një fytyrë njerëzore empatike. Nëse Zelenskyy drejton një komb civilësh që brenda natës u shndërruan në luftëtarë, ajo ka mbartur dukshëm numrin e tyre emocional. Në Ukrainë, dhjetëra mijëra gra kanë qenë në vijën e parë të frontit, përfshirë në luftime, dhe roli i Zelenskës është kthyer gjithnjë e më shumë drejt diplomacisë së vijës së parë.

Ajo së fundi udhëtoi në Uashington, megjithëse në një vizitë jozyrtare, të paparalajmëruar, dhe u takua me Presidentin Biden, zonjën e parë Dr. Jill Biden dhe Sekretarin e Shtetit Antony Blinken. Atje, ajo iu drejtua gjithashtu Kongresit, duke i thënë një grupi dypartiak ligjvënësish se po fliste si nënë e bijë, jo vetëm si zonjë e parë. Ajo tregoi fotografi të fëmijëve ukrainas që ishin vrarë nga raketat ruse, duke përfshirë një katërvjeçar me sindromën Down, përpara se ta përmirësonte atë: “Po kërkoj diçka që nuk do të doja kurrë ta kërkoja: po kërkoj armë. — armë që nuk do të përdoreshin për të bërë luftë në tokën e dikujt tjetër, por për të mbrojtur shtëpinë dhe të drejtën për t’u zgjuar të gjallë në atë shtëpi. Ky është një version më i sinqertë i mesazhit që burri i saj ka dhënë gjatë gjithë kohës: se lufta në Ukrainë ka të bëjë më shumë se Ukrainën – ka të bëjë me atë se kush do të mbështesë vlerat e Perëndimit dhe rendin e bazuar në rregulla të pasluftës. Nëse Vladimir Putin mund të pushtojë një vend sovran për të përmbushur ambicien e tij për të ribashkuar ish-perandorinë ruse, ku do të ndalet ai?

Nuk është e qartë nëse Zelenska, ose bashkëshorti i saj, do të bindë aleatët perëndimorë të Ukrainës që të përfshihen edhe më thellë në një konflikt që nuk tregon asnjë shenjë zgjidhjeje të qartë dhe që po rëndon gjithashtu ekonominë globale. Në të njëjtën ditë që Zelenska iu drejtua Kongresit, ministri i jashtëm i Rusisë tha se Rusia do të konsideronte zgjerimin në një territor të mëtejshëm nëse vendet perëndimore i jepnin Ukrainës më shumë armatime me rreze të gjatë. Zelenskyy, ndërkohë, dëshiron t’i shtyjë rusët në kufijtë e para-24 shkurtit, nëse jo më tej, përpara se të shqyrtojë negociatat me Rusinë. Ukraina këmbëngul se fitorja është e mundur; Rusia duket se nuk ka gjasa të heqë dorë nga ndonjë nga territoret që ka pretenduar deri më tani. Përmes gjithë kësaj, Kongresi dhe Shtëpia e Bardhë e Biden kanë ecur në një linjë delikate: duke ofruar miliarda ndihmë ushtarake për Ukrainën, por ngurrojnë të antagonizojnë përgjithmonë Rusinë, të ngatërrohen në luftëra të përjetshme ose t’i dërgojnë shumë armë një ushtrie ukrainase që mund të mos jetë të trajnuar për t’i përdorur ato ose për t’i mbajtur ata të mos bien në duart ruse. Në të njëjtën kohë, vendet e mëdha evropiane, veçanërisht Gjermania, kanë qenë shumë të varura nga gazi rus, duke financuar efektivisht përpjekjet e luftës të Rusisë, edhe pse i ofrojnë Ukrainës mbështetje ushtarake dhe teknike.

Nëse vizita e Zelenskës në Uashington jep rezultate reale, ajo ishte një kujtesë e fuqisë së krijimit të imazhit. Dhe imazhet kanë rëndësi. Tetyana Solovey, një ish-redaktore me bazë në Londër në Vogue Ukraine, thotë se shfaqja e Zelenska ka qenë kritike. “Zërat e femrave në këtë luftë duhet të dëgjohen, duhet të përfaqësohen”, thotë ajo. Zelenska është “e para që foli për përvojën njerëzore të luftës”. Dhe zonja e parë e ka ndihmuar Ukrainën të shprehë zërin e saj. Në fillim të luftës, “i gjithë peizazhi mediatik ishte: “Biden tha”, “Boris Johnson tha,” “Olaf Scholz tha diçka.” Çfarë lojtarët më të mëdhenj po mendojnë për Ukrainën, çfarë dëshiron Putini,” thotë ajo. “Prania e saj në media ndihmon në dhënien e kësaj ndjenje të agjencisë Ukrainës si një vend që ka të drejtë të dëgjohet, të flasë, të konsiderohet i rëndësishëm.”

Në fillim të qershorit, në një nga paraqitjet e saj të para publike që nga pushtimi, Zelenska bëri homazhe për rreth 200 fëmijë ukrainas të vrarë në luftë, duke mbajtur një fjalim para një turme që përfshinte prindër të pikëlluar jashtë Katedrales së Shën Sofisë në Kiev, ku kupolat e saj të arta arrijnë deri në qielli i hershëm i verës. (Një muaj më vonë, numri ishte rritur në 300 fëmijë, më tha ajo.) “I gjithë vendi i di historitë tuaja dhe ju nuk jeni vetëm,” tha ajo atë ditë. “Duhet të dish se je i rëndësishëm. Ju ishit njerëzit më të rëndësishëm për fëmijët tuaj. Kështu që kujdesuni për veten për ta. Ata do ta donin këtë.” Zelenska dhe prindërit varën këmbanat në pemë, një për çdo fëmijë. “Këmbanat qëndruan për zërat e fëmijëve të pafajshëm, kështu që ata do të binin përgjithmonë dhe do të dëgjoheshin përgjithmonë,” më tha ajo. “Isha në lot gjatë gjithë orës që isha atje.” Me raketat ruse që bien në objektiva civile, Zelenska ka nisur gjithashtu një iniciativë për të ndihmuar në kujdesin e ukrainasve që vuajnë nga trauma. Ajo po udhëheq një përpjekje për të trajnuar praktikuesit e shëndetit mendor dhe për t’u mësuar reaguesve të linjës së parë, duke përfshirë mësuesit, farmacistët, punonjësit socialë dhe oficerët e policisë, të veprojnë si këshilltarë. “Në përgjithësi kjo nismë duket të përmirësojë shëndetin mendor në vend,” tha ajo. Është një përgjigje moderne ndaj një lufte agresioni të shkollës së vjetër, një përgjigje që duket përtej mbijetesës së thjeshtë ndaj efekteve afatgjata. zonja e parë nuk është një rol që Zelenska ka dashur të luajë ndonjëherë. “Më pëlqen të jem në prapaskenë – më përshtatet,” më tha ajo. “Të kaloja në qendër të vëmendjes ishte mjaft e vështirë për mua.” Ajo dhe Zelenskyy u takuan në shkollën e mesme, filluan të takoheshin në universitet dhe patën një jetë të plotë në botën e argëtimit përpara se ai të fitonte presidencën në 2019 në një rrëshqitje të madhe në një platformë kundër korrupsionit. E mbrojtur nga jeta e tyre familjare, ajo nuk kishte dashur që ai të kandidonte. Por, si shumë nga shokët e saj ukrainas në këtë luftë, Zelenska është ngritur në këtë rast me hir dhe guxim. “Po përpiqem të bëj më të mirën time”, tha ajo. Ajo ka qenë gjithmonë një studente e zellshme.

Në dy bisedat tona në Kiev, Zelenska ishte e drejtpërdrejtë, dinjitoze, elegante, një promovuese delikate e stilistëve ukrainas. Një ditë ajo veshi një bluzë mëndafshi ekru me një hark prej kadifeje të zezë të lidhur rreth qafës dhe një fund të zi në mes të viçit, me flokët e saj bionde të mbuluara në një topuz të gjerë. Të nesërmen, ishin xhinse me këmbë të gjera, atlete të bardha me detaje të verdha dhe blu, një tundje me kokë për flamurin ukrainas dhe një projekt për mbledhjen e fondeve nga marka The Coat, flokët e saj të lëshuara mbi supe dhe një buton ngjyrë ndryshku- këmishë poshtë. Nuk mund të mos mendoja se këmisha kishte të njëjtën ngjyrë të ndryshkur si tanket ruse të djegura që pashë të rreshtonin rrugët në Irpin dhe Bucha, periferitë e Kievit ku Ukraina i shtyu rusët. Në Bucha, vendi i një varri masiv tashmë famëkeq, po zhvillohen hetime për të përcaktuar nëse Rusia ka kryer krime lufte. E pyeta Zelenskën se si lajmet për mizoritë ruse në Bucha e kishin ndryshuar lojën. “Javët e para pas shpërthimit të luftës ne ishim të tronditur,” tha ajo. “Pas Buçës e kuptuam se ishte një luftë që synonte të na shfaroste të gjithëve. Një luftë shfarosjeje.” Është e çuditshme të flitet për shfarosjen ukrainase dhe modën ukrainase në të njëjtën bisedë, dhe megjithatë kjo është disonanca konjitive e Ukrainës së sotme, ku dizajnerë dhe profesionistë të të gjitha llojeve po mobilizohen brenda dhe jashtë vendit për të mbështetur vendin e tyre. Kjo disonancë konjitive është veçanërisht e vërtetë në Kiev, ku mund të pini një “matcha” në një kafene dhe më pas të shkoni me makinë një orë në Bucha për të vizituar një varr masiv. Është e vështirë për të marrë kokën rreth të gjithave.

Me gjithë hirin e Zelenskës nën presion, ishte e qartë se lufta e kishte dëmtuar atë. Ajo ishte nganjëherë në ankth dhe në teh, sikur ishte e mbyllur në një gjendje gjysmë të përhershme luftimi ose ikje. Sytë e saj mbusheshin me trishtim, veçanërisht kur fliste për fëmijë të vdekur, dhe nganjëherë shikonte nga dritarja dhe kalonte duart në bark, një gjest vetëmbrojtjeje. Nuk është çudi. Kur Rusia pushtoi Ukrainën, Zelenskyy u bë objektivi numër një dhe ajo dhe fëmijët e tyre synojnë dy. Kjo nuk mund të jetë e lehtë. “Nuk mund ta mendoj shumë seriozisht, sepse përndryshe do të bëhesha paranojake,” tha ajo, duke i hedhur një vështrim të kujdesshëm një ndihmësi, kur pyeta, sa më zellshëm të ishte e mundur, se si ndihej e gjitha.

Kur lufta filloi herët në mëngjesin e atij shkurti, Zelenska ishte në shtëpi në rezidencën presidenciale në Kiev, me presidentin dhe dy fëmijët e tyre: Oleksandra, 18 vjeç dhe Kyrylo, 9 vjeç. Për muaj të tërë, administrata Biden kishte ndarë inteligjencën me Ukrainën dhe Evropën. paralajmërim për një pushtim të afërt rus. Megjithatë, askush, madje as Zelenskyy, nuk e priste në të vërtetë që të ndodhte. Kur ndodhi, ai veshi një kostum, shkoi në zyrë dhe shpalli gjendjen ushtarake. Teksa tanket ruse lëviznin drejt Kievit, ai u shndërrua në veshje ushtarake dhe fitoi mbështetjen e pavdekshme të ukrainasve dhe admirimin e botës duke mos ikur nga vendi, siç pati një nga paraardhësit e tij, prorusi Viktor Janukoviç, kur u përball me Maidan. Kryengritja popullore në shesh në 2014. “Kam nevojë për municion, jo për një udhëtim,” tha Zelenskyy, me sa duket, në atë kohë (një linjë që mund të jetë apokrife, por vazhdon).

Në ditën e dytë të luftës, Zelenskyy filmoi një video tashmë të famshme në dorë të tij dhe ekipit të tij jashtë kompleksit presidencial. Mesazhi i tij: “Ne jemi këtu. Jemi në Kiev. Ne po mbrojmë Ukrainën” – frymëzoi ukrainasit të bëjnë të njëjtën gjë. Që atëherë, informimi i tij i përditshëm me video për kombin ka ndihmuar gjithashtu në rritjen e moralit. Para se të bëhej president, Zelenskyy nuk kishte qenë vetëm një komedian popullor, një yll filmi dhe televizioni, zëri ukrainas i Paddington Bear në filmat e fundit dhe një fitues në versionin e vendit të tij të Dancing With the Stars, ai gjithashtu bashkëthemeloi një nga më të mëdhenjtë. kompanitë e prodhimit të televizionit dhe filmit në sferën post-sovjetike, Studio Kvartal 95. Zelenska punoi si shkrimtare dhe redaktore në shfaqjen e saj komedi satirike të kohës kryesore dhe në një spinoff që synonte gratë. Pasi erdhi në detyrë, Zelenskyy solli shumë kolegë dhe miq televizivë në administratë. Kjo ka çuar në sfida – më së shumti akuza për paaftësi institucionale (ai së fundmi pushoi nga puna një shok të fëmijërisë të cilin e kishte emëruar shef të shërbimeve të sigurisë të Ukrainës). Por nuk ka dyshim se Zelenskyy dhe ekipi i tij kanë orkestruar komunikime të shkëlqyera efektive. Presidenti është gati për kohën kryesore, edhe nëse institucionet e vendit mund të mos jenë. Puna e vështirë e reformës i pret Ukrainës nëse ajo aspiron të anëtarësohet në Bashkimin Evropian, një proces i gjatë. Por ndërsa në fillim të luftës Zelenskyy ishte i dukshëm në ekranet në të gjithë Ukrainën dhe në mbarë botën, duke iu lutur Shteteve të Bashkuara dhe Evropës që të dërgonin armatim dhe ndihmë, Zelenska dhe fëmijët ishin zhdukur nga pamja, duke lëvizur midis vendeve të sigurta. Në ato ditë të vështira, Zelenska qëndroi e zënë dhe e arsyeshme, duke vazhduar me detyrat e saj zyrtare të zonjës së parë, duke kryer intervista me shkrim, duke u përpjekur të riformësonte disa nga nismat e saj për kohën e luftës. “Orari im ditor nuk kishte një moment të lirë kur mund të rrija duarkryq dhe të filloja të mendoja për gjëra të këqija,” tha ajo. Ajo e ndihmoi djalin e saj me shkollën online, e cila ishte sfiduese sepse ata nuk ishin në gjendje të ishin online në kohë reale. Ata luanin lojëra në tavolinë dhe lexonin. Ajo rilexoi vitin 1984 të George Orwell. “Është një rastësi e tmerrshme. Është një pamje e asaj që po ndodh në Rusi këto ditë.”

Për një kohë Zelenska nuk ishte në gjendje të komunikonte me të shoqin, apo me prindërit e saj. Para luftës, ajo fliste me nënën e saj në telefon çdo ditë. “As nuk e di se si do të kisha mbijetuar këta muaj nëse do të kishim qenë të ndarë”, tha ajo për fëmijët. Presidenti nuk ka mundur t’i shohë ende fëmijët, për arsye sigurie. “Ai e ka një kohë shumë më të vështirë në këtë drejtim. Ai vuan. Dhe pastaj fëmijët e mi po ashtu, sepse ata nuk mund ta shohin njëri-tjetrin, “tha ajo. Si shumë familje ukrainase, familja e parë është ndarë. Rreth 9 milionë ukrainas janë larguar nga vendi që nga fillimi i luftës, shumica prej tyre gra dhe fëmijë. Burrat nga mosha 18 deri në 60 vjeç duhet të qëndrojnë dhe të inkurajohen të shërbejnë në forcat e mbrojtjes territoriale. Rreth 5,000 civilë ukrainas kanë vdekur, ndoshta më shumë, dhe në kulmin e luftimeve administrata vlerësoi se po humbte 200 ushtarë në ditë.

Kur Zelenska më në fund doli në publik, duke u shfaqur me zonjën e parë Jill Biden për të vizituar një strehë për njerëzit e zhvendosur në Ukrainën perëndimore më 8 maj, Ditën e Nënës, dërgoi një mesazh të fortë: Ajo ishte në vend dhe punonte për të mirën e përbashkët. Kjo shënoi një fazë të re të luftës dhe të rolit të Zelenskës si zonja e parë – një fener për të

Para luftës, ajo ishte bërë tashmë një avokate për shtresat vulnerabël, veçanërisht fëmijët me nevoja të veçanta, dhe gjithashtu ka punuar për të rritur ndërgjegjësimin dhe për të luftuar dhunën në familje. Ajo solli një kuzhinier të njohur ukrainas për të riparuar ushqimin e kafeterisë së shkollave publike, duke futur më shumë fruta dhe perime në një dietë kryesisht me mish dhe patate dhe ndihmoi në negocimin e prezantimit të guidave audio në gjuhën ukrainase në muzetë e mëdhenj ndërkombëtarë. Zelenska e ka vazhduar këtë punë, jo vetëm sepse miliona ukrainas tani jetojnë jashtë vendit, veçanërisht në Evropë. Nisma e shkollave ka ndryshuar sepse pyetja tani është nëse fëmijët mund të shkojnë fare në shkollë—Rusia ka bombarduar shkollat dhe jo të gjitha kanë strehimore të përshtatshme për bomba—ose kanë mjaftueshëm për të ngrënë. Në fjalimin e saj në Kongres, Zelenska e krahasoi strategjinë e Rusisë në Ukrainë me Lojërat e Urisë.

Ai fjalim tregoi stilin e Zelenskës: një mesazh i ashpër me një vështrim të butë. Familja e saj kishte projektuar prej kohësh një imazh rinor, të orientuar nga e ardhmja e një Ukrainë të pavarur në pjesën tjetër të botës. Ky nuk ishte më një vend oligarkësh dhe kleptokratësh të viteve post-sovjetike. “Ajo e mban atë moderne, ajo e mban atë të vërtetë,” thotë Julie Pelipas, një stiliste ukrainase me bazë në Londër, e cila ndihmoi në stilimin e imazheve që shoqëronin këtë histori. “Ajo është shumë e saktë me atë që vesh, por i jep hapësirë për të eksperimentuar”, thotë Pelipas. “Kur ajo ka veshur një kostum pantallonash, ajo nuk ka frikë të duket shumë mashkullore pranë presidentit. Kjo është gjithashtu një shenjë e një gruaje moderne në Ukrainë – ne nuk kemi frikë të tregojmë se jemi më të fortë, se jemi të barabartë me burrat.”

Jo shumë kohë përpara vizitës së Zelenskës në Uashington, e pyeta Presidentin Zelenskyy për gruan e tij dhe se si ajo po e ndihmonte kauzën. Kur arrita në zyrën e tij në kompleksin presidencial në Kiev, duke kaluar një dorezë sigurie, m’u desh një minutë për të kuptuar se kisha mbërritur. Kishte një dysheme me parket të zbukuruar. E njoha tavolinën e tij, të rrethuar nga një flamur i Ukrainës, nga mesazhet e tij video. Ai veshi një pulovër dhe pantallona ulliri dhe u ul në krye të një tryeze të gjatë gjigante. Zelenskyy ishte i lehtë, me mjekër disa ditore dhe dukej i lodhur. Ne shtrënguam duart. I thashë se isha atje për të folur për një front tjetër në luftë: frontin e brendshëm. “Shtëpia është gjithashtu vija e parë”, tha ai me baritonin e tij të rëndë, në anglisht përpara se të kalonte në gjuhën ukrainase. Ai më tha se e kuptonte pse miliona ukrainas kishin ikur nga vendi, por se ata që mbetën duhet të ishin modele, duke filluar nga familja e tij. “Unë mund ta bëj këtë për një pjesë të popullit tonë, për një pjesë të konsiderueshme,” tha ai. “Por për gratë dhe fëmijët, të qenit gruaja ime këtu jep një shembull. Unë besoj se ajo luan një rol shumë të fuqishëm për Ukrainën, për familjet tona dhe për gratë tona”.

Lufta tani ka hyrë në një fazë vendimtare, tranzitore. Zona të mëdha të lindjes dhe jugut të Ukrainës janë nën pushtimin rus. Zelenskyy dëshiron më shumë mbështetje ushtarake për mbrojtjen dhe për të rikthyer territorin që Rusia ka kapur që nga shkurti, nëse jo që nga viti 2014, kur Rusia pushtoi për herë të parë Krimenë dhe pjesë të Ukrainës lindore. Vëmendja ndërkombëtare ka rënë, ndërkohë që inflacioni dhe çmimet e gazit janë në rritje në mbarë botën. Kur e pyeta për këtë, Zelenskyy ishte i drejtpërdrejtë. “Do të jem shumë i sinqertë dhe ndoshta jo shumë diplomatik: gazi nuk është asgjë. COVID, madje edhe COVID nuk është asgjë kur e krahason me atë që po ndodh në Ukrainë, “tha ai. “Vetëm përpiquni të imagjinoni se çfarë po flas për të ndodhur me shtëpinë tuaj, me vendin tuaj. A do të mendonit ende për çmimet e gazit apo çmimet e energjisë elektrike?” Beteja, tha ai, shkon përtej Ukrainës. “Ne po luftojmë për gjëra që mund të ndodhin në çdo vend të botës,” më tha ai. “Nëse bota lejon që kjo të ndodhë, atëherë ajo nuk po i mban vlerat e saj. Kjo është arsyeja pse Ukraina ka nevojë për mbështetje – mbështetje të konsiderueshme.”

E pyeta Zelenskyin se si ka ndikuar lufta në familjen e tij. “Si çdo njeri i zakonshëm, edhe unë kam qenë i shqetësuar për ta, për sigurinë e tyre. Nuk doja që ata të viheshin në rrezik”, tha ai. “Nuk ka të bëjë me romancën. Bëhet fjalë për tmerret që po ndodhnin këtu në periferi të Kievit dhe të gjitha ato tmerre që po ndodhin tani në vendin tonë, në territoret e pushtuara”, tha ai. “Por sigurisht që më kanë munguar. Kam dashur t’i përqafoj shumë. Doja të isha në gjendje t’i prekja ato.” Ai është krenar për Zelenskën, tha ai, për përballimin. “Ajo ka një personalitet të fortë për të filluar. Dhe ndoshta ajo është më e fortë nga sa mendonte. Dhe kjo luftë – mirë, çdo luftë ka të ngjarë të nxjerrë në pah cilësi që nuk keni menduar kurrë t’i kishit.”

Nëse Zelenskyy ishte paksa i ashpër – duke më thënë se Zelenska është një nënë e shkëlqyer që i merr shumë seriozisht përgjegjësitë e saj si zonjë e parë – ai u ngroh menjëherë kur u pyet për cilësitë e saj njerëzore, të kaluarën e tyre të përbashkët, çfarë njerëzit duhet të dinë për të. “Sigurisht që ajo është dashuria ime. Por ajo është shoqja ime më e madhe”, tha ai. “Olena është vërtet shoqja ime më e mirë. Ajo është gjithashtu një patriote dhe e do shumë Ukrainën. Eshte e vertete. Dhe ajo është një nënë e shkëlqyer.”

Çifti u takua fillimisht në shkollën e mesme në qytetin e tyre të lindjes, Kryvyi Rih, një qytet industrial në Ukrainën juglindore. Kur ata filluan të takoheshin, nuk ishte dashuri me shikim të parë. Ai fillimisht u tërhoq nga vështrimet e saj: “Ti shikon sytë dhe buzët e dikujt,” shpjegoi ai. Pastaj ata filluan të flasin. “Ajo është kur kaloni distancën nga si të dashuroni. Kjo është ajo që më ndodhi”, tha ai. (“Me siguri, humori ishte kjo kimi e ndërsjellë mes nesh,” tha ajo kur e pyeta për historinë e origjinës së tyre.) A i provoi Zelenskyy shakatë e tij me të? Ai buzëqeshi. “Po sigurisht. Shakatë e mia nuk shkojnë gjithmonë mirë me të. Ajo është një redaktore shumë e mirë.”

Zelenska lindi Olena Kiyashko. Nëna e saj ishte inxhiniere dhe menaxhere në një kompani ndërtimi dhe babai i saj profesor në një shkollë teknike. Si ajo ashtu edhe Zelenskyy janë vetëm fëmijë. Të dy u rritën në familje rusishtfolëse dhe më vonë mësuan ukrainisht. Ata ishin 11 vjeç kur ra Muri i Berlinit dhe në shkollën e mesme kur Ukraina fitoi pavarësinë, në vitin 1991. Aerosmith dhe The Beatles ishin kolona zanore e saj për adoleshencën. “Ne ishim adoleshentë në ditët e fundit të Bashkimit Sovjetik,” tha ajo. “Bota filloi të hapej për ne.” Kjo është një arsye tjetër pse pushtimi rus i Ukrainës është një tronditje e tillë. “Kur dikush fillon të na thotë se nuk ka ukrainas dhe një ukrainas është thjesht një rus i keq, ne nuk e blejmë atë,” tha ajo. “Njerëzit që kanë lindur në Ukrainën e pavarur tani janë në të 30-at. Është një brez i ri. Pra, askush në Ukrainë nuk mund ta kuptojë pretekstin apo arsyet e tyre për të na pushtuar”. Në universitet, Zelenska u diplomua për arkitekturë dhe Zelenskyy studioi për drejtësi, por shpejt të dy ndryshuan kurs për t’iu përkushtuar komedisë satirike. Në fillim ajo kishte dyshime për të siguruar jetesën në komedi. Por trupa e komedisë e ankoruar nga Zelenskyy kishte fituar tashmë një konkurs jashtëzakonisht popullor. “Pra, kishte një bazë të mirë,” tha ajo. Trupa do të vazhdonte të fitonte shumë herë, dhe në 2003 Zelenskyy dhe miqtë, përfshirë Zelenska, filluan Kvartal 95, një kompani prodhimi që u bë një nga më të mëdhatë në botën ruse dhe ukrainase-folëse. Ata e quajtën atë sipas rrethit të Kryvyi Rih ku u rritën.

Kvartal 95 prodhoi një program satirik popullor, Evening Kvartal, ku Zelenskyy ishte një yll dhe Zelenska një shkrimtare për vite me radhë. Ajo ishte shpesh gruaja e vetme në dhomën e shkrimtarëve, gjë që i pëlqente. “Për mua është më e lehtë të merresh me meshkuj sesa me femra”, tha ajo. Pastaj ajo mbrojti: “Dyert e botës së humorit për gratë janë të hapura po aq sa edhe për burrat. Por më pak gra hyjnë. Duhet pak guxim për të ndjekur këtë rrugë.” Shfaqja tallte politikanët dhe zakonet e rajonit, një version më i zakonshëm dhe më pak nervoz i Saturday Night Live. Kjo ndihmoi që Zelenskyy të bëhej një emër i njohur në Ukrainë. Mbrëmja Kvartal ishte “një gjë unike: i vetmi teatër i satirës politike në ish-Bashkimin Sovjetik”, thotë Alexander Rodnyansky, një producent filmash dhe televizioni që e njeh Zelenskyy prej vitesh dhe djali i të cilit është këshilltar ekonomik në qeverinë e tij. Rodnyansky ishte kreu i rrjetit televiziv ukrainas që e vendosi shfaqjen në kohën kryesore. “Ai po bënte një gjë shumë të rëndësishme në procesin social dhe politik të vendit,” thotë ai.

Në vitin 2015, Zelenskyy e ngriti edhe më shumë profilin e tij duke luajtur në një serial televiziv, Shërbëtori i Popullit, në të cilin ai luajti një mësues të shkollës së mesme që kritikon klasën në pushtet për miqësinë dhe korrupsionin – dhe e gjen veten si president i Ukrainës. Disa vite më vonë, Zelenskyy do ta bënte këtë realitet – pak çuditërisht – duke fituar presidencën duke mposhtur Petro Poroshenkon, një biznesmen që kishte qenë në pushtet që nga zgjedhjet e para pas kryengritjes së Maidan të vitit 2014 që e shtyu Ukrainën më afër Evropës dhe më larg. Rusia. Rodnyansky kujton se kishte folur me Zelenskyy pak para se të fitonte. Ai tha, ‘Do të jetë vetëm një mandat, ne do të përpiqemi ta ndryshojmë vendin për mirë, dhe pastaj do të shkoj dhe do të bëhem përsëri producent dhe do ta bëj filmin bazuar në përvojën time dhe Unë do të fitoj Oskarin.” Kështu më tha. Po qeshja.”

Kur Zelenskyy vendosi të kandidojë për postin, Zelenska u mërzit. “E respektova zgjedhjen e tij dhe e kuptova se ky ishte një hap i rëndësishëm për të. Në të njëjtën kohë ndjeva se jeta ime dhe e familjes sime do të ndryshonte rrënjësisht. Ndryshimi do të ishte afatgjatë dhe mjaft kompleks”, më tha ajo. “E dija se do të kishte shumë punë për mua dhe kisha të drejtë.” Momentet më të relaksuara të Zelenskës në bisedat tona erdhën kur ajo kujtoi vitet para luftës dhe para presidencës. Duke shkuar në një koncert të Adelës në Lisbonë. Vozitja me miqtë në Kraków për të parë Maroon 5. Udhëtimi për në Barcelonë për një fundjavë. Shikimi i filmave si familje. (Ata e kanë parë Forrest Gump “miliona herë” dhe asaj i pëlqen Legends of the Fall dhe The Bridges of Madison County.) Si të gjithë në Ukrainë, ajo dëshiron përsëri një jetë normale. E pyeta nëse e kishte përgatitur ndonjë gjë për luftë. “Asgjë,” tha ajo. “Ne po jetonim jetë të lumtur dhe kurrë nuk e kishim menduar se kjo do të ndodhte. Por ne kemi shpresë.” Sa më shumë që flisja me Zelenskën, aq më shumë ndjeja për të dhe ndjeja izolimin e saj, frikën e saj. “Është e vërtetë, ndihem e izoluar,” tha ajo. “Nuk mund të vizitoj lirisht atë që dua. Në ditët e sotme të bësh pazar është një ëndërr që nuk mund të realizohet.” Por ajo po e mbante së bashku, që vendi i saj të përmbushte të gjitha ato pritje. “Është një detyrë e vështirë sepse e ndjen vazhdimisht këtë barrë përgjegjësie.”

Përpjekjet e saj po japin rezultat. Në mëngjesin tim të fundit në Kiev, përpara një udhëtimi tjetër të gjatë me tren për në Poloni, shiu kishte pushuar dhe unë bëra një shëtitje nëpër sheshin Maidan. U ndala për të pyetur njerëzit se çfarë mendojnë për Zelenskën. Përgjigjet ishin të gjitha pozitive. “Ajo është e përulur dhe është më bashkëkohore dhe më moderne,” tha Antonina Siryk, e cila me krenari më tha se punon në zyrën shtetërore që dizajnon pulla postare, duke përfshirë një të re të famshme të lëshuar nga Ukraina që thotë “Luftanija ruse, shko qij veten”. Kam biseduar me një çift, Svitlana dhe Sergiy Karpov, të cilët jetonin në Kiev, por shpresonin të ktheheshin në shtëpinë e tyre në rajonin e Donbasit, tani nën pushtimin rus. Të dy thanë se e admironin Zelenskën. “Para së gjithash, ajo është e bukur,” thotë Sergiy, një operator ekskavatori. “Ne na pëlqen familja e tyre,” shtoi gruaja e tij, e cila punon në sigurime. “Ata duken sikur e duan vërtet njëri-tjetrin. Mund ta ndjeni.”

Në zyrën e saj, para se t’i thosha lamtumirë Zelenskës, ajo më dha një libër për qytetin e Kharkiv, të cilin Rusia e kishte goditur me artileri. Atë ditë, Rusia kishte lëshuar gjithashtu raketa në Vinnytsia, një qytet në jugperëndim të Kievit, larg vijës së frontit – duke dërguar mesazhin se askund nuk është i sigurt. Zelenska u trondit qartë. Me telefonin e një ndihmësi më tregoi një imazh të një fëmije të vdekur atje. Ishte e gjitha shumë për të duruar. Makina e luftës, makina mediatike. Ajo po bënte një punë për të cilën nuk u regjistrua kurrë dhe po e bënte mirë. Ndërsa u largova, ne shtrënguam duart dhe më pas guxova një përqafim të shkurtër. Ajo më çoi te dera. I thashë se shpresoja se familja e saj së shpejti do të ishte në gjendje të darkonte përsëri së bashku në të njëjtën tryezë. Kaq shumë familje të ndara. Kaq shumë jetë të humbura. “Unë ëndërroj për këtë,” tha ajo.

 

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.vogue.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top