FB

November 29, 2021 | 8:16

“Rizgjimi i gjigantëve”, gazetarja e kronikës së zezë, një autore historish fantastike e tejet aktuale për fëmijët nga 9-12 vjeç

“Rizgjimi i gjigantëve” është vijimi i librit “Udhëtimi i gjatë i Geri Hopit”.

Muzika mbush me gaz e hare ceremoninë e paqes midis verrotëve dhe fiderbëve. Ura Akor ndriçohet nga shandanë bronzi dhe të gjithë vallëzojnë të lumtur. Veçse Gerri Hopi ka parë një ëndërr. Një ëndërr të keqe, ku ishulli i Hunias helmatisej. Tregtari famëkeq e shpirtkazmë Kornelius Gunterofi, i arratisur nga burgu i Besias bashkë me të burgosur të tjerë, ia beh paftuar në ceremoni, duke sjellë amfora plot me pluhur të kuq, një helm vdekjeprurës.

Një hordhi kriminelësh të armatosur me heshta e shpata bën kërdinë mbi qytetarët. Pasi rrëmbejnë Gerin, Alinën, vogëlushen Eli dhe shamanin Gropiùs, Korneliusi dhe lakenjtë e tij shtien në dorë një shqiponjë Sqepgrremç për të fluturuar drejt Hunias dhe për të shtënë në dorë natyrën magjike, duke siguruar kësisoj sundimin mbi dy popujt. Por jo larg prej aty ndodhet një tokë e panjohur, e banuar nga një popull paqësor: Gjigantët. Një tokë e begatë ku Geri dhe miqtë e tij do të përpiqen me mish e me shpirt për të shpëtuar Hunian dhe paqen.

moony-witcher

Në vitin 2002, gazetarja e kronikës së zezë Roberta Rizzo, me pseudonimin Moony Witcher, botoi aventurën e parë të Ninës, “Vogëlushja e Hënës së Gjashtë”, një vogëlushe që falë aftësive të saj alkimike, lufton kundër së Keqes. Libri korri një sukses të bujshëm, ndaj u pasua edhe me gjashtë aventura të tjera, duke u përpirë nga fëmijët e gjithë botës. Saga e Ninës vijon të shitet në rreth 30 vende në mbarë globin. Pasi shkroi dhe serinë e Geno-s, Moony Witcher rikthehet mes lexuesve me një histori njëherazi fantastike e tejet aktuale.

 

libriTitulli: Rizgjimi i gjigantëve Geri Hop 2

Autori: Moony Witcher

Përktheu: Agim Doksani

Zhanri: Roman fantazi për fëmijë

Data e botimit: Nëntor, 2021

Numri i faqeve: 216

Këshillohet për fëmijët nga 9-12 vjeç.

 

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top