FB

February 20, 2021 | 8:02

Shenjat që tregojnë se mëlçia juaj është e mbushur me toksina

Organi më i madh i ngurtë në trup është mëlçia dhe funksioni i saj kryesor është të shndërrojë toksinat në mbeturina, dhe më pas, trupi i heq ato përmes urinës dhe jashtëqitjeve. Ky është një nga funksionet më të rëndësishme të trupit tonë për shkak të faktit se sot dhe në ditët e sotme ne jemi vazhdimisht të rrethuar nga ndotës dhe toksina.

Fatkeqësisht, mëlçitë tona mund të mbingarkohen shumë dhe për këtë arsye nuk janë në gjendje të heqin mbeturinat, që mund të çojnë në ruajtjen e qelizave yndyrore, më shpesh në zonën e barkut tonë. Është natyrshëm një organ që përmban yndyrë, prandaj do të ketë gjatë gjithë kohës pak yndyrë në të, por kur rasti është se dhjami është më shumë se 5 deri në 10% të peshës totale të organit, rezulton në një mëlçi yndyrore.

Ekzistojnë dy lloje të sëmundjeve të mëlçisë yndyrore: Sëmundja e mëlçisë yndyrore joalkoolike dhe sëmundja e mëlçisë alkoolike. Sëmundja e mëlçive alkoolike shfaqet si rezultat i konsumimit të tepërt të pijeve alkoolike, dhe sëmundja e mëlçisë yndyrore joalkoolike është rezultat i disa faktorëve jo-alkoolikë si kolesteroli i lartë, konsumi i madh i ushqimeve të përpunuara dhe të shpejta, gjenetika ose ndikimet kimike.

Simptomat që tregojnë një mëlçi të mbushur me toksina janë:

Shtim i pashpjegueshëm peshe

Nëse mëlçia nuk punon 100% për largimin e toksinave nga trupi, stërvitja e rregullt dhe zvogëlimi i kalorive nuk do të ndihmojë shumë për faktin se trupi ruan toksinat e pa filtruara në qelizat e tij yndyrore. Për më tepër, duke qenë se përgjegjësia e mëlçisë është të metabolizojë yndyrën, kur nuk funksionon si duhet, yndyra qarkullon nga zorra, përmes tëmthit dhe përsëri në organ.

Alergjitë

Nëse mëlçia funksionon si duhet, ajo prodhon antitrupa që luftojnë alergjenët, kështu që nëse puna e saj zvogëlohet, alergjenët ruhen në trup. Si përgjigje ndaj kësaj, truri prodhon histaminë, një kimikat që shënon alergjenët që do të eliminohen, dhe në nivele të larta çon në simptoma të alergjisë si kruarje, mjegullinë dhe dhimbje koke.

Lodhje kronike

Një nga shenjat e para dhe të dukshme të dëmtimit të mëlçisë është të ndjeheni të dobët dhe të lodhur vazhdimisht. Kur mëlçia është në gjendje të dobët, trupi duhet të punojë më shumë dhe do të ketë nevojë për më shumë pushim. Kjo ndodh për shkak të një rritje të toksinave në qarkullimin e gjakut që nuk mund të pastrohet për shkak se mëlçia nuk mund të heqë qafe toksinat në mënyrën e duhur.

Djersitje e tepërt

Kur mëlçia është e mbingarkuar, funksionimi i saj zvogëlohet dhe mëlçia nxehet. Për shkak të kësaj, pasi është një organ i madh, ajo transporton nxehtësinë në pjesën tjetër të trupit dhe provon të qetësohet vetë me djersitje të tepërt.

Aknet

Grumbullimi toksik në mëlçi çon në çekuilibër hormonal që shkakton puçrra. Nëse puçrrat janë shkak i zvogëlimit të funksionit të mëlçisë, ato nuk mund të trajtohen nga jashtë.

Fryma e keqe

Nëse higjiena dhe shëndeti juaj oral janë në gjendje të mirë, por përsëri vuani nga një erë e keqe e gojës, mund të keni një problem mëlçie. Ju lutemi kontaktoni një mjek për të qenë të sigurt.

Mënyrat më efektive për të kuruar sëmundjen e mëlçisë

Ju mund të kuroni sëmundjen e mëlçisë yndyrore dhe të zvogëloni simptomat duke u përshtatur me disa zakone të shëndetshme jetese. Kjo recetë është ushqyese dhe mjaft e mirë për të luftuar efektet e një mëlçie yndyrore. Përzieni një banane të copëtuar me një filxhan kos grek, pak rrënjë xhenxhefili, dy lugë gjalpë kikiriku dhe një lugë çaji me rrënjë luleradhiqe. Përziejini dhe konsumojeni menjëherë. Përfshijeni në dietën tuaj 1 deri në 2 herë në ditë.

 

 

Burimi / https://healthybeat.club/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top