FB

September 16, 2021 | 8:10

Shtatë ushqimet që rrisin tërheqjen tuaj seksuale

Ka një numër ushqimesh që mund të rrisin tërheqjen tuaj seksuale. Kjo sepse ato favorizojnë sintezën e kolagjenit ose prodhimin e hormoneve të caktuara. Kjo pastaj reflektohet nga jashtë. Për më tepër, të gjitha këto ushqime mund të futen në kontekstin e një diete të shëndetshme.

Sidoqoftë, mos imagjinoni që vetëm konsumimi i tyre është i mjaftueshëm për të rritur tërheqjen tuaj seksuale. Në të vërtetë, zakonet e tjera arrijnë të gjenerojnë gjithashtu këtë lloj efekti. Për shembull, ju duhet të praktikoni çdo ditë stërvitje fizike. Kjo sepse balancon prodhimin e hormoneve dhe stimulon sintezën e proteinave.  

Ushqimet që rrisin tërheqjen tuaj seksuale

Ne do të identifikojmë ushqimet kryesore që rrisin atraktivitetin tuaj seksual. Sidoqoftë, në mënyrë që ata të përmbushin këtë rol është thelbësore që t’i prezantoni në kontekstin e një diete të larmishme dhe të ekuilibruar.

Asparagus

Asparagus është një ushqim që dallohet për cilësinë e tij ushqyese. Kjo sepse siguron një numër të madh të vitaminave dhe mineraleve. Ndër të parat është vitamina A, një faktor përcaktues në rritjen e sintezës endogjene të kolagjenit. Në fakt, konsumi i tij bën që plagët të shërohen më shpejt, sipas një studimi të botuar në Nutrition in Clinical Practice.

Goca deti

Gocat e detit janë një burim i zinkut. Ky element është kyç në aktivizimin e sistemit tuaj imunitar sepse merr pjesë në diferencimin e qelizave të bardha të gjakut. Gjithashtu arrin të ndihmojë në balancimin e niveleve tuaja hormonale. Për shembull, një mungesë e zinkut është treguar të jetë një pengesë për sintezën e testosteronit në nivelin e testikujve. Sidoqoftë, disa masa paraprake duhet të merren në lidhje me konsumin e gocave të detit. Këto produkte zakonisht hahen të papërpunuara, kështu që ato duhet të jenë jashtëzakonisht të freskëta. Përndryshe, mund të përjetoni helmim nga ushqimi. Ato nuk rekomandohen të konsumohen nga gratë shtatzëna.

Hudhër

Hudhra është një nga ushqimet që mund të ndikojë në aromën e trupit tuaj në mënyrë pozitive. Në fakt, përfshirja e saj në dietën tuaj mund të zvogëlojë intensitetin e erës së djersës tuaj, duke gjeneruar kështu një tërheqje më të madhe seksuale

Vezë

Vezët janë ushqime që dallohen për përmbajtjen e proteinave dhe vitaminës D. Proteinat janë thelbësore për të siguruar funksionimin e duhur të muskujve dhe ekuilibrit hormonal. Vitamina D është çelësi kur bëhet fjalë për zvogëlimin e niveleve të inflamacionit në trupin tuaj. Për më tepër, të dy proteinat dhe vitamina D kanë një ndikim pozitiv në masën e muskujve dhe në tërheqjen seksuale.

Fasule Edamame

Fasulet Edamame janë një burim i acideve yndyrore omega 3. Këto lipide luajnë një rol vendimtar në ruajtjen e shëndetit të indeve. Një furnizim adekuat i tyre parandalon problemet e flokëve dhe thonjve. Përveç kësaj, ato parandalojnë promovimin e tepërt të mekanizmave inflamatorë në trup, që do të thotë një gjendje më të mirë shëndetësore.

Mollë

Një nga burimet më të mira të fibrave është molla. Përfshirja e këtij ushqimi në dietën tuaj mund të përmirësojë ngjyrën e dhëmbëve. Kjo ndodh sepse fibrat zvogëlojnë ndikimin e kafesë, çajit dhe verës në smalt. Për këtë arsye, konsumi i rregullt i saj rekomandohet për të përmirësuar shëndetin e dhëmbëve.

Avokado

Avokado është një produkt tjetër që dallohet për përmbajtjen e dozave të konsiderueshme të acideve të serisë omega 3. Përveç kësaj, ajo përmban vitamina A dhe E. E para është vendimtare për shëndetin e lëkurës, ndërsa e dyta gjeneron një efekt të rëndësishëm antioksidues. Në këtë mënyrë, luftohet shfaqja e radikalëve të lirë, e cila përkthehet në më pak shenja të plakjes.

Ushqimet që përmirësojnë atraktivitetin tuaj seksual

Tani i njihni ushqimet që mund të përfshini në dietën tuaj në mënyrë që të përmirësoni atraktivitetin tuaj seksual. Sigurisht, duhet të siguroheni që të ndryshoni dietën tuaj në mënyrë që të mos përjetoni ndonjë mangësi të ushqyesve thelbësorë. Përndryshe, shëndeti juaj mund të vihet në rrezik. Për më tepër, ju duhet të promovoni zakone të tjera të mira siç janë ushtrimet e rregullta dhe pushimi i duhur. Në të vërtetë, të dyja janë thelbësore nëse doni të rritni tërheqjen tuaj seksuale, si dhe funksionalitetin e indeve të trupit tuaj.

 

 

Burimi / https://exploringyourmind.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top