Në fokus

October 15, 2020 | 11:41

Si shpjegohet bumi i infeksioneve dhe kur do të ulet kurba?

Virologu Carlo Perno: “Rritja aktuale është e lidhur me shumë faktorë, duke përfshirë pushimet që përfunduan në shtator. Për një muaj do të jepen efektet e reja”.

Makth nga izolimi, Brusaferro: “Mundet akoma të ngadalësojmë përhapjen e koronavirusit”.

Shifrat nuk janë të mira: buletini i fundit flet për 5,901 pozitive të reja në Itali, numri më i lartë i arritur që kur të dhënat filluan të shtoheshin përsëri. Ajo që shqetëson më shumë mjekësinë italiane është rritja e konsiderueshme e shtrimeve në spital.

1

Kur do të shihen efektet e Dpcm së re

Në faqet e La Stampa, të intervistuar nga Francesco Rigatelli, virologu Carlo Perno, 64 vjeç, nga spitali Bambini Gesù në Romë, analizon situatën aktuale dhe sheh përpara. Kur do të shohim rënie të kurbës së rasteve të reja: “Në Mars menduam se do të shihnim rezultatet e izolimit në dhjetë ditë, por ato erdhën një muaj më vonë. Rritja aktuale lidhet me shumë faktorë, duke përfshirë pushimet që përfunduan në shtator”.

Prandaj do të duhet një muaj për të kuptuar se si do të shkojnë gjërat në Itali: “Dpcm ka për qëllim zvogëlimin e kontakteve të shumta personale. Nëse kjo ndodh, duke qenë se virusi transmetohet nga takimet e drejtpërdrejta, duhet të shohim një rënie të kurbës, por jo në një kohë të shkurtër”. Tani për tani, është më mirë të mos krijoni pritshmëri të rreme, sepse kurba do të rritet më tej: ata që janë infektuar ditët e fundit kanë një inkubacion prej 7-10 ditësh, shpjegon Perno.

“Virusi nuk e ka humbur fuqinë si nga pikëpamja virologjike ashtu edhe nga pikëpamja klinike, por në të njëjtën kohë është ndryshuar pak, në kuptimin që ka fiksuar një mutacion që e ndihmon atë të replikohet më mirë. Kjo nuk do të thotë që është më i keq, por thjesht përhapet më shumë”.

Për sa i përket kujdesit intensiv dhe vendeve të lirshme “Campania, Veneto, Trentino-Alto Adige dhe Sardenja janë vendet më të rrezikuara sipas hartës së qendrës Evropiane për kontrollin e sëmundjeve. Në çdo rast, Italia është më mirë se Franca dhe shumë më mirë se Spanja”.

Kush përfundon në terapi sot?

“Të moshuarit, ata me imunitet të dobët, por edhe 30-vjeçarët, 40-vjeçarët, 50-dhjetat dhe 60-vjeçarët që zhvillojnë formën më të rëndë të sëmundjes për arsye të ndryshme, përfshirë ngarkesën virale të marrë dhe arsyet gjenetike”.

Megjithatë, ekziston një deklaratë pozitive: “Paradoksalisht se virusi ka ndryshuar pak, sepse ka shumë të ngjarë që të gjendet një vaksinë efektive”, thotë Perno.

Brusaferro: “Mundet akoma ta ulim kurbën”

“Jemi në një fazë të re të epidemisë, kjo është ajo që na tregon kjo rritje e konsiderueshme. Duke vepruar mirë, mund të ngadalësojmë përhapjen e saj, pra, ta ulim kurbën. Rreziku është real dhe nuk duhet të merret lehtë”. Kjo është thënë nga Silvio Brusaferro, presidenti i Institutit të Lartë të Shëndetit, një anëtar i rëndësishëm i komitetit teknik shkencor që shoqëron vendimet e qeverisë në një intervistë për Repubblica.

“Nëse rregullat e reja respektohen sot, mund të shmangim marrjen e masave të reja më vonë – paralajmëron ai. Nëse kurba nuk rritet tepër, mund të ruajmë këtë normalitet me Sars-CoV-2.

Masat ndikojnë në përhapjen nga 10-15 ditë , kështu që efektet e dispozitës së re do të shihen pas fundit të javës së ardhshme.

Dhoma e kontrollit kryen një monitorim të vazhdueshëm që na lejon të vlerësojmë se çfarë po ndodh. Tani shpresojmë që sjelljet të ulin përhapjen e virusit”.

Gjysma e dytë e tetorit do të jetë vendimtare për të kuptuar se çfarë dimri do të përjetojmë, qoftë në emergjencë të plotë apo me një situatë më të kontrolluar. Deri më sot, është e pamundur të thuhet.

 

Përgatiti Orjona Tresa / Burimi Today.it

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top