FB

November 30, 2022 | 10:21

Si të përballoni dhimbjen e humbjes së dikujt gjatë periudhës së festave

Krishtlindjet janë vetëm disa javë larg dhe përgatitjet për një festë të madhe janë në lëvizje të plotë. Por ndërsa njerëzit lart e poshtë vendit planifikojnë dyqanet e tyre ushqimore, blejnë dhurata dhe bëjnë plane për ditën, periudha festive mund të sjellë gjithashtu ndjenja të vështira për ata që janë të trishtuar nga largimin i  dikujt  në këtë periudhë…

Flisni me të dashurit

Ata që janë të pikëlluar mund të ndjejnë presion për të fshehur emocionet e tyre reale dhe të përpiqen të jenë të gëzuar në Krishtlindje, gjë që mund të jetë e dëmshme për shëndetin e tyre mendor.

“Nëse janë Krishtlindjet tuaja të para pa një të dashur, është e rëndësishme të keni biseda me familjen dhe miqtë në mënyrë që ata të përgatiten që mund ta keni të vështirë,” thonë ekspertët.

Praktikoni vetë-dhembshurinë

Me kaq shumë njerëz që festojnë, Krishtlindjet mund të vijnë me një presion për t’u ndjerë të lumtur. Psikoterapistja Lucy Beresford thotë se ata që janë të pikëlluar duhet të jenë të dhembshur me veten e tyre.

“Kujtimet e Krishtlindjeve të kaluara mund të shkaktohen nga një këngë, një aromë ose një aktivitet ritual si dekorimi i pemës dhe shumë të tjerë. Gjërat e kënaqësisë tani mund të shkaktojnë trishtim apo edhe zemërim, sepse i dashuri juaj nuk është më me ju,por ji i mëshirshëm me veten. Ju mund të mos keni dëshirë të kryeni disa tradita këtë vit, kështu që jepini vetes leje që të ndiqni atë që ndiheni në çdo kohë. “

Mos festoni nëse nuk ju pëlqen

Ata që janë të pikëlluar mund të mos kenë dëshirë të festojnë Krishtlindjet këtë vit, dhe kjo është në rregull

Merrni parasysh krijimin e traditave të reja

Disa familje mund të dëshirojnë të krijojnë tradita të reja për të nderuar të dashurit e tyre ose për të hequr mendjen nga humbja.Merrni parasysh të thyeni rutinën tuaj të vjetër, të tilla si të shkoni për një shëtitje të gjatë ose të shkoni në një vend tjetër adhurimi ose ndoshta të largoheni. Kjo ju jep një shans për të krijuar kujtime të reja për t’u ulur përkrah të dashurve tuaj.

Ndani kujtimet tuaja

Pavarësisht nëse zgjidhni apo jo të festoni këtë Krishtlindje, ekspertët rekomandojnë të gjeni një mënyrë për të nderuar kujtimet tuaja me të dashurin tuaj të humbur. Ekspertët sugjeron të vendosni një kuti kujtese ose të gjeni kohë për të ndarë kujtimet e tyre me miqtë dhe familjen.

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top