FB

February 19, 2021 | 8:50

Simptomat e kancerit të mushkërive, shenjat paralajmëruese

Kanceri i mushkërive është një nga kanceret më të zakonshëm që diagnostikohet në MB, por shumë pacientë diagnostikohen vetëm kur gjendja është në një fazë të përparuar. Këto janë 12 simptomat, të cilave duhet t’u kushtohet vëmendje.

Kanceri i mushkërive prek pothuajse 50,000 njerëz çdo vit në MB. Shumica e njerëzve të diagnostikuar me kancer janë më të vjetër se 40 vjeç, me pothuajse gjysmën e atyre mbi 75 vjeç. Shkaku më i zakonshëm i kancerit të mushkërive është pirja e duhanit. Më shumë se 70% e të gjitha rasteve janë të lidhura me pirjen e duhanit. Por mund të jetë shumë e vështirë të dihet nëse keni kancer të mushkërive, pasi simptomat janë shumë delikate në fazat e hershme.

Disa nga shenjat e kancerit të mushkërive mund të ngatërrohen lehtësisht me diçka më pak serioze. Një kollë që nuk largohet është simptoma më e zakonshme e kancerit të mushkërive. Ju gjithashtu mund të zhvilloni gulçim dhe ngjirje të zërit. Dhimbje koke, dhimbje kockash, humbje peshe dhe lodhje të vazhdueshme.

Kanceri i mushkërive mund të mos shkaktojë ndonjë shenjë ose simptomë në fazat e tij të hershme. Shenjat dhe simptomat shpesh shfaqen ndërsa tumori rritet dhe shkakton ndryshime në trup, të tilla si një kollë ose gulçim. Sëmundje të tjera shëndetësore mund të shkaktojnë të njëjtat simptoma si kanceri i mushkërive.

Simptomat më të zakonshme të kancerit të mushkërive

 • Një kollë që përkeqësohet ose nuk kalon
 • Gulçim
 • Dhimbje gjoksi që gjithmonë mund t’i ndjeni dhe që përkeqësohen me frymëmarrjen e thellë ose kollitjen
 • Gjaku në mukus
 • Fishkëllima
 • Humbje peshe
 • Lodhja
 • Ngjirja e zërit ose ndryshime të tjera në zërin tuaj
 • Vështirësia në gëlltitje
 • Nyjet limfatike të fryrë në qafë ose mbi kockën e klavikulat
 • Dhimbje koke
 • Dhimbje kockash

Mënyra më e mirë për të shmangur zhvillimin e kancerit të mushkërive është të hiqni dorë nga pirja e duhanit, nëse jeni duhanpirës. Konsumimi një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar mund të ulë gjithashtu rrezikun e sëmundjes. Të gjithë duhet të synojnë të hanë të paktën çdo ditë pesë racione frutash dhe perimesh. Është gjithashtu e rëndësishme që të qëndroni aktiv dhe të bëni të paktën 150 minuta ushtrime çdo javë.

 

 

Burimi / https://www.express.co.uk/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top