FB

February 16, 2021 | 8:55

Varianti i ri i koronavirusit, 12 simptomat që tregojnë se duhet të bëni një test

Jo vetëm që virusi Covid E484K është më infektues, ai njihet si një “mutacion shpëtimi”, që do të thotë se ka aftësinë të kalojë mbrojtjen imune të trupit.

Drejtori i Shëndetit Publik dhe Mirëqenies në Këshillin e Qarkut Lancashire, Dr. Sakthi Karunanithi tha se nuk ka rëndësi nëse nuk keni tre simptomat klasike, të cilat janë:

 • Një kollë e re e vazhdueshme
 • Një temperaturë e lartë
 • Një humbje ose ndryshim i ndjenjës tuaj të nuhatjes ose shijes

“Edhe një dhimbje koke mund të jetë një tregues që mund të keni këtë mutacion,” vazhdoi Dr. Karunanithi.

“Ndërsa Covid ka qenë i pranishëm prej kohësh, [kjo] na kujton se të gjithë duhet të vazhdojmë të bëjmë atë që mundemi për të qëndruar të sigurt dhe për të shmangur përhapjen e Covid tek njëri-tjetri.”

Zyrtarët e Shëndetit Publik kanë renditur nëntë simptoma që mundësojnë që dikush të kualifikohet për një test PCR. Kjo përfshin:

 • Diarre
 • Një dhimbje koke e vazhdueshme
 • Ethe
 • Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje
 • Lodhje
 • Dhimbje të muskujve ose trupit
 • Dhimbje të fytit
 • Mbingarkesë ose rrjedhje hundësh
 • Të përziera ose të vjella

Shefi i Shëndetit Publik të Liverpool, Matthew Ashton komentoi situatën.

“Ne jemi të shqetësuar që njerëzit mund të mos mendojnë se kanë Covid sepse nuk po shfaqin simptomat klasike”, tha Ashton. Si rezultat, [njerëzit] mund të përhapnin padashur infeksionin tek të tjerët. Testimi ka një rol kyç për të na ndihmuar të mbajmë virusin nën kontroll derisa të kemi të imunizuar një pjesë të madhe të popullatës.”

Rastet e koronavirusit të llojit mutant E484K janë zbuluar gjithashtu në Bristol. Dr. Julian Tang, një ekspert virusi në Universitetin e Leicester, e përshkroi gjetjen si një zhvillim shqetësues, megjithëse jo plotësisht të papritur”.

Frika rritet se nëse njerëzit nuk ndjekin rregullat e bllokimit, virusi jo vetëm që do të vazhdojë të përhapet, ai gjithashtu mund të evoluojë. 

 

 

Burimi / https://www.express.co.uk/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top