FB

January 28, 2023 | 9:47

Vendoseni telefonin në një gotë qelqi gjatë gjithë natës – ju kursen ndërsa flini

 

Sigurisht që vendosja e telefonit brenda xhamit nuk është një zakon që kemi, është gjithçka tjetër veçse një zakon i zakonshëm ose normal. Megjithatë, mund të jetë i dobishëm në disa raste. Sado e çuditshme të duket, është pikërisht kështu.

a

Në ditët e sotme të gjithë kanë një telefon të gjeneratës së fundit. Fatkeqësisht nuk varet nga brezi të cilit i përkisni, sepse tani edhe fëmijët më të vegjël kanë telefona inteligjentë.

 

Smartphone është i domosdoshëm sot, ja pse?

Telefoni lidhet me internetin, na lejon të relaksohemi kur jemi veçanërisht të shqetësuar, na jep mundësinë të kontaktojmë me këdo, me këdo kudo, edhe nëse ata ishin në anën tjetër të botës. Në mbrëmje para se të flemë të gjithë bëjmë një xhiro të shpejtë në rrjetet sociale, për të mësuar se çfarë po ndodh nëpër botë ose thjesht për pak thashetheme dhe kuriozitet dhe më pas shkojmë të flemë të qetë dhe të kënaqur. Të nesërmen zgjohemi falë alarmit të smartfonit që bie, i cili na shpëton jetën dhe që ka zënë qartë vendin e orës klasike, orës tradicionale me zile.

a1

Të mirat dhe të këqijat e teknologjisë: ja çfarë mund të ndodhë kur përdorni një celular në mbrëmje

Si çdo gjë, edhe telefonat inteligjentë kanë avantazhe dhe disavantazhe. Pra, ndërsa nga njëra anë zgjidh një mijë probleme, për shembull të shpërqendron kur nuk të vjen gjumë, nuk e pajton gjithmonë. Ndonjëherë bëhet një shqetësim i rrezikshëm. Kështu që pas një nate pa gjumë të kaluar me celularin në dorë, është e vështirë të zgjohesh, ja çfarë është më mirë të bësh. Zgjidhja e përshtatshme, gati për të zgjidhur problemin është kjo: Merr celularin, çoji në maksimum tonin e ziles dhe zërin e alarmit dhe e vendos në një gotë.

Kur aktivizoni orën e zgjimit, xhami e përforcon tingullin duke e bërë atë një makth, jo vetëm për veten tuaj, por edhe për fqinjët. Ndoshta nuk është një orë alarmi e bukur, por funksionon dhe kjo është ajo që ka më shumë rëndësi se çdo gjë tjetër.

Për të çaktivizuar alarmin, thjesht hiqni telefonin nga kupa e xhamit dhe prekni ekranin si zakonisht. Truku është shumë i thjeshtë dhe efektiv. Nëse ndiheni sikur nuk mund të zgjoheni as kështu, atëherë këtu është një tjetër truk shumë i zgjuar i pagabueshëm.

a2

Ilaçi i zgjuar për të na nxjerrë nga shtrati shpejt

Është fjala për të marrë gotën dhe për ta vendosur atë mjaft larg nga shtrati, për shembull në komodinën tjetër, në mënyrë që të detyroheni të ngriheni për të ndalur alarmin. Metoda funksionon, ndoshta e bezdisshme në fillim, por është vendimtare.

Nga ana tjetër, të gjithë kemi ca detyrime, shkolla, universiteti, puna, kush me fëmijët për të shoqëruar duke respektuar oraret. Nëse nuk ka asgjë tjetër për të bërë, gjithçka që mbetet është të vendosni smartfonin brenda xhamit.

 

A është e rrezikshme mbajtja e celularit pranë shtratit?

Duke folur për telefonat inteligjentë të vendosur në komodinën pranë krevatit për arsye rehati, nuk mund të anashkalohet tema e shëndetit. Prej vitesh është thënë se telefoni inteligjent nuk duhet lënë kurrë pranë jastëkut apo afër kokës, sepse valët elektromagnetike dhe rrezatimi mund të shkaktojnë probleme shëndetësore. Realisht ka ardhur momenti për t’i dhënë fund çështjes dhe për të sqaruar gjithçka me mendimin e një eksperti, sipas të cilit në këto raste ekspozimi është praktikisht zero. Rrjedhimisht, mund të thuhet se të biesh në gjumë me celularin në komodinë nuk është absolutisht e rrezikshme.

Ata që e kanë këtë zakon mund ta mbajnë në heshtje, maksimumi nëse keni frikë nga pasojat e mundshme, mund të vendosni modalitetin e aeroplanit që të përdorë ende funksionet e pajisjes, për shembull orën e zgjimit, pa qenë e arritshme. Kushtojini vëmendje mbi të gjitha karikimit gjatë natës së pajisjes, i cili mund të dëmtojë baterinë.

 

 

Burimi nanopress.it

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top