Në fokus

January 7, 2021 | 8:25

Vit i ri, jetë e re: ja dekalogu perfekt për ta filluar siç duhet vitin 2021

 

Të jesh më i fortë dhe të përmirësosh vetëvlerësimin duke lënë pas atë që është e gabuar: ja zgjidhja e parë e mirë e vitit të ri.

1

Edhe pse nuk jemi më shumë të rinj, kemi shumë gjëra për të cilat duhet të ndihemi krenarë: ndërgjegjësimi më i madh për veten dhe aftësia për të pranuar veten ashtu siç jemi në të vërtetë. Pas një viti shumë të rëndë siç ishte 2020-ta, qëllimi ynë i parë do të jetë ta duam pak më shumë njëri-tjetrin, të ndihemi më bukur dhe të falim disa gabime me vetëdije: ja një listë e vogël e shumë përparësive që mosha mund të ofrojë.

1-Mos e miratoni veten: pas një moshe të caktuar, ndjekja e modës është e dobishme deri në një pikë të caktuar. Vetëm duke ndjekur trendet e kohës, le të përpiqemi që në vend të kësaj të rrisim pikat tona të forta, edhe nëse format janë më të buta dhe shfaqen disa rrudha. Po pra, të zgjedhim veshje të përshtatshme për të na bërë të ndihemi të qetë dhe në harmoni me veten dhe të afta për të na dhënë edhe një majë hijeshie shtesë.

2-Qëndroni të informuar: eliksiri i vërtetë që nuk na bën të plakemi është të qëndrojmë të përditësuar dhe të mbajmë gjallë kuriozitetin. Stimulimi, studimi i gjuhëve të reja, leximi dhe gudulisja e aktivitetit të trurit është thelbësore për ta mbajtur trurin të ri. Librat, filmat, lojërat së bashku me fëmijët çlirojnë kreativitet dhe stimulojnë imagjinatën: eksplorimi i interesave të reja duhet të bëhet i domosdoshëm.

3-Jepini vlerë përvojës: të gabosh është njerëzore, por falë përvojës jemi në gjendje të përmirësohemi duke filluar nga gabimet. Nuk ka më ndjenja faji: përkundrazi të kuptuarit se si të kapërcejmë vështirësitë dhe t’i vlerësojmë ato, do të jetë shumë e rëndësishme për të përmirësuar aftësinë tonë për të vlerësuar dhe për të bërë zgjedhjet më të përshtatshme.

4-Qëndroni aktiv: bërja e aktivitetit fizik është e rëndësishme, për trupin dhe gjithashtu për mendjen. Njëzet minuta në ditë për një shëtitje, nëse mundeni, janë të mjaftueshme për të luftuar humorin e keq, për të tonifikuar muskujt dhe për të oksigjenuar trupin. Çdo rast do të jetë perfekt për t’u zgjatur pak, edhe me ushtrime të bëra në shtëpi: mens sana in corpore sano nuk është thjesht një thënie.

2

5-Bëhuni të bukur: kremrat, ilaçet “gati” mrekulli, dieta të të gjitha llojeve: kemi provuar pothuajse gjithçka, por në thelb kemi mësuar se të dish të ndihesh mirë në lëkurën tënde është para së gjithash një mënyrë për të qenë. Ne fokusohemi në ushqyerjen e shëndetshme dhe një mënyrë jetese të saktë, por nuk lëmë pas dore as kujdesin ndaj lëkurës dhe mbi të gjitha kurrë nuk duhet të neglizhojmë kurrë së krijuari hapësira vetëm për veten.

6-Dashuria para së gjithash: me kalimin e kohës kemi mësuar se nuk ka dashuri kur nuk është e mundur të shprehim nevojat tona më intime dhe autentike. Zgjidhja e mirë për këtë vit është të mësojmë t’u tregojmë të tjerëve, por sidomos vetes, atë që dëshirojmë vërtetë: të fillojmë të takojmë njerëz që mund të rrisin lumturinë dhe mirëqenien tonë.

7-Sharmi dhe sensualiteti: deri tani e dimë, kur bëhet fjalë për “derën” ajo përmirëson vetëdijen për veten dhe aftësinë për t’u përqendruar në hijeshi. Me kalimin e kohës, jemi më pak të përqendruar në të meta dhe ndjehemi më të lirë për të eksperimentuar, madje edhe në sferën më intime. Të mësosh të lësh të shkojë dhe pa u ndjerë në faj, dhe as i përjashtuar do të jetë një arritje: nuk kemi nga se të kemi frikë.

8-Jo vetëm një pjatë: sa më të vjetër të bëhemi, aq më shumë jemi në gjendje të kujdesemi për veten pak më shumë. Gatimi është thelbësor për ne, edhe nëse jemi vetëm në shtëpi. Të kesh një pjatë të këndshme për drekë ose darkë është shpërblyese dhe na bën të ndjehemi të përkëdhelur. Fjala mbikëqyrëse është të eksperimentosh: le t’i japim hapësirë krijimtarisë në kuzhinë, rezultatet do të na befasojnë.

9-Mos harroni humorin e mirë: edhe në periudhën e Covid-19 mëngjesi më i mirë është të zgjoheni me entuziazëm dhe një dëshirë të madhe për të bërë. Fatkeqësisht, me pandeminë nuk është gjithmonë e lehtë, por e qeshura e bën jetën më të lehtë dhe ndihmon për të menaxhuar më mirë vështirësitë. Një buzëqeshje e bukur edhe para pasqyrës do të na bëjë më empati dhe të gëzuar: familja do t’ju falënderojë.

10-Lini gjurmën tuaj: të ndajmë ekzistencën tonë me bujari, pa harruar dashuritë e familjes para së gjithash, por edhe të miqve, fëmijëve të tyre dhe të gjithë atyre që na transmetojnë ndjenja pozitive, të cilat me praninë e tyre e bëjnë jetën të ngrohtë dhe të qetë. Është e rëndësishme ta mbajmë ngrohtë zemrën tonë.

 

Përgatiti Orjona Tresa / Burimi tgcom24.mediaset.it

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top