Lifestyle

January 5, 2021 | 8:20

Çfarë parashikon horoskopi për secilën shenjë të zodiakut në vitin 2021?

 

Pavarësisht nga disa kthesa qiellore, viti i ri premton frymëzim dhe shpresë.

Nuk është më surprizë që viti 2020 të ishte një vit me intensitet kozmik. Dhe ndërsa 2021 do të ketë kthesat e veta qiellore, ai premton të sjellë frymëzim dhe shpresë për të gjithë ne. Viti i ri do të na ndihmojë të evoluojmë me kohën dhe të kalojmë në të ardhmen më të mençur se kurrë – me vërtetësinë që të mos bëjmë më kurrë të njëjtin gabim dy herë.

2021-astrology-1608592224

Viti 2021 jo vetëm që do të na sjellë të gjithëve një mendim të ri, por do të zbatojë ideologjinë që do të bashkojë botën dhe vendet në të gjithë globin.

Ja parashikimet e horoskopit për vitin 2021 – përfshirë atë që secila shenjë e zodiakut mund të presë për atë që duhet të jetë një vit i ri i mrekullueshëm dhe emocionues.

Së pari, një përmbledhje e të gjitha ngjarjeve astrologjike që do të krijojnë tronditje ndërsa na formojnë në 2021:

  • Nyja Veriore e Binjakëve është te Binjakët, duke na shtyrë të gjejmë qartësi në çështje ndërsa lëvizim drejt kuptimit më të madh të jetës. Kjo do të thotë që Nyja Jugore e Fatit do të jetë në Shigjetar, që do të thotë se po nxjerrim jashtë filozofi të vjetruara.
  • Do të ketë katër eklipse në vitin 2021. Janë ndriçues në formën e një Eklipsi Diellor, i cili është një Hënë e Re intensive, dhe një Eklipsi Hënor, e cila është një Hënë e plotë e ngarkuar energjikisht. Secili do të nxjerrë në dritë rrethanat kryesore në situata dhe marrëdhënie. Eklipset do të ndodhin në këto data: Eklipsi i Hënës në Shigjetar në 26 maj, Eklipsi Diellor te Binjakët në 10 Qershor, Eklipsi i Hënës te Demi në 19 Nëntor dhe një Eklips Diellor te Shigjetari në 4 Dhjetor.
  • Mërkuri Retrograd do të ndodhë më 30 janar deri më 21 shkurt tek Ujori, 29 maj deri më 22 qershor te Binjakët dhe 27 shtator deri më 23 tetor te Peshorja. Gjatë kësaj kohe, ne do të ndryshojmë dhe evoluojmë perspektivat dhe ideologjinë tonë të brendshme.
  • Venus Star Point në Dash në 26 Mars – kur Dielli dhe Venusi të lidhen saktësisht me njëri-tjetrin – do të nxjerrin në dritë pasionet dhe dëshirat.
  • Tender Venus dhe planeti i veprimit Mars rreshtohen te Luani në 13 korrik, duke na dhënë mundësinë të shkojmë drejt asaj që duam më shumë në jetë.
  • Saturni autoritativ, i cili do të jetë në Ujor dhe Urani rebel – i cili do të jetë në Dem për gjithë vitin 2021 – hapen në 17 shkurt, 14 qershor dhe 24 dhjetor. Strukturat e vjetra do të shkatërrohen, dhe themelet e reja do të ndërtohen në vendin e tyre gjatë këtyre datave.
  • Jupiteri intelektual dhe me fat do të zhvendoset tek Peshqit ëndërrimtarë nga 13 maji deri më 28 korrik dhe më pas do të kthehet në shenjën humanitare, tek Ujori deri më 28 dhjetor (kur ai të hyjë përsëri te Peshqit). Kur Jupiteri të jetë në Ujor, ne do të dëshirojmë të lidhemi me të tjerët përmes përpjekjeve humanitare. Ndërkohë, lëvizja e Jupiterit te Peshqit do të zgjerojë zemrat dhe ëndrrat tona.
  • Venus Retrograde fillon në fund të vitit 2021 në 19 dhjetor në Bricjap, dhe zgjat deri më 29 janar të vitit 2022; do të lëvizë përsëri në Shigjetar gjatë ecjes planetare të Hënës. Gjatë këtij retrogradi, ne do të pyesim nëse jemi vlerësuar nga të tjerët, apo nëse një mundësi financiare në dukje fitimprurëse ia vlen investimi. Fokusi kryesor do të jetë të mësuarit se si të pohojmë nevojat tona dhe të sigurohemi se nuk po merremi si të mirëqenë nga të tjerët. Deri në fund të tranzitit, besimi ynë do të ngrihet lart nga njohja dhe kuptimi i humanizmit tonë.

2

Dhe tani, horoskopi për secilën shenjë të Zodiakut:

Dashi

Ndjenja juaj e sigurisë do të sfidohet këtë vit. Mos u shqetëso, nuk është domosdoshmërish një gjë e keqe. Jeni duke ripërcaktuar miqësitë dhe vetëm duke u dhënë gjithçka atyre që kanë provuar se janë të vërtetë me ju më 17 shkurt, 14 qershor dhe 24 dhjetor. Ndërprerja e lidhjeve me disa të njohur do të jetë e vështirë, por e domosdoshme gjatë eklipseve në maj, qershor dhe dhjetor. Lajmi i mirë është se sapo të lësh këto situata, mund të rrethohesh me pozitivitet gjatë Venus Star Point në 26 mars; kjo do të formojë një rreshtim magjik me Diellin tuaj dhe do të sjellë një rrethim të ri. Ky ekuipazh i ri do t’ju frymëzojë të fitoni shanse në sferën profesionale të jetës tuaj, kur Venus Retrogradë të fillojë në 19 dhjetor deri në fillim të vitit 2022.

Demi

Ndryshimet po vijnë në rrugën tuaj. Shumë prej jush nuk janë të gatshëm, por do të duhet të jeni të tillë. Saturni dhe Urani në 17 shkurt, 14 qershor dhe 24 dhjetor do ta çojnë karrierën tuaj në lartësi të reja, të mahnitshme, të gjitha këto të cilat nuk i keni parë të vijnë. Pika e ëmbël e vitit 2021 ndodh në 13 korrik, kur Venusi dhe Marsi bashkohen, duke avulluar departamentin e romancës dhe duke ju bërë të ndiheni kokë e këmbë të dashuruar. Eklipsi i Hënës, i cili përputhet me shenjën tuaj të diellit në 19 nëntor, është mënyra më e mirë dhe e vetmja për ta ndjekur këtë energji të butë.

Binjakët

Të gjithë sytë janë drejt teje, Binjakët! Çështja e vetme është që ju nuk mund të ndiheni rehat kur jeni në qendër të vëmendjes. Për fat të mirë, Jupiteri ju jep një dorë ndihme kur ai hyn te Peshqit nga 13 maji deri më 28 korrik dhe nga 28 dhjetori deri në vitin e ri. Gjatë kësaj kohe, do të arrini lartësi të reja profesionale dhe do të fitoni besim. E vetmja kthesë është se me Mërkurin pas në diellin tuaj nga 29 maji deri më 22 qershor, mund t’ju bëjë të pasigurt për hapat e ardhshëm. Të gjitha eklipset në vitin 2021 do të ndikojnë me humbje në emocionet tuaja, duke ju nxitur të lini marrëdhënie dhe situata që nuk funksionojnë më për ju.

Gaforrja

Do i rimerrni fuqitë këtë vit, që do të thotë se nuk do lejoni askënd ose asgjë të qëndrojë në rrugën tuaj të suksesit. Venus Star Point, i cili ndodh në 26 mars, do të sjellë mundësi pune mahnitëse. Kozmosi siguron një ngritje të frytshme të pagës në 13 korrik, kur Afërdita dhe Marsi të lidhen në sektorin financiar. Mundësitë duken të pafundme kur Jupiteri hyn tek Peshqit nga 13 maji deri më 28 korrik dhe më 28 dhjetor. Vetëm kini kujdes që të mos digjni qirinjtë në të dyja  skajet gjatë eklipsit për të ruajtur fitoren në përpjekjet profesionale dhe personale, një ndjenjë që do të duhet të përqendroheni gjatë udhëtimit të Venusit nga 19 dhjetori deri në vitin 2022.

Luani

Lidhni rripin e sigurimit: 2021 do të jetë një udhëtim i egër. Viti fillon me energji të mëdha në departamentin e dashurisë, i ndjekur nga hëna e Mërkurit përmes sektorit të marrëdhënieve sipas tabelës suaj nga 30 janari deri më 21 shkurt. Karriera juaj po bën përparime të mëdha dhe ndërrime të papritura gjatë gjithë vitit, veçanërisht në 14 shkurt, 14 qershor dhe 24 dhjetor, me një ngritje që vjen në 13 korrik. Një mundësi unike profesionale paraqitet gjatë eklipsit të hënës më 19 nëntor.

Virgjëresha

Puna është në ballë të atmosferës tuaj kozmike këtë vit, pasi do të katapultoheni në një projekt dinamik profesional. Eklipset në maj, qershor dhe dhjetor do të lartësojnë statusin tuaj dhe do të sjellin një promovim të shumëpritur dhe për të lartësuar rrugën tuaj. E vetmja pengesë për vitin tuaj të suksesshëm është se ju do të duhet të gjeni ekuilibrin në jetë dhe t’i jepni më shumë energji aktiviteteve të përqendruara rreth vetë-kujdesit. Dashuria është një tjetër moment i rëndësishëm i vitit 2021; Jupiteri kalon te Peshqit në 13 maj deri më 28 korrik, dhe pastaj përsëri nga 28 dhjetori e tutje, duke i dhënë 2021 fundin e përrallës që keni ëndërruar.

Peshorja

Ju po e mbani paqen me çdo kusht këtë vit, duke i vendosur nevojat e të gjithëve në jetën tuaj para tuajave gjatë Venus Star Point në 26 mars. Do të filloni të ndiheni sikur po u jepni shumë kohë rrethit tuaj shoqëror gjatë rreshtimit të Venusit dhe Marsit në Luan. Kjo do t’ju bëjë të dëshironi më shumë vlerësime nga ekuipazhi juaj, të cilin do ta merrni plotësisht. Mbi të gjitha, jeni ai që mbani skuadrën tuaj të bashkuar. Shprehini këto ndjenja në korrik, para se Hëna e Mërkurit të ecë mbi shenjën tuaj të Diellit, duke ju bërë të vini re çështje në marrëdhëniet nga 27 shtatori deri më 23 tetor. 2021 përfundon me Venusin që ju shtyn të rivlerësoni nevojat tuaja thelbësore, pasi fillon kalimin planetar në 19 Dhjetor.

Akrepi

Duke qenë se njiheni për emocionet tuaja intensive, nuk do të keni probleme intime gjatë eklipseve në pranverë dhe vjeshtë. Kushtojini vëmendje eklipsit hënor të 19 nëntorit, pasi do të doni të ringjallni një partneritet të mëparshëm ose t’i jepni më shumë dashuri marrëdhënieve ekzistuese. Lëvizja e Jupiterit te Peshqit nga 13 maji deri më 28 korrik dhe më 28 dhjetor do ta bëjë kreativitetin dhe romancën tepër ëndërrimtare; atëherë do të jeni të prirur të ndërmerrni më shumë rreziqe. Lidhja e Venusit dhe Marsit në sektorin e karrierës në 13 korrik do t’ju shtyjë të shpallni një aleancë të vështirë profesionale, e cila do të tronditë për mirë botën tuaj në 14 shkurt, 14 qershor dhe 24 dhjetor.

Shigjetari

Dashuria është një ndjenjë gjithnjë konfuze në 2021. Venus Star Point, i cili ndodh në 26 mars, nis një udhëtim të ri me argëtim dhe romancë. Paralajmërimi është se vendbanimi i pakapshëm i Neptunit në kozmos dhe hyrja e Jupiterit te Peshqit nga 13 maji deri më 28 korrik dhe 28 dhjetor e tutje, do t’ju bëjë të pasigurt në atë se si të bëni partneritet me të tjerët. Lidhja me të tjerët përmes një praktike shpirtërore si joga virtuale dhe meditimi do t’ju ndihmojë të kaloni në partneritete të tilla pa frikë dhe hezitim. Të kesh një lidhje hyjnore në partneritete do ta bëjë më pak të frikshme këtë raport për shpirtin tuaj të lirë.

Bricjapi

Biseda e vërtetë: 2020 ishte një vit jashtëzakonisht intensiv për ju; 2021 do të jetë shumë më i lehtë. Pasi të keni hipur në slitën emocionale të vitit të kaluar dhe të keni futur ndryshime të mëdha në jetën tuaj, jeni duke i përqendruar tani energjitë tuaja në krijimin e besimit. Paralajmërimi i vetëm është Saturni dhe Urani, të cilët do t’ju shtyjë të merreni me ndjenjat e vjetra në 14 shkurt, 14 qershor dhe 24 dhjetor. Para se të mund të rimerrni fuqitë, do të duhet të shoqëroheni me miqtë që keni bërë. Zotërimi i gabimeve të së kaluarës do të jetë thelbësor gjatë të dy sezoneve të eklipsit.

Ujori

Nëse do të duhet të largosh diçka nga viti 2021, do të ishte: të ndalosh së qeni super i ashpër ndaj vetes. Kjo ndjenjë do të jetë e vështirë, për shkak të Jupiterit të shtrenjtë dhe Saturnit kufizues që rreshtohet në shenjën tuaj të Diellit. Saturni i rreptë dhe Urani rebel do t’ju shtyjnë nga zona e rehatisë në 14 shkurt, 14 qershor dhe 24 dhjetor; kjo energji do të arrijë një lartësi gjatë eklipsit të hënës në 19 nëntor. Eklipset do t’ju udhëzojnë, duke ju kujtuar që të qeshni më shumë dhe të argëtoheni në vitin e ri.

Peshqit

Bota juaj e brendshme këtë vit po transformohet, duke bërë që përpjekjet tuaja profesionale të marrin një vend të pasmë në jetën tuaj personale. Eklipset në maj dhe dhjetor do t’ju shtyjnë t’i kushtoni më shumë vëmendje se kurrë shtëpisë dhe familjes suaj. Kur Jupiteri të afrohet me shenjën tuaj të Diellit nga 13 maji deri më 28 korrik dhe pastaj përsëri në 28 dhjetor, do të jeni në gjendje të arrini sukses në të gjitha marrëdhëniet ndërpersonale. Kjo do t’ju ndihmojë të lulëzoni gjatë trazimit të sezonit të eklipseve në pranverë. Ndërsa notoni në ditët e fundit të verës dhe vjeshtës, do të ketë një shans për të bërë një shërim të thellë të brendshëm që do t’ju sjellë më afër me familjen tuaj, duke ju lejuar të shihni se shtëpia është vendi ku është zemra juaj në vitin 2021.

 

Përgatiti Gea Vezi, maturante, gjimnazi “P.N.Luarasi” / Burimi oprahmag.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top